| dulcemariafan a întrebat:

O sa va spun o poveste si intrebare si vreau sa raspundeti cu seriozitate.Acum o saptamana am luat 8 a fizica si 7.70 la mate si 7.40 la romana dar la mate nu mi-a pus- in catalog.Eu inante luam 10 la fizica sau 9, la mate numai 10 iar la romana la fel, aici nu e nici o probema. Dar pentru notele la mate si fizica m-a certat rau de tot mai ales ca a aflta ca 5 fete de la mine din cls sau dus sa fumeze si lea prins directoarea. iar pe mie m-a pedepsit(nu mai am voie a calculatr in timpu saptamanii,nu mai am voie afara cu prietenele mele) mai ales ca matusa mea mi-a vazut o coversatie pe mess cu o prietena care ii dadeam sfaturi ce sa faca, cu baieti. Si mi-a zis ca dc vb eu despre baieti la varsta mea, ca ele ma influenteaza sa nu mai invat. s astazi am afat de la dirigu ca am luat 6 si ceva la istorie si nu stiu cum sa ii spun. Bunica mea ma crescuta de mica, si acum ea este bolnava face citostatice. Si tot timpul imi zica cand iau nota mic ca boala ei nu ma influenteaza, ca nu ma gandesc eu la asa ceva ca ma gandesc numai la baieti si de aia nu invat.
Dar nu este asa.Eu tot timpu ma gandesc la ea si prin ce trece ca se duce la spital dn 3 in 3 sptamani sa faca citostatice cate o saptamana si eu raman singura acasa cu bunicul meu si cu unchiul meu dar pe mine cade beleau sa merg la cumparaturi,sa fac paturile, sa invat, sa scriu si asa intr-un timp scurt. Intrebarea mea era de fapt cum sa ii spun ca am luat 6 si ceva la istorie ca a mai fost si a sedinta cu parintii si i-a zis dirigu. cum sa ii spun?
Vreo parere ceva.cum sa o abordez? mentionez ca mtusa mea nu e de partea mea e de parte ui bunicamea si ma cearta si ea tot timpul. cum sa ii spun?!?
O funda mareeee.Va rog, dar fara jigniri.
Mentionez am 14 ani jumate si sunt in clasa a opta in giurgiu.

3 răspunsuri:
| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna,

Te ingrijoreaza ceva sau crezi ca esti in pericol?
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Romtelecom si Cosmote, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

| xgd a răspuns:

Cam complicate problemele...sunt mai mica decat tine, dar sper sa te ajut.In primul rand toata lumea rebuie sa se convinga odata sa nu esti masinarie de invatat, mai ales daca erau testele initiale.Eu in a 6-a la absolut toate eram as si la testul initial la mate am luat 6. Si ce? Imi voi reveni,ca a fost lunga vacanta. Cat despre ai tai:]incearca sa vorbesti mai mult cu ei,daca ei nu iti sunt aproape la greu,ce sa faci? sa vorbesti cu peretii? oricum nu iti pot impune ei cu cine sa fii prietena si cu cine nu,dar daca ei nu te incurajeaza,cine o va face? la mine e fix invers decat la tine :]] parintii imi sunt aproape mereu,pe cand toti ma exclud...
Si ce daca ai vorbit despre baieti? E ceva normal, doar sunteti[suntem] fete si pun pariu ca si matusa/bunica/, etcc faceau la fel cand erau mici. Daca te indeamna la lucruri rele [ discoteca pana dimineata, fumat, prostii de genu'] atunci gaseste pe cineva cui ii poti spune orice.
Cat despre nota la istorie...era test initial? Explica-le ca nu se trece in catalog. Daca nu e initial, spune-i ca ai vrea sa ii zici ceva important, ii zici ce s-a intamplat si o rogi sa te ierte si ca vei corecta nota.cu vreo 4 de 10 iese media 9 big grin depinde si cat de intelegatoare e, dar sper sa inteleaga ca chiar daca ai luat o nota mica, asta nu inseamna ca esti proasta.si nu cred ca ele cand au fost mici nu au avut vreo astfel de ituatie, sau intreab-o care a fost cea mai mica nota a ei la scoala, cel mai nasol moment la scoala, etc apoi incerci sa-i spui.

| UrbanGurlx a răspuns:

De aflat oricum o sa afle chiar daca nu ii spui.Si mult mai bine sa ii spui tu direct decat sa afle ea singura.Nu stiu daca e cea mai buna solutie dar m-am gandit ca ar fi bine sa o iei asa deoparte intr-o zi si asa cum ne-ai spus si nou sa ii spui si ei chestiile astea, intelegi? Efectiv deschide-ti sufletul in fata ei si ar trebui sa te inteleaga, macar putin.