| eanadandre a întrebat:

Buna TPU! Scriu asta plângând și sper ca macar voi sa mă înțelegeți. Am 16 ani,mama a murit și stau doar cu tata in casă. Mereu se îmbată și îmi face scandal monstru,am crezut că dacă o să fie treaz va fi mai bine dar tot se leagă de mine din orice,nu înțeleg ce fac greșit. De exemplu acum am o răceală urâtă de abia pot sta in picioare, nu am nimic de mâncare în frigider și stau în frig, ieri am incercat sa fac eu focul la sobă, am simțit că leșin cărând de lemne, nu am putut menține focul pentru că am adormit și tot el a venit peste mine la 12 noaptea fiind beat mort începând să urle... i-am zis să-mi dea câțiva bănuți să-mi iau ceva de mâncare, nu mă pot înțelege cu el, incepe cearta.Nu am pe nimeni unde pot sta,o am doar pe mamaia care e departe,am incercat sa vorbesc cu ea despre asta dar a început să se ia de mine zicând că tot eu sunt cea de râs din sat,e și ea nebună. Nu mai înțeleg nimic dar simt că am psihicul distrus, simt că sunt deconectată de realitate,e o stare groaznică,nu-l mai suport îmi vine să mă omor să vadă și el ce a făcut, poate așa va simți ceea ce-a făcut și suferința pe care o am. A zis că mâine va veni la liceu sa mă facă de râs dar nu mi-e frica de asta, oricum diriginta știe situația dar chiar și așa, nu înțeleg de ce vrea doar să-mi facă rău. Aveam o relație bună cu mamaia dar tata i-a spus tot felul de aberații despre mine și nu mă pot înțelege nici cu ea deși i-am trimis mereu înregistrări cu el urlând. Încerc să iau pastile de calmare dar nu merge, am inceput sa am coșmaruri noaptea

15 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu mai durează mult.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Suna la telefonul copilului spune le lor situatia ta vor veni de la ancheta sociala si te vor ajuta, altfel daca scrii aici pe TPU nu te va ajuta nimeni cu nimic.

| mi25 a răspuns:

Cel mai bine suna la protectia copilului.

| helpforyou a răspuns:

Apelezi la protectia copilului.
https://www.salvaticopiii.ro/ce-facem/protectie

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna!

Hai sa vorbim! Asociatia Telefonul Copilului poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Poti primi ajutor specializat in mod gratuit si in deplina confidentialitate.

Apelul catre 116111 este gratuit din retelele Telekom, Orange si Vodafone, de luni pana vineri, intre orele 08.00 – 20.00. Mai multe poti afla si la: http://www.116111.ro/intrebari-frecvente

Daca te simti in largul tau mai degraba in mediul online, ne poti scrie la 116111@telefonulcopilului.ro sau pe http://www.116111.ro (disponibil 24/7).

Poti primi consiliere gratuita si direct de pe telefonul mobil, descarcand aplicatia noastra disponibila pe dispozitive android Happygraff http://www.116111.ro/descarca-aplicatia

Noi te ascultam oricand si pentru orice problema!

| StefanFlorea a răspuns:

Eu zic sa încerci sa mai aștepți 2 ani și apoi sa pleci de acasă. Cu tatăl tău nu ai ce sa faci, oricum nu mai durează mult pana o sa l curețe ciroza hepatica, nu exista alcoolic sa scape de boala asta necruțătoare.

| mi25 a răspuns (pentru StefanFlorea):

Cum sa astepte doi ani? In frig si nemancata? Ce usor dati sfaturi!
Ca o sa moara tatal ei este o utopie. Cunosc cazuri de betivi pe viata.

| StefanFlorea a răspuns (pentru mi25):

La ce îți oferă protecția copilului mai bine reziști 2 ani acasă

| mi25 a răspuns (pentru StefanFlorea):

Fara mancare si in frig?

| DeeDee817 a răspuns:

Știu prin ce treci, așa a fost și mama mea când eram mai mica cam 10-12 ani, cei drept eu ma ascundeam la vecini sau când nu aveam unde ma ascundeam in dulap și o lăsam sa se calmeze. Sfatul meu e sa mergi la vecini sa ii rogi sau nu știu in cel mai rău caz sa îți cauți un loc de munca part time și sa te bagi intr-o chirie ca doar așa poți avea liniște. Pana la 18 ani e mult dar măcar sti ca ești liniștit. E o trauma prin ce treci și te înțeleg bine când nu ai pe nimeni care sa te ajute. Sau măcar Mătușa verișori ceva trebuie sa găsești așa nu se poate trai. Dacă nu protecția copilului sau anunța dezalcoolizarea

| mi25 a răspuns (pentru DeeDee817):

Nu da sfaturi gresite. Are doar 16 ani si nu poate sa stea in chirie singura. In primul rand cu ce plateste chiria si cu ce se intretine. In al doilea rand tatal ei o poate da in urmarire.

| DeeDee817 a răspuns (pentru mi25):

Ce sfat greșit? Tu nu ai idee câți adolescenți au făcut așa și cunosc câțiva din ei. O poate da și ce zice? Ca a fugit de acasă ca toată ziua beau și nu sunt in stare sa am grija de propriul meu copil?

| mi25 a răspuns (pentru DeeDee817):

Sa-ti spun ce e gresit.
Chiar daca e asa cum spune fata, ea nu poate parasi domiciliul si sa se mute in chirie din mai multe motive:
- este sub tutela tatalui; daca pleaca, tatal poate face plangere la politie, iar aceasta o aduce acasa;
- cine o va primi in chirie, cand vede ca nu este majora; cel care ia in chirie un minor fara consimtamantul tutorelui poate face puscarie;
- daca nu lucreaza (poate este inca eleva) cu ce bani se intretine: chirie, mancare, haine;
- daca afla politia ca a parasit domiciliul poate ajunge intr-un institut de reeducare; acolo este mult mai rau.
Daca nu cunosti, nu iti da cu parerea din gandirea ta, ca nu e conforma cu realitatea.

| DeeDee817 a răspuns (pentru mi25):

Cică nu e conforma cu realitatea dar eu cunosc cazuri care au plecat de acasă încă de mici. Dacă tu nu cunosti asta nu înseamnă ca nu e real și nu zi de alții depre gândirea lor ca nu totul e așa cum crezi tu

| mi25 a răspuns (pentru DeeDee817):

Si in majoritatea cazurilor au ajuns copii ai strazilor.
Eu ma refeream concret la acest caz.
Tu stii ca indemnul tau poate fi considerat ca instigare la incalcarea legii?