| TrueLoveSweetLies a întrebat:

Va rog...help! o sa va placa ceea ce veti citi happy
Buna...as vrea sa va intreb ce sa fac daca mi-am pierdut prietena...nu din cauza mea. Daca imi spuneti sa o las sa vina nu se poate, am asteptat-o un an...eram prietena cu ea din cls I, era cam si gura si eu am fost prima ei prietena.Era o fire foarte haioasa si asta am indragit la ea.Era si sensibila dar pot sa spun ca ne potriveam.Eu eram haioasa si ea la fel, eu eram cu moda(de atunci big grin)si ea cu jucariile si era minunat.O data am mers cu ea la munte cu parintii mei si apoi cu ai ei la mare.Totul frumos pana cand se maturizeaza,(mentionez ca era de alta religie si tatal ei o invata numai tampenii)si nu puteti sa spuneti cu eu eram cea care o invata de iubiti si toate acelea deoarece eu eram cea mai buna fata din clasa deci din contra, o invatam lucruri bune. Totul bine si frumos pana in clasa a 3 a cand a "aparut din senin" o fata noua, ingamfata si am atentionat-o ca asa este si asa se comporta cu mine de la gradinita, eu mereu am fost data la o parte pentru ca era un colectiv cu "mamele si cu fiicele" si mama mea nu era printre ele si am atentionat-o, dupa cum v-am spus. A intrat aceasta fata(ce ma ura) in grup si m-a indepartat prietena mea. De atunci a inceput totul si parintilor fostei mele prietene i-au placut mai mult de acea fata si tatal ei o "obliga" sa stea cu ea chiar daca ma prefera pe mine. Eu totusi ma mai intalneam cu ea si intr-o zi si-a instalat un joc in care poti vb si cu alti oameni si fara sa ii spun nimic sau fara sa aflu si-a facut un iubit(si avea 10 ani) si el ii trimitea mess-uri pe yahoo si ea fara minte si-a pus yahoo-ul mamei ei si toate mesajele de la iubitul ei ii intrau acolo. Mama fetei a aflat si fosta mea prietena a dat vina pe mine, dar intrebarea parintilor ei (din care am inteles) a fost CINE te-a invatat despre iubiti. Ei o cred pe ea un mic ingeras, de aceea si i-a interzis sa se mai vada cu mine. Cand am aflat am plans zile intregi. Mi-a fost rau daca o vedeam la scoala imi venea sa plang. Nu prea am mai ieait din casa dar cel mai rau este ca am ascuns totul in mine si acum s-au adunat.Asa sunt eu nu imi place sa fiu emotista, pentru ca asa eram cand am fost mica si mi-a fost greu. Stiu ca-mi fac rau dar nu imi place sa ma vada lumea asa.Si am mai incercat sa vb cu ea, fara raspuns. M-am mai jucat cu ea acum jumatate de an pe un joc dar na...si partea rea e ca s-a lasat de joc. M-a dat afara din lista de prieteni de pe fb si m-am gandit ca totul a inceput de la fata care s-a bagat intre noi, eram geloasa cand le vedeam impreuna si ea era si cea mai populara. Si le-am povestit unor colege, vreo 2, mi-au promis ca n-o sa-i spuna dar i-au zis si inainte sa se produca ruptura intre mine si prietena mea,cand ne mai intalneam, i-am spus despre Raluca tot ce cred eu despre ea(si nu era nimic frumos acolo). Mi-a spus ca Raluca m-a facut on toate felurile, nici n-am timp sa va enumar si asa, ca o proasta, mi-am dat drumul la gura.Si ce sa credeti? Ea i-a spus fetei tot si s-a plans spunand ca ea nu minte si ca totul e adevarat(fara sa zica ca ea a inceput, ai ca pe deasupra a aprobat tot ce am spus eu despre fata(acele lucruri urate, de care imi amintesc de fiecare data cand ma culc si imi este rusine).M-am simtit tradata si singura...mi-am facut alti prieteni dar imi este foarte dor de ea si m-am impacat cu fata cea rea si pot sa spun ca suntem prietene si m-a invitat la ziua ei si a invitat-o si pe fosta mea prietena si numai impreuna cu ea am stat. A fost minunat de parca nimic nu se intamplase intre noi. Acum e la alta scoala si nici macar nu o mai vad. M-am intalnit o data cu ea si am vorbit o ora si m-a readaugat in lista de prieteni, a vazut ca i-am sris dar nu mi-a raspus. I-am spus si la multi ani de Mihael si Gavril si tot nu m-a bagat in seama. Dar o inteleg pentru ca tocmai i s-a inascut fratele.Va rog help
Imi cer scuze ca v-am tinut, sper ca v-a placut aceasta "poveste"si sper sa ma ajutati :*

1 răspuns:
| niki1003 a răspuns:

Caut-o a continuare. candva ati fost prietene bune si nu cred ca sa risipit chiar totul. baga-te in seama cu ea vorbeste cu ea arata-i ca esti langa ea. chiar daca este de alta religie. nu-i nimic ca a dat vina pe tine asa sunt prietenele se prtejeaza si sa ascund. cand una face tampenii cealalta o protejeaza si-i arata drumul bun. doua prietene din copilarie nu ot asa usor sa se desparta. sunt sigura ca si ea vrea sa vorbeasca cu tine dar ceva-i sta in cale intelege ce este acel ceva. du-te caut-o ia-o la o cafea si intreab-o de ce v-ati indepartat asa. vorbeste frumos cu ea. cum vorbeati cand erati mici. o sa vezi ca totul va fi ok. aici vei intelege ceva foarte important. daca a tinut la tine va veni cand o chemi la o cafea. dar daca nu a tinut la tine va zice ca nu poate si va gasi tot felul de motive. si nu te supara dar asta este adevarul. daca nu vine sa vorbeasca cu tine uit-o. gasesteti alta prietena. oamenii cu timpul se schimba.