| Ioana_Larisa_1994 a întrebat:

Revin cu o întrebare. De câteva zile ma doare sub burta, când ma doare asa știu ca este un fel de sindrom premenstrual însă aseară și azi dimineață m-a durut foarte tare sub burta și de obicei cand ma doare asa de tare îmi vine menstruația însă de data aceasta nu.
Menționez ca am 14 ani jumătate și am menstruație de 1 an și o luna.
Ideea e ca as vrea astăzi sa fac baie în piscina și nu știu ce sa fac.
Va rog sa ma ajutați cu sfaturi fara răspunsuri la mișto sau răutăcioase

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ce inseamna "ma doare sub burta"?
Unde anume te doare, ca sunt multe organe "sub burta" si nu avem idee care din ele te doare.
daca trebuei sa-ti vina menstruatia, da, poate fii durere premenstruala, dar dureril ede burta mai pot fii si de la o apendicita acuta, si de la un ovar infamat si de la o constipatie si chiar de la gaze intestinale.
Daca ai dureri de burta NU este indicat sa mergi azi la piscina, ca poti sa faci apa rosie si vei fii scoasa din piscina imediat si facuta de rusine.

| TeodorescuAndrei a răspuns:

Presupun că ai acel " carnețel " in care stii perioada când ai avut ultima menstruatie deci e posibil să fie la termen dar ia in considerare si dupa cum bine știi nu e la o dată fixă. Nu ar fi o problemă faptul că vrei la piscină doar că dacă durerea persistă evită pentru a nu te pune intr-o situatie jenantă la piscină.