| andreea678585 a întrebat:

Pai asta nu e chiar foarte important dar, m-am apucat sa scriu o poveste pe wattpad si nu prea o citeste nimeni.
Vreau sa va dau si voua link-ul ca sa imi spune-ti daca mai are rost sa o continui sau sa o sterg.
Daca vi se pare draguta puteti venii cu sfaturi! https://www.wattpad.com/story/70166866

18 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

Domnișoară Andreea, capodopera matale e de o naivitate și o stupizenie rarissimă.
Iar ortografia e ceva de... ducă-se-n Kalahari!
Eu zic să te oprești.
Nu ai ștofă de scriitor.
Mai bine mai citește vreo 500 de cărți și apoi abia să încerci a încerca!
Să ai sănătate!

| corolav a răspuns:

Și încă ceva...
Ai pus alături pe „Pat și Patachon" (vezi filmul anilor 20).
Ea, Alexis, de 1, 60 m, și el, tipul, de 1, 90.
Tu chiar crezi că ar fi putut să fi existat o relație între cei doi?
Rîdeau colegii de el :
- Bine, fratelo, una mai mică nu ai găsit?
- Ca să o săruți trebuie să o ridici cu macaraua pînă la gura ta.
- Ia-o în brațe, cînd ieșiți pe stradă!
Și tot felul de astfel de glume.
Oare de crezi că el a lăsat - o?

| andreea678585 explică (pentru corolav):

Deci filmul este unul de origine germana si este vorba despre doi barabati!
Si pot zice ca am vazut cupluri de genul ...la tine chiar conteaza ce zice unul si altul sau ce simti tu pentru o persoana?
Daca lasi sa te influenteze parerile altora e naspa.
Eu am 1.65 iar iubitul meu 1.90.

| corolav a răspuns:

Dacă e așa cum zici înseamnă că vă potriviți ca sacul cu petecul.
Mă abțin să mai comentez.
Dar, chiar așa de-ar fi.
Să acceptăm această nepotrivire.
Dar despre conținutul creației tale și despre nepriceperea ta de a scrie românește nu ai nimic de spus?

| andreea678585 explică (pentru corolav):

Ba da, am foarte multe de spus.
In primul rand nu am cerut criciti ci sfaturi!
Iar in al doilea rand nimeni nu e perfect si daca stai sa te uiti putin pe cateva lucrari de pe wattpad gramatica mea e mult mai buna ca a altora!laughing
Am observat ca iti place sa critici, de ce?
E asa misto pentru tine?

| corolav a răspuns:

Dragă domnișoară, și criticile intră în categoria sfaturi.
De ce critic?
Pentru că aceasta este formația mea profesională ( sau, dacă vrei, deformația), aceea de a corecta pe aceia care scriu greșit românește.
Și, printre picături, fac și corectura a două publicații literare, cu difuzare pe plan național.
Și, printre autorii materialelor din cele două publicații, sunt oameni de mare valoare literară, care nu se simt ofuscați cînd le atrag atenția că am găsit și cîte unele greșeli în textele lor.
Matale, în loc să fii mulțumită, că se găsește cineva care să te tragă de mînecă și să-ți spună că greșești, te bozumfli și te superi ca un copil căruia i s-a luat din față prăjitura.
Dacă ai da acest material profesoarei matale de limba română și aceasta ți-ar spune că ai multe greșeli de ortografie, tot așa de supărată ai fi?
Foarte probabil că la acest capitol mă pricep mai bine decît aceasta.
Nu mai zic și de trăsnaia, de idee și concepție, care conduce firul călăuzitor al acțiunii scrierii matale.
Vor fi fiind, aceste edituri de azi, cu ale lor statuturi, mai libertine poate, dar nici chiar sat fără cîini nu e această literatură, spre a fi concepută de toți neaveniții, de toți nechemații pe acest tărîm.
Te-ai supărat pe mine ca văcarul pe sat.
Fă așa cum am zis eu!
Apucă-te și mai citește literatură, măcar cîteva sute de cărți, și apoi pornește să încropești ceva!
Să fii sănătoasă!

| Kaℓi a răspuns (pentru corolav):

Eu le spun mai scurt " de ce sa scrii, cand sunt atatea carti gata scrise, de oameni care se pricep? mai bine citeste" dar nu le place...

suntserios
| suntserios a răspuns:

Aia e poveste? O insiruire de nume si niste descrieri? Pare mai mult o lucrare stiintifica

| R0R0 a răspuns:

Probabil va fi citita cu timpul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Uită-te puțin peste regulile de scriere ale limbii române, timpuri verbale, semne de punctuație etc.

Legat de poveste, este exact modelul de dulcegărie scrisă de un adolescent plictisit. Poate se mai caută așa ceva, dar deja după titlu e totul previzibil, acțiune aproape lipsă, dialog peste dialog, personaje stereotip. Și e o prostie să pui descrierea personajelor la început, și să și precizezi că X e personajul "necunoscut"...

| andreea678585 explică (pentru anonim_4396):

Eu nu am cerut o parere despre ortografia mea ci despre poveste in sine ..nu am mentionat toate persoanjele, am zis ca in timp vor mai aparea si le voi tece descrierea fizica si un pic din caracterul lor acolo!
Oricum, iti apreciez parerea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu nu am gasit povestea!

| Kaℓi a răspuns (pentru anonim_4396):

Toate-s la fel...

| anonim_4396 a răspuns (pentru Kaℓi):

Fara indoiala!

| anonim_4396 a răspuns (pentru andreea678585):

Imi pare a fi, mai degraba, o recenzie a cartii"Aleasa".O introducere putin "grabita", as zice.
Continua! Performanta se obtine cu perseverenta!

| andreea678585 explică (pentru anonim_4396):

Multumesc happy

| elyelena1 a răspuns:

Sincer mi se pare fain continua te pricepi happy