| Mexx99 a întrebat:

Buna TPU please help sad Am o problema, sunt clasa a 8a si o sa am examene,nu nu vreau sa va cer vreo metoda de copiat sau ceva,am invatat in ultimele zile, dar mult prea mult si chiar imposibil sa invat toata materia atat la romana cat si la mate.La romana sunt ok,invat destul de bine,insa la mate sunt o varza totala,sunt total paralelasad Am sa intru la un liceu destul de bun, avand in vedere ca am avut medii destul de mari in acesti 4 ani! Totusi,cand incep liceul vreau sa imi schimb total viata,sa invat mult mult mai bine, sa fiu macar de 7-8 la mate, ca in rest sunt destul de ok! Adica am invatat foarte bine pana in clasa a 7a cand am stricat totul,am luat chiar si premii,sunt convinsa ca pot,doar ca nu ma mai motiveaza nimic, tara asta de rahat.Sunt o perfectionista si asa am fost mereu,sunt sigura ca as reusii sa invat,dar nu am nimic care sa ma motiveze pe viitor. Termin liceul,facultatea,si o sa am decat diplomele cu care nu am ce sa fac.Din toamna vreau sa am obiceiuri sanatoase,sa mananc mai sanatos deoarece am si unele probleme de sanatate,imi place la nebunie astronomia, fotografia si etc.Din toamna vreau sa incep sa traiesc cu adevarat si sa ma schimb! Cateva sfaturi care mi-ar putea face viata mai buna? De ex..sa cooperez sau sa stau mai mult cu familia si chestii? Pe voi ce va face sa fiti fericiti? Cum va descarcati? Unele persoane tin un jurnal, altele au in loc unde stau cand se simt asa. Sunt curioasa si astept raspunsuri cat mai multe si mai complexe.O zii faina va doresc! Ofer funda:3

Răspuns Câştigător
| mont a răspuns:

Ceva excursii in natura sau hobby-uri cred ca te-ar putea ajuta si motiva.

7 răspunsuri:
| DaughterOfDarkness a răspuns:

Media din gimnaziu conteaza doar in proportie de 25%, nu o sa iti ridice media de admitere cu nu stiu cat.
Si cat despre intrebarea propriu-zisa, incearca sa te descoperi pe tine, sa vezi ce iti place si ce nu, ca sa stii cate ce sa te orientezi in viata. Daca nu te pricepi la mate nu are rost sa mergi la un profil unde se studiaza intensiv de exemplu, pentru ca nu o sa ajungi sa fii fericita precum observ eu ca iti doresti.
P.S. Daca vrei sa ai rezultate bune in viitor, iti sugerez sa nu inveti in saptamana dinainte de orice examen ai avea.

Mult succes si sa ne fie la toti, viitorii bobocei, bine!

| neutrino a răspuns:

Ideea cu jurnalul este suficienta si eficace.

| CinevaNou a răspuns:

De ce nu te apuci de azi? pana la toamna o sa uiti ce ti-ai propus.

| LSMM a răspuns:

Știi care e problema ta? Nu vrei să privești dintr-o perspectivă corectă, care să te și ajute.
Zici că e o țară așa cum ai zis că e. Eu iubesc țara asta. Știi de ce? Pentru că ți se spune, de mic, că e imposibil să reușești așa, imposibil să faci altfel, că nu merită etc. Un om obișnuit vede asta ca pe ceva rău, însă un om care gândește puțin zice că e ceva de-a dreptul benefic. E o provocare. Trebuie să mergi contra vântului, să demonstrezi că se poate, să le arăți că nu e așa cum au zis ei. Dar, pentru toate astea, trebuie să te zbați puțin, nu să aștepți, la 18 ani, să vină cineva la tine și să-ți spună că uite, vei avea un serviciu bine plătit începând de azi, vei avea mașină, casă și ce vrei tu. Nu e așa.
Dacă îți ziceau oamenii că în țara asta vei reuși, vei fi cea mai tare cu puțin efort, ce-ai fi făcut? ai fi repetat asta în gând și n-ai mai face nimic.

Și da, mă bucur că te-ai gândit la o schimbare și că nu vrei să continui cu mentalitatea asta care nu aduce nimic bun.
Concentrează-te pe examene. Intri la liceu și o să cunoști oameni noi, fii prietenoasă și nu încerca să devii foarte comunicativă și extravertită. Majoritatea nu suportă genul ăsta de persoane care vorbesc mult și prost.

PS: Cum ai medii mari dacă ai probleme gramaticale? "aș reușii" e "a reuși", "zii" e "zi", "o să am decât" nu există, eventual "NU am decât".

| Mexx99 explică (pentru LSMM):

M-am grabit sa scriu, doamne :l

| Mexx99 explică (pentru LSMM):

Si inca ceva,am cerut un raspuns la intrebarea mea,nu sa faci pe profa de romana,cred ca am scris destul de corect gramatical,nu cu ''k''sau ''sh'' si chestii din astea ok?:l Mai face si omul o greseala si una doua ii sare altu` in cap. Da am medii mari,pentru ca nu am fost sanctionata la fiecare mica greseala gramaticala. Daca m-ai cunoaste putin,ai stii macar ca sunt exact genul de persoana care nu vorbeste mult,prost,si fara rost.Dar infine,nu e vorba de mentalitatea mea,e vorba ca vreau o schimbare in sensul ca, vreau sa invat mai bine, si sa fac chestii noi, un hobby ceva.O zii placuta in continuare, si nu uita sa mai atragi atentia altor persoane cu eventuale greseli gramaticalewinking

| LSMM a răspuns (pentru Mexx99):

Eu nu cred că te-ai grăbit să scrii, pentru că în continuare scrii greșit.
Și unde e schimbarea pe care vrei să o faci dacă tu reacționezi în acest fel? Ți-am scris răspunsul la întrebarea ta înainte de acel PS și am încercat, pe cât am putut, să te faci să înțelegi anumite lucruri care poate te vor ajuta, așa cum au ajutat și pe alții.
E adevărat, nu ți-am spus ceva legat de învățat, de hobby-uri, pentru că am considerat că ceea ce am scris atunci e mai de folos, așa, ca un prim pas să fie.
Nu știu ce alte lucruri ți-aș mai putea scrie. Te sfătuiesc să înveți bine la anul, pentru că probabil vei ajunge la un profil unde se fac materiile preferate de tine, să faci mai mult sport că și ăsta e important și să faci, în general, ce-ți place ție, ocupându-ți timpul cu ceva util.
Nu știu ce te pasionează, nu te pot sfătui în privința a ceea ce să alegi. Cred că știi deja, te-ar ajuta mult ce îți propui să faci. Dacă nu contează notele pentru cariera ta, măcar știi că vei fi în liceu un elev respectat, nu un terchea-berchea care are medii de 6-7, abia atingând un 8. Tot învățând și vrând să devii mai bună, îți vei forma niște principia și te vor ajuta în viață. Repet, notele de la școală nu valorează pe nicăieri nici aici, nici în afară. E important e să te menții sus, atât.
O zi frumoasă!