| daniel1133 a întrebat:

Buna seara, Sunt in clasa XII-a la profil stiintele naturii. Ma asteapta BACul anul viitor si vreau sa imi asigur o nota de trecere, numai ca nu stiu matematica nu ma prea stiu. La romana sunt mediocru ( nu am fost nascut in Romania, am traiat 12 ani peste hotare in Canada, venind in clasa 6-a... in fine nu conteaza ) dar cum sunt acuma nu cred ca iau o nota de trecere. Ma intereseaza cum as putea sa imi fac un orar sa invat, cate ore de mediitatii ar trebui, cat trebuie sa invat si ce ar putea sa ma motiveze sa invat mai mult. Sunt determinat sa imi iau BACul dar cand vine vorba de invatat imi este greu si sa deschid o carte uneori. Probabil saptamana viitoare o sa incep ore de mate, cate ore ar trebui? Precizez ca aproape nu inteleg nimic din ce se preda in clasa, desii am avut medii mediocre la mate in acesti ani. Orice fel de informatie este bine venita!

2 răspunsuri:
| AvalohAlyn a răspuns:

Cam asa e situatia si la mine cu matematica..sunt curiosce raspunsuri primesti.Eu mi-am cumparat MemoPlus de la farmacie sa ma ajute pentru memorie si concentrare si mi-am luat manuale de mate de prin anii de liceu dar am aceeasi problema ca si tine. Ceea ce e rau e ca matematica se invata pas cu pas inca din clasele mici ca sa o intelegi, nu vei intelege ceva daca nu stii ce ai facut si anul trecut..in fine.Tot ce pot sa-ti spun e succes si sper sa luam bacalaureatul amandoi.Imi cer scuze ca nu te-am ajutat.

| Deliiiia a răspuns:

O ora pe saptamana de romana si de matematica ar fi suficient, iar in vacante un program ami intenstiv. Gestioneaza-ti timpul mai bine si elibereaza-ti programul ca in fiecare zi intr-o jumatate de ora sa exersezi la o materie.