| PunkieMuff a întrebat:

Bună TPU.
Părinţii mei au divorţat când eram mică (acum am 13 ani), şi eu port numele de familie al tatălui. Aş vrea să mi-l schimb, şi să mă cheme ca pe mama. Problema este că de 2 ani, nu mai ştiu nimic de tatăl meu (e plecat în străinătate)...
Vreau să ştiu dacă pot să-mi schimb numele de familie fără acordul lui.
Fundă.

4 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Trebuie acordul lui in mod sigur.Pentru ca esti minor(a). Dupa ce implinesti 18 ani o poti face fara acordul nimanui.

| MoxiMonny a răspuns:

Poți să schimbi numele si fără acordul tatălui tău, mi se pare ca la notariat. Dar cel mai bine știe mama ta, discută cu ea, e cell mai bine

| BlackBubbleGum a răspuns:

Poti sa faci asta la notariat cu semnatura mamei, insa ma tem ca ar fi necesara si o imputernicire din partea tatalui.

| Lucian_Bogdan_1995 a răspuns:

:? cred ca trebuie acordul lui