| Lamaitzza a întrebat:

o intrebare de curiozitate am si eu. Deci de ce atunci cand suntem tristi, deprimati etc. ascultam majoritatea dintre noi muzica trista, desi aceasta ne face sa ne simtim mai rau cateodata, adica muzica "vesela" mie imi da intotdeauna stare de bine, ma face sa cant, sa dansez la la la. dar cand sunt trista nu o pot asculta thinking Oare de ce? Asa sunteti si voi? [funda]

Răspuns Câştigător
| justbleahh a răspuns:

Pai e ceva normal. tristetea e un sentiment si cand sentimentul acesta se declanseaza esti deprimata si vrei sa auzi ceva care sa se apropie de starea ta.si cum noi intelegem mesajul melodiei(depinde daca stim limba in care e cantata mel)incepem sa ne gandim mai profun la ceea ce s-a intamplat si poate chiar si plangem(din pacate)dar plansul face bine dupa cum stii si cand suntem bine dispusi ascultam muzica,, happpy"-vesela pentru ca asa simtim

3 răspunsuri:
| thegatekeeper a răspuns:

Da, fiindca ne identificam cu mesajul melodiei respective si ne face sa ne simtim mai okay cu situatia noastra, ne ajuta sa nu ne mai simtit atat de "osanditi" de soarta, fiindca stii ca si altcineva poate simti la fel si ca altcineva cunoaste exact starea prin care treci si tu la randul tau. Este normal, asta e unul dintre motivele pentru care exista muzica si melodiile cu astfel de mesaje happy.

| Adixuuu a răspuns:

Da depinde de starea pe care o ai. Atunci cand cineva e trist vrea sa fie lasat in pace si prefera sa se gandeasca la asta ascultand muzica care au legatura cu ce li s-a intamplat.Nici eu nu prea inteleg, dar si eu patesc exact la fel.Probabil are legatura cu sistemu nervos cine stie

| IEmoKidI a răspuns:

Muzica nu face nimic altceva decat sa reflecte realitatea eu ascult genu asta de muzica mai mereu