| Andrusk2 a întrebat:

Buna TPU!
O prietena de ale mele ma invita an de an la ziua ei, însă mereu o refuz, va spun si de ce, ultima data am fost in 2017 la ziua ei.
Ea este mai populară de fel si are multi prieteni cu care eu nu ma inteleg si nu merg sa stau retrasa. Nu i-am spus niciodata prietenei mele chestia asta, am băgat motive mereu cand ma invita, acum iar m-a invitat si imi e si rușine sa o mai refuz. Ce sa ii spun?

Răspuns Apreciat de Editori
| userjune90 a răspuns:

Salut! M-am uitat prin comentarii... însă vreau să citești și acest comentariu.
Înțeleg ceea ce simți, însă nu te ascunde sub minciuni, te va înțelege când îi vei spune ceea ce simți, te va înțelege și te va proteja, pentru că îți este prietenă.
Și chiar dacă sunt și acei prieteni, nu înseamnă că nu poți să te distrezi cu ea, te iubește și își dorește să vii, însă răspunsul tău negativ o întristează.
E timpul să fiți amândouă fericite, eu zic să te duci, se va bucura mult de tot, nu uita să zâmbești și să te distrezi, în regulă?
Să ne spui cum te-ai simțit, haideeeee, abia așteptăm!

| Andrusk2 explică:

Ador aceste genuri de comentarii. Multumesc pentru optimism!

7 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Ca nu poti merge

| Adry05 a răspuns:

Dar du-te și tu, te duci pentru ea în primul rând. chiar sunt așa nașpa oamenii ăia sau pur și simplu nu ți-ai dat suficient interesu să te integrezi?

| Violleta2022 a răspuns:

Pacat ca esti invidioasa pe popularitatea ei, fiindca ai putea avea niste avantaje daca ai merge, te-ai putea distra si iesii din starea de morocaneala in care te afunzi.
Daca iti este prietena buna, atunci ar trebui sa faci un efort si sa mergi, fara sa mai inventezi minciuni.

| Andrusk2 explică (pentru Violleta2022):

Nu sunt invidioasa, nu ma ajuta cu nimic popularitatea laughing. Eu sunt o persoana mai retrasa si nu imi plac Anturajele

| Violleta2022 a răspuns (pentru Andrusk2):

Tu nici macar nu realziezi ca estid e fapt invidioasa pe popularitatea ei, de aceea si refzui sa mergi la petrecerea ei.
cand ai o prietena foarte buna la care tii, nu gasesti scuze mincinose ca sa nu mergi la unica zi din an care conteaza enorm pentru prietena ta.
Este rusinos sa te comporti ca un grinch!

| BumiWolfie15 a răspuns (pentru Violleta2022):

Judeci și tu de parcă toate persoanele retrase ar trebui să fie invidioase pe cele populare. Unii iubesc singurătatea. Poate prieteni fetei ăleia s-au purtat mai urât cu ea sau chiar sunt insuportabili.An mau văzut exemplare de "populari" care la petreceri se comportau ca niște animale efectiv te închinai.

| BumiWolfie15 a răspuns (pentru BumiWolfie15):

Am mai *, prietenii *

| Andrusk2 explică (pentru BumiWolfie15):

Corect

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Să îi spui exact de ce nu vii.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Poti sa ii zici ca nu ai cu cine sa stai, ca nu cunosti alte persoane si nici nu prea ai ce sa vorbesti cu ele. Daca este o prietena buna, ar trebui sa inteleaga aceste lucruri.

| Fabianaa a răspuns:

Daca ii spui motivul adevărat pentru care nu vrei sa mergi ar putea sa înceapă sa crească verzi și uscate despre tine. Ar putea sa zica ca ai ceva cu prietenii ei sau ca ești vreo ciudata. Eu ți-aș pronume sa încerci sa mergi, dar sa nu stai retrasa, vorbește și tu cu prietenii ei, asa îți faci cunoștințe noi. Nu ai nimic de pierdut pana la urma.

| BumiWolfie15 a răspuns:

Spune-i adevărul! Scuză-te, pur și simplu că ceilalți prieteni ai ei sunt nesuferiți și nu te simți confortabil. Dacă ține la tine va înțelege.