| macheamamrsM a întrebat:

parintii mei au divortul saptamana aceasta. tata s-a mutat de la noi si eu am ramas cu mama. Nu mi doresc sa se impace, nu ma afecteaza prea tare, insa intrebarea mea este: cum vor fi ei doi dupa divortul oficial? deja am obosit sa o aud pe mama plangand, desi am impresia ca il uraste pe tata. mie nici nu mi vine sa il sun. cum vor fi relatiile mele cu ei? ar trebui sa ma vad cu tata saptamanal? si nu imi spuneti ca "voi vedea" ptc eu am nevoie de raspunsuri. multumesc anticipat

3 răspunsuri:
| whatevernvm a răspuns:

Nu știm totuși cauza divorțului și cum era familia ta înainte, cum sunt ei ca persoana și în relație cu tine. Dacă tu nu vrei totuși sa Îți vezi tatăl, nu te poate obliga nimeni

| Freya1 a răspuns:

Pai depinde de la familie la familie.
Daca mama ta plange inseamna ca tatal tau a facut-o sa sufere sau invers in fine nu stiu care a gresit dar parinti tai tot parinti iti raman.Ei nu mai au cum sa fie dupa divort s-au despartit fiecare isi vede de treaba si de viata lui si in afara sa iti plateasca tie pensie alimentara daca esti minor nu au ce lagatura sa aiba.Tu poti sa mergi cand vrei la tatal tau relatia voastra nu ar trebui sa se schimbe

| kira1999 a răspuns:

Parerea mea este ca nu trebuie sa il vizitezi saptamanal.Incearca sa iti sprijini mama cat mai mult, mai ales in perioada asta.Trebuie sa vada ca si te esti bine, asta conteaza cel mai mult pentru o mama. E posibil ca ea sa fi plans mult si datorita stresului, s-ar putea ca parinti tai sa se sa mai intalneasca dupa divord, iar atmosfera dintre ei cred ca va fi una mai rece dar cu timpul amandoi o sa sa obijnueasca cu situatia si va fi ok. Tu incearca sa iti ajuti mama si sa fi fericit, mai ales daca ai zis ca nu te afecteaza prea tare, iar mama ta lar putea uri, ar trebui sa ii faca bine ca tatal tau a plecat.Stiu ca nu prea ajuta dar sper sa treceti cu bine peste asta, stiu din propia experienta ca e greu, noroc in continuare laughing