| elyfel a întrebat:

pe cand mergeam pe strada a trecut pe langa mine un prieten si nu m-a salutat! ce ziceti e nesimtit?

Răspuns Câştigător
| JustMusic a răspuns:

Daca cineva nu te saluta nu inseamna ca e nesimtit, poate nu te-a recunoscut. Putei tu sa il saluti pe el, daca tu esti mai mic ca dansul tu trebuia sa faci asta nu el, se intampla sa nu ii stea gandu, poate avea o problema ceva sau pur si simplu nu te-a reunoscut

| elyfel explică (pentru JustMusic):

Ne am vazut la fata si ne stim de mult timp

| JustMusic a răspuns (pentru elyfel):

Nu sti ce era in mintea lui, ce problema avea, daca pui toate chestiile astea marunte la suflet o sa devi o persoana singura, inchisa in tine, fara prieteni.

| elyfel explică (pentru JustMusic):

Asa face mai mereu, daca eu nu-l salut el nu zice nimic.
si plus de asta ne vedem rar.

| JustMusic a răspuns (pentru elyfel):

Timiditatea, poate? Sunt persoane foarte timide care cred ca deranjeaza doar daca te saluta, nu fac asta din rautate ci din dorinta de a nu deranja.

| elyfel explică (pentru JustMusic):

Am auzit de la fete ca e cam timid.da mai mult e enervant decat deranjat.bine eu zic ca e si putin infumurat invata destul de bine, si eu doar ca el e mai putin sus decat mine
ce zici de aspectul asta?

| elyfel explică (pentru JustMusic):

Mai esti?

| JustMusic a răspuns (pentru elyfel):

Da, am revenit, pai nu stiu ce sa zic daca chiar e infumurt, chiar daca invata mi bine ca tine, asta nu schimba faptul ca e timid. Daca e infumurat asta sar manifesta prin mai multe chesti nu doar faptul ca nu te saluta, adica ar vorbi de sus, sa-r uita intr-un anumit mod, te-ar face sa te simti prost doar prin prezenta lui.E posibil sa fie cum zici tu sa cread eu invat mai bine deci tu trebuie sa ma saluti, dar tot cred ca nu merita sa te superi din cauza asta, ai zis ca nu sunteti chair foarte apropiati, daca era unul dintre cei mai buni prieteni era ceva cat de cat normal sa te superi dar asa zic sa il saluti tu cand il vezi daca vrei daca nu nu si asta e, ori cu salutul lui ori fara cred ca to una iti este.

| elyfel explică (pentru JustMusic):

Adica ii e indiferent.crzi ca poti sa-mi zici ce ar trebui sa fac sa-l ignor?

| JustMusic a răspuns (pentru elyfel):

Nu, eu zic ca nu trebuie sa il ignori, poartate normal ca si pana acum daca vezi ca el vrea sa raceasca relatia atunci fai pe plac nu poti sa ti un om cu forta.Eu daca as fi in locul tau asa as face m-as purta normal cu el, dar daca se mai repeta chesti asta tunci as incep sa-l ingnor.Asta as face eu, ce faci tu depinde numai si numai de tine, pentru mine astea sunt chesti marunte si nu le pun la suflet.

| elyfel explică (pentru JustMusic):

Multumesc. da cum crezi ca as putea sa-l scot din timiditate, sau nu pot? in cazul in care ne vedm rar.ce crezi?

| elyfel explică (pentru JustMusic):

happyhappy

| JustMusic a răspuns (pentru elyfel):

Pai, o persoana timita, e cam greu sa o scoata altcineva din timiditatea, la-i putea scoate din timiditatea fata de tine dar sal scoti definitiv nu prea ai sanse. Apropiete de el, introdul in gasca ta de prieteni incearca sai dai incredere in el.
Un psiholog cred ca ar reusi sal scoata din timiditate, asta e pe baza de temperament, asta nu prea se poate modifica doar corecta, sa nu te astepti sa uite ce e aia timiditate, ca nu ai sa vezi asta. Timiditatea lui poate proveni din mai multe cauze, adica daca i sa reprosat de mic nu esti bun, esti prost nu sti nimic, el are un respect de sine foarte scazut si a ajuns sa creada si el chestiile astea chiar daca nu sunt adevarate.

| elyfel explică (pentru JustMusic):

El daca e sa vorbeasca cu mine, mai mult prin preajma parintilor, in rest nu prea.Si nu iese afara decat pentru niste sarcini.
Oricum de ce crezi ca vorbeste mai mult cand sunt parintii lui prin preajma cu mine? crezi ca ii e rusine sa nu vorbeasca cu mine de fata cu parintii sau?
happy

| JustMusic a răspuns (pentru elyfel):

Hmm. cam greu de spus, dar e posibil sa aiba dorinta de a arata printilor lui ca are prieteni ca e cineva si de asta vorbeste mai mult de fata cu ei, in suubconstientul lui e posibil sai se inradacinat chestia asta ca daca e mama sau tata langa mine trebuie sa arat ca sunt tare. Poate nu are prieteni cu care sa iasa, e o persoana care nu face probleme dar nici nu are pe cineva foarte apropiat. Daca vrei sa il ajuti incearca sa te apropii tu de el, cheama-l in oras, la tine acasa, la inceput fa mai mult chesti care ii plac lui, nu stiu poate joaca sah sau... si tu la ce ma refer, si dupa arata-i si ce iti place tie, mai prezintal la 2 -3 prieteni de ai tai si introdul in grupul tau, are sanse sa scape de timiditate.La scoala la tine cred ca ai un cabinet psihologic, sau macar un profesor in acest domeniu, ai putea vorbi cu el despre cazul prietenului tau sa vezi ce spune psihologul.

| elyfel explică (pentru JustMusic):

Da el oricum nu iese din casa.el mai lut invata, asa ca nu am nicio sansa sa-l scot, week-endul pleaca la tara.n-am cand\
si oricum cred ca m-ar refuza.deci nici nu stiu cum s-o eu zic

| JustMusic a răspuns (pentru elyfel):

Nu stiu ce zic, poate sal chemi la tine sau sa ii faci o vizita in timpul saptamanii.Sau incearca sa vorbesti cu el si incearca sal convingi sa nu mai fie asa timid.Nu stiu ce sa mai zic, cred in continuare ca o discutie cu un psiholog ar ajuta cel mai mult.

| elyfel explică (pentru JustMusic):

Chiar as vrea da nu pot, ca parintii lui nu-l lasa mai in timpul scolii, si nu pot sa fac in niciun chip.L-am intrebat odata daca vrea sa vorbeasca cu mine si a raspuns ca nu stie daca vrea sau nu.Eu ce sa inteleg din asta, ca nu-i face placere sa vorbeasca cu mine
Ii vorbesc calm, deschis, da mai mult il trag de limba decat sa zica el ceva

| elyfel explică (pentru JustMusic):

Are 15 ani

| JustMusic a răspuns (pentru elyfel):

Poate parntii lui sunt cauza timiditatii, nelasandu-l sa comunice sa iasa il tin inchis in casa, el nu stie ce sa faca, cand il tragi de limba e posibil ca lui sa ii fie teama sa nu zica ceva gresit, poat ee teama sa se faca de ras in public.Nu stiu ce sa iti mai zic ca sa-l ajuti, ai putea avea o discutie cu parinti lui sa ii convingi sai ii dea mai multa libertate.

| elyfel explică (pentru JustMusic):

Ba da la scoala vorbeste, da nu-l lasa afara, sau rar de tot l-am vazut anul trecut cu un prieten, da in rest nu, sta si invata.Asa ce zici sa-l las in pace

| elyfel explică (pentru JustMusic):

Da parintii lui sunt cunoscuti de oameni, au un statut

| elyfel explică (pentru JustMusic):

Da sa stii ca intre baieti e destul de comunicativ, intre fete nu e.

| elyfel explică (pentru JustMusic):

Oricum multumesc pentru raspunsurile tale.Mersi pentru sfaturi si pentru cele mai bune intentii.
o sa incerc sa le aplic.

| JustMusic a răspuns (pentru elyfel):

Cu placere, sa stie cae posibil sa fie si el mai singuratic sa-i placa asa lui si atunci chiar ca nu ai sanse sa-l schimbi.Bafta in incercarile de al schimba, speri sa reusesti.:*

4 răspunsuri:
| Panteras a răspuns:

In unele cazuri nu inseamna ca acel prieten care nu tea salutat e nesimtit cine stie poate era indispus sau avea cv probleme acasa sau stiu eu unde dar asta nu inseamna ca e nesimtit

| elyfel explică (pentru Panteras):

Bine da macar putea sa zica ceva

| meduza210 a răspuns:

Nu cred ca se grabea

| elyfel explică (pentru meduza210):

Ba cam era grabit

| meduza210 a răspuns:

Nu, cred ca se grabea