| anonim_4396 a întrebat:

o mica mare intrebare >:".
Pt. cei care fumeaza :d
De cand fumati v a prins vreodata psau ce fel v a parintii? daca da spuneti mi si mie cum? cum v a pedepsit?
sau stiu si eu la ce sa ma astept daca sad

Răspuns Câştigător
| yhsay a răspuns:

Depinde de parintii pe care-i ai sincer. Eu fumez de la 15 ani, dar abia de la 17 jumate m-am apucat serios, m-au prins dupa cateva luni pentru ca fiind iarna, fumam mult in spatii inchise si m-au mirosit. Mama mea a facut scandal si a tipat la mine dar tocmai pleca asa ca am scapat repede, iar taica-miu imediat dupa ce a iesit ea din casa mi-a zis sa fumez cu el laughing

Faza e ca mama mea e anti-fumat big time, mi-a povestit ca in tinerete fuma numai la petreceri dar s-a lasat cand a vazut ca a inceput sa simta nevoia. Taica-miu se ascunde de ea, nu fumeaza niciodata de fata cu ea, la fel si eu, dar toata familia din partea lui sunt fumatori...

Ah si faza tare : am asteptat intr-o seara sa se culce maica-mea, si m-am dus si eu sa fumez pe geam in bucatarie, termin eu tigara, nici n-apuc s-o sting bine ca aud din casa TRONC BONC, apuc sa inchid geamul, vine maica-mea peste mine si-ncepe sa tipe ca miroase a tigari etc, eu "n-am fumat! e de afara mirosul" (mna, tot intra putin din cauza vantului).

Ai grija, daca parintii tai sunt nefumatori si impotriva fumatului, s-ar putea sa ai discutii serioase si dese... s-ar putea sa te caute peste tot dupa tigari - deci ai grija unde le ascunzi. S-ar putea chiar sa nu-ti mai dea bani (maica-mea asa-mi face).

Ai grija sa nu fumezi in locuri inchise sau macar sa ai o scuza buna daca vii mirosind rau a tigari (gen ai iesit la o terasa cu prietenii dar langa voi erau fumatori).

7 răspunsuri:
| yhsay a răspuns:

@ oAnna : E alegerea fiecaruia daca se apuca de fumat. Nu suporti fumul de tigara si fumatorii? Nu sta langa ei si cu asta basta.

Eu am citit si o carte pentru a te lasa de fumat (asta inainte sa ma apuc) si sincer, m-a facut si mai curioasa!
Fata care a pus intrebarea nu v-a cerut parerea privind fumat in general, daca e bine sau rau, ci a intrebat daca fumatorii de aici au fost prinsi de parinti si ce pedepse au primit.

Cine vrea sa inceapa campania anti-fumat, s-o faca in timpul liber.

| ღAncaღ a răspuns:

Pai eu una nu fumez...dar iti pot spune ce a patit prietena mea, [p.s.: ea fumeaza] cand a prins-o mama ei, a certat-o groaznic, ba chiar a tinut cearta maxim 1 ora; deci eu am fost socata cand mi-a povestit, a pedepsit-o 2 saptamani, ma refer fara computer, telefon mobil, inchisa in casa, doar la scoala si atat; sa nu plece pe afara; m-am ingrozit! mi-a povestit atunci cand venea de la scoala pentru ca atunci nu era cu autobuzul [din nou p.s.: o pazea in fiecare dimineata cand mergea cu autobuzul]; in fine, a fost groaznic! recomandarea mea este sa nu te apuci ca nu cumva sa patesti ca prietena mea ca te previn este foarte groaznic ce mi-a povestit ea, si daca cumva doamne fereste te prinde, asta depinde si cat de severa este mama ta, daca este foarte poate chiar si sa te bata! [iarasi p.s.: daca te apuci numai poti sa te lasi] pa!

| oAnna a răspuns:

Sa nu imi spui ca vrei sa te apuci de fumat, sau mai bine zis sa te dustrugi voluntar. O mare greseala! Nu trebuie sa demonstrazi la altii ca esti ''cineva'' daca fumezi, de fapt, nu trebuie sa demonstrez nimic si sa nu urmezi sfaturile altora..., macar pana nu te documentezi in aceasta privinta. Un procent însemnat de oameni mor din cauza fumatului. Numărul de fumători a crescut simţitor, ca efect al campaniilor agresive de publicitate! Măreşte riscurile de naşteri dificile. Gravidele care fumează sunt expuse unui risc crescut de a naşte înainte de termen, de a avea un avort spontan, de a da naştee unui făt cu greutate mică sau de a expune nou-născutul la un risc crescut al sindromuluide morţi subite. De asemenea, este cunoscut că fumătoarele pot avea o menopauză precoce. Bronşita cronică şi emfizenul au cea mai mare frecvenţă la fumător, care inhalează aer cu concentraţii ridicate de particule şi gaze iritante. Si, cam asa vor arata plamanii tai http://www.google.ro/......tp?/imgres trist, e o mare greseala a adolescentilor ce vor sa demonstreze ''ceva'', si mai trist este cand vine independenta si greu te poti lasa. Sa stii ca e mult mai sanatos daca ramai asa, de la fumat vin prea multe efecte nocive,... daca vrei sa ti se strice smaltul dintilor si sa capete o culoare nu tocmai placuta de ''murdar'', precum ai vazut la fumatori, Totusi nu te amagi singura traind cu impresia ca tie nu ti se va intampla nimic, dar cu timpul iti distrugi corpul, si specialistii au spus'o.

| Răspuns_9097 a răspuns:

Fiecare părinte are stilul lui în ceea ce înseamnă pedepsitul.
Părinţi mei mă lovesc unde doare mai tare când greşesc cu cevabatting eyelashes
De exemplu: fără pc, fără telefon, fără ieşit afară :d

Cam astea sunt armele părinţilor :d! Ai grijă de tinebatting eyelashes)

| k4dd1 a răspuns:

Depinde de Parinti Nu toti Sunt la Fel

| stephanny a răspuns:

Mai bine nu fumezi pentru ca parinti te simt, si plamanul tau nu e inca pregatit pentru asta, cand eram mai mica gen 16 sau 17 ani ma ascundeam de mama si era un intreg ritual guma de mestecat, parfum, deodorant ma dadea pe maini si pe hainute sa nu miros, si crema de maini cu miros de cireselaughing era o intreaga nebunie, si vezi tu azi una, maine alta, poimaine un pachet, si ce rost are? bani pe care ii cheltui pe un pachet de tigari iti iei ciocolata si fructe si etc. sau ii strangi si iti iei niste hainute, pai crede-ma la cati bani am dat pe tigarii imi luam multe, mai ales ca esti micuta, gandeste-te la plamanii tai, cancerul pulmonar se dezvolta f usor la un plaman nedezvoltat. nu-ti risca viata de dragu anturajului, sau sa pari mare/tare in fata nu stiu cui. NU ARE ROST. iar despre parinti n-o sa te pedepseasca dar iti vei pierde increderea si credibilitatea ta fata de ei si ii vei face sa se simta prost, pentru ca ei muncesc banii pe care tu ii dai pe tigari si in loc sa te bucuri de ei tu ii arzi, eu am inceput sa fumez cand aveam banii mei nu ai parintilor.