| TraficantaDeFunde a întrebat:

Problema mea este urmatoarea: cand sunt cu mai multe persoane ( mai multe fiind macar peste 5) sunt extrem de tacuta nu reusesc sa scot o vorba iar cand sunt cu o persoana sau marog 4-3 sunt extrem de vorbareata. mi se pare cam ciudat. Intrebarea mea este urmatoarea : sunt o persoana tacuta?
de ce nu reusesc sa comunic cand sunt cu mai multe persoane?

Răspuns Câştigător
| thegatekeeper a răspuns:

Si mie mi se intampla la fel, dar nu cred ca este vorba de timiditate sau de anxietate sociale in cazul asta, avand in vedere ca spui ca esti comunicativa atunci cand esti inconjurata de un numar mai mic de persoane. Cred ca doar te deruteaza numarul de persoane carora trebuie sa le urmaresti replicile, iar apoi mai e si efortul de a te face auzita printre ele. Pur si simplu nu te descurci in astfel de situatii si nu mi se pare nimic in neregula. Am observat ca in grupurile de peste 5-6 persoane, cei inclusi obisnuiesc sa vorbeasca doi cate doi sau cate trei, in general, tocmai fiindca numarul de persoane participante la o conversatie ar fi prea mare daca tot grupul ar discuta pe acelasi subiect. Incearca sa vorbesti cu o singura persoana din grup pe o tema anume, poate merge mai bine asa.

2 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| PiinkSmiile a răspuns:

HeY!
Nu,nu esti o persoana tacuta, ci doar timida.Pur si simplu nu te simti in largul tau atunci cand sunt mai multe persoane cu tine.
Daca nu mai vrei sa fi tacuta, o poti rezolva prin a fi un pic mai indrazneata, nimic altceva. happy
Succes!