| blackheart26 a întrebat:

Referitor la intrebarea mea pusă ieri, nu am reușit sa mă impac cu cea mai prietena a mea, spunându-mi ca e mult mai bine pentru ea sa nu mai fim prietene, sufăr enorm după ea și nu stiu ce sa fac, de blocat nu m-a blocat pe rețelele de socializare, dar mă doare vazand-o cu alte persoane, as vrea sa trec peste odată, mama spune sa nu mă consum, dar nu pot sa arunc la gunoi acei ani de prietenie. Sunt distrusă sentimental și simt ca o iau razna, nu pot sa trec peste, dar asta mă frământa, de ce nu m-a blocat? Așteaptă sa o contactez sau are nevoie de puțin timp ca sa se liniștească? Am nevoie de sfaturi, îmi era ca o sora și mi-e dor de ea! Cel mai bun răspuns are fundița! ❤️

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| eve2707 a răspuns:

Daca tine la fel de mult la tine asa cum tii tu la ea, o sa va impacati. Faza cu blocatul pe retelele de socializare, nu te supara, insa e o stupizenie, nu inseamna absolut nimic decat ca nu s-a suparat intr-atat de tare.

Fa ce crezi tu de cuviinta, daca vrei sa ii dai tu mesaj prima data sau sa o lasi pe ea sa faca primul pas. Asteapta cateva zile totusi.

Dar eu iti spun sa nu te consumi, tu nu ai facut nimic rau, se va rezolva. Eu zic ca te-ai atasat prea mult de ea pana ai ajuns sa fii dependenta si nu e bine. Cum sa-ti spun... cele mai bune prietenii sunt cele in care se lasa putina distanta, deci luati o pauza cateva zile si reflecta bine daca nu cumva aceasta prietenie iti face rau. Fie ti se pare tie ca nu mai petreceti la fel de mult timp impreuna, fie intr-adevar te neglijeaza ca prietena. Ca idee, eu nu vad nicio problema in a avea alti prieteni si care sa nu fie comuni. Daca ea migreaza spre alte persoane inseamna ca s-a mai schimbat (de altfel si tu te-ai schimbat, desigur ) si e absolut normal sa cauti alte persoane cu care sa te simti bine. E acea nevoie de distanta si de schimbare cand stai prea mult cu o persoana si deja devine monoton.

Dar nu mai sta si astepta sa se intoarca la tine cineva care te neglijeaza, fa ceva pentru tine. Concentreaza-te pe fericirea ta.
Mai incearca o data sa vezi daca va puteti impaca ( eventual dupa vreo 2-3 zile ) si in mod civilizat, calm, zi-i ce simti. Daca nu se rezolva, asta e. E mai bine asa. Foarte multe prietenii se vor duce in viata si important este sa te bucuri de ele atat cat tin. Nu forta prieteniile, caci nu e bine pentru psihic.

| blackheart26 explică (pentru eve2707):

Îți mulțumesc foarte mult! Totul s-a intamplat din cauza mea, fiindcă am supărat-o dar nu mă așteptăm sa reacționeze așa, o sa o las câteva zile, sper sa își revină, am senzația ca are probleme in familie, și nu știe cum sa reacționeze...

3 răspunsuri:
| Sofer a răspuns:

Lăsai puțin timp și apoi încearcă din nou.

| blackheart26 explică (pentru Sofer):

Așa am sa fac, sper sa se rezolve totul de la sine!happy