| Octa_6104 a întrebat:

Puteti sa imi dati diminutive (porecle, derivate) de la numele Octavia si Maria?

4 răspunsuri:
| flower_3416 a răspuns:

Maria-Mary-Marta-Marioara-Marina-Marilena-Mariuta-Marita-Mara-Mariana-Marusia-Maricica-Mia-Mioara-Marian-Marin-Ana Maria-Meri /Octavia-Octavian-Octi-Octopus-Octaviana-Olivera

| Trufa a răspuns:

Octavia- Octy -mi se pare ca suna foarte dragut.
Maria-Mariii,Mariuta, Mara, Maruta...nu stiu, Marulet smug

| TpuNoName123 a răspuns:

Maria-Mariuca,Mariuţa,Marişoara
Octavia-Octaviuţa,Octavioara.

| Lylia a răspuns:

Iata cateva: Vivi ( de la Octavia), Avy (tot de la Octavia), Mary, Octy, Riaa ( de la Maria), Mar's, Octa's (am vazut ca se folosesc genul asta de prescurtari in lima engleza si suna dragut). Sper sa iti placa. :*