| vivi21 a întrebat:

Am ratat niste relatii din cauza ca is foarte tacuta, timida(copila). am 14 ani. cum pot sa fiu mai vorbareata si nu timida? crying

16 răspunsuri:
| fabiola a răspuns:

Nu considera ca ai ratat ceva, cui ii place de tine ii place asa cum esti! Si-ti spun un secret: cu timpul barbatul adora femeia care vorbeste putin si gandeste mai mult!

| superdorex a răspuns:

Poate inca nu ai gasit baiatul care sa te scoata din timiditate, sa te faca sa fii altfel, timiditatea e o calitate, ve-i vedea ca timpul o va rezolva! incearca sa fii mai deschisa, mai prietenoasa.

| Simσηαღ a răspuns:

Trebuie sa ai ceva de spus chiar esti de acord cu toata lumea? Asta nu e posibil ar insemna ca nu ai personalitate si nu stii sa iti impui puctul de vedere.

| Simo0 a răspuns:

Heii; 3. Şi eu am probleme cu timiditatea. Încearcă să ieşi afară, să-ţi faci un grup de prieteni, să socializezi. Şi lasă emoţiile, crede-mă e mai bine să ai curaj să vorbeşti deschis decât să ţii în tine şi să-ţi fie greu să vorbeşti. Succes!:*

| Seby80 a răspuns:

Te cred, is baiat, aceeasi situatie... timiditatea ma da in jos mereu... dar ce sa faci, asa este caracterul persoanelor, unii tupeisti unii timizi. Ca sa devii mai vorbareata trebuie sa te integrezi intr-o grupa de prieteni (adevarati nu falsi) si dupa aceea o sa iti mai dia drumul la timiditatewinking Sper sa iti foloseasca. pup :*

| Carina16 a răspuns:

Buna! am avut si eu o perioada de genul,in primul rand iti trebuie vointa! Pentru inceput incearca cu familia sau prietenii apropriati sa dezbati anumite subiecte,apoi la scoala sa raspunzi la profesori(pe mine asta m-a m-ai ajutat), sa participi la activitati, sa discuti cu colegii in pauze iar apoi treci la pasul urmator:iti cauti un tiphappy...cam astia ar fi pasi, dar cel mai important in tot ceea ce-ti doresti sa faci in viata este in primul rand sa vreiwinkingPS:Baietii adora cand vad o fata timida si inocenta.PA:*

| iEmonel a răspuns:

Vorbind.

| vivi21 explică (pentru iEmonel):

N-am cuvinte. crying

| iEmonel a răspuns (pentru vivi21):

Eeee, ii pui mana pe cur. laughing

| Michael54654654 a răspuns:

Asa am fost si eu, la 11 ani, acum am 13.
Singurul lucru care trebuie sa il faci e sa vorbesti fara frica.fa-ti curaj si apoi "dati drumul". Incearca sa nu mai stai in casa si sa iesi cu prietenii/colegii si astfel vei face contact cu lumea.
Facand contact cu lumea vei incepe sa socializezi.
Socializand nu vei mai fi timida si tacuta.
FUNDA!

| raulinho0805 a răspuns:

Asa sunt si eu am exact aceeasi problema ia idu meu c_raul_c

| GavriloaeAna a răspuns:

Ai putea sa fii tu insati si sa incerci sa nu mai fii asa timida.sa incerci sa il faci sa se simta bine in prezenta ta si asa nu o sa mai pierzi relatii. observ ca esti foarte draguta si nu am motive sa te temi de o simpla convorbire sau ceva mai mult de atat.incearca sa ii spui ceea ce simti si asa va fi mai usor.desi te va lua la misto sau nu va reactiona asa cum iti doresti.te sfatuiesc sa incerci. sper ca te-am ajutat love struck

| vivi21 explică:

N-am cuvinte
thinking

| vivi21 explică:

Mersii mult:X

| Ccristi a răspuns:

Ma, eu nu inteleg o chestie! am si eu o fetita de 9 ani si vad aceeasi dorinta de a va maturiza mult prea repede! De ce va doriti relatii la 13-14 ani, ai tot timpul din lume, e foarte bine sa fii timida, inocenta asa cum trebuie sa fii la virsta ta! Nu-ti trebuie "fluturi in stomac" acum crede-ma! Ai timp. Bafta!

| AlexTma a răspuns:

Da-mi add la urmatorul ID si o sa primesti tot ceea ce ai nevoie. Detalii...si multe altele happy Te putem ajuta. Un cuplu care vrea sa urmeze psihologiawinking.
youradviser17