| eanadandre a întrebat:

Am probleme mari cu tatal meu, de cateva zile e beat praf si imi face fiecare zi un chin (e asa de mult dar deja exagereaza). Sunt racita si l-am rugat doar sa-mi crape cateva lemne pentru a face focul la soba fiindca in casa e extrem de frig si ma imbolnavesc si mai rau (nu -da bani de medicamente si incerc sa ma tratez cu ceaiuri si pastile vechi gasite prin casa), ieri am incercat eu sa sparg dar n-am putere, nu pot sa ma inteleg cu el, intra peste mine in camera din 2 in 2 minute si urla (nu am cheie la usa si daca as incuia ar sparge-o) isi aduce toti betivii satului in casa si bea cu ei cu muzica la maxim,se plange ca tot eu is aia rea si nu fac nimic desi zilele astea cu putina putere de a sta in picioare am facut curatenie sperand sa mai taca dar nimic. Simt ca nu-l mai suport,azi tremuram de nervi si ma intepa inima groaznic,a trantit o usa pana i-a spart geamul,in camera mea in jurul usii sunt crapaturi in ce hal o tranteste, daca sun la politie e cam degeaba, tot pe el il crede. Ma tot ameninta desi nu-i fac absolut nimic, imi vine sa-mi tai venele si sa chem salvarea si sa le zic (daca mai traiesc) ca e din cauza lui poate asa simte ceva pentru ca eu nu mai pot, e 12 noaptea si in timp ce scriu inca vine si imi spune ca imi arata el mie, e egal cu zero orice zic chiar daca incerc sa-l calmez, nu stiu ce sa mai fac, mi-e si frica de el, ma gandeam sa sun la ceva dezalcoolizare ca deja e prea de tot. Se crede Hitler cand e beat nu inteleg dar intrece orice masura, cand e treaz e la munca si dupa ora 12 deja se imbata, imi vine sa i trimit dimineata mesaj si cu inregistrarile in care ma injura dar stiu ca seara o sa faca si mai urat ca de ce zic asa sau ca il inregistrez, m-am saturat (btw nu am unde sta la altcineva sau ceva).

7 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Buna,ce varsta ai? Poate te ajuta protectia copilului.Este groaznic prin ce treci si nu e deloc normal! sad Te rog nu lua pastile vechi, alea trebuie aruncate, iti pot face si mai rau daca sunt expirate. Nu exista cineva de prin vecini care te poate ajuta cu niste pastile?

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna!

Hai sa vorbim! Asociatia Telefonul Copilului poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Poti primi ajutor specializat in mod gratuit si in deplina confidentialitate.

Apelul catre 116111 este gratuit din retelele Telekom, Orange si Vodafone, de luni pana vineri, intre orele 08.00 – 20.00. Mai multe poti afla si la: http://www.116111.ro/intrebari-frecvente

Daca te simti in largul tau mai degraba in mediul online, ne poti scrie la 116111@telefonulcopilului.ro sau pe http://www.116111.ro (disponibil 24/7).

Poti primi consiliere gratuita si direct de pe telefonul mobil, descarcand aplicatia noastra disponibila pe dispozitive android Happygraff http://www.116111.ro/descarca-aplicatia

Noi te ascultam oricand si pentru orice problema!

| 199onur7 a răspuns:

(

| just4ubr2015 a răspuns:

Du-te la protectia copilului si stai pana la 18 ani apoi pleaca in lume maritate si fa-ti familia ta lasa trecutul in spate.

| Namun a răspuns:

Bună!

Nu știm prea multe detalii despre situația ta... Ești minor/ă? Locuiești doar cu tatăl?
Mama unde este? Bunicii, rudele? Nu poți cere nici un ajutor de nici o culoare?
Depinde în ce zona stați rural sau urban?
Cu alcoolicii nu prea ai ce face... Singurul sfat e să ceri ajutor, rude, bunici, protecția copilului, dar depinde ce vârstă ai...
Soluții ar fi, dar așa cum am specificat puține detalii știm despre cazul tău...
Îmi pare rău pentru situația ta, dar nu trebuie să te descurajezi și să recurgi la gesturi imprudente.
Fii tare și încearcă să te detașezi de problemă. Singurul/a care are de pierdut ești doar tu, nu mai pune la suflet toate răutățile astea. Știu... ce zic eu nu e ușor de făcut. Ești o persoană foarte puternică.
Curaj! Va fi bine într-un final sunt sigur!

Numai bine!

| eanadandre explică (pentru Namun):

Am 16 ani si mama a murit, cu rudele am probleme sunt plini de rautate, am incercat sa stau la cineva din neam si au iesit discutii cu aberatii si nu am putut sta la ei fiindca ma dadeau afara oricum