| plantezridichi a întrebat:

Când eram mică cea mai buna prietena a mea era penticostala (eu sunt dintr-o familie ortodoxă și am crescut cu bunica). Obișnuiam să îmi petrec foarte mult timp la prietena mea, casele noastre fiind alăturate, iar eu fiind singurul copil mă simțeam foarte bine la ei care erau destul de mulți. Era o atmosferă diferită față de cea de la mine de acasă sau fata de majoritatea familiilor la care mai mergeam în vizită sau alte rude. Foarte multă înțelegere și felul în care vorbeau despre credință era fascinant pentru mine, foarte plin de bunătate și simplitate față de stilul ortodox cu care am fost învățată de acasă (care mă făcea să mă simt mizerabil și că Dumnezeu e o prezență răzbunătoare și aspră). Am fost pentru data la o biserică protestantă cu ei și țin minte că din ziua aia am implorat-o pe bunică să mă lase sa merg in fiecare săptămână, dar nu, a fost total împotriva. Pot sa zic cu toată ființa mea că nu m-am simțit niciodată la locul meu in cultul ortodox. Niciodată.

Unde vreau sa ajung cu povestea asta...
Anii au trecut și m-am mutat in alt oraș la facultate, iar între timp am fost foarte interesată de protestantism. De mai bine de doi ani merg la biserica adventistă și sunt extraordinar de fericită și aici îmi doresc să rămân pentru tot restul vieții și îmi doresc să iau botezul. Problema e că bunica mea și restul familiei nu știu că eu vreau să mă mut și aici doresc sa ajung...nu știu cum să le spun fara sa stric relația, mai ales cu bunica mea care e cea mai buna prietena a mea și e foarte înțelegătoare, dar nu la religie, pentru că la capitolul acesta e îndoctrinată. Sunt foarte norocoasa că prietenul meu și mama lui mă susțin, iar ei sunt ortodocși. Ce sfaturi îmi puteți da la felul cum as putea sa ii spun bunicii? Pentru că de ea îmi pasă cel mai mult. Nu vreau să mă vadă că o dezamăgire, pentru că la biserica la care merge ea preotul vorbește foarte urât despre protestanți și i-a băgat anumite lucruri în cap.

Răspuns Câştigător
| danut a răspuns:

Eu sunt adventist dar nu am sa-ti expun avantjele si dezavantajele adventismului ci sa vorbim de bunica ta, parerea mea e ca se va supara pe tine dar daca te iubeste cu adevarat atunci va accepta optiunea ta si cine stie ce rezerva viitorul. Un singur lucru trebuie sa nu-l uiti, mantuirea este individuala. Dumnezeu spune ca nici Moise daca ar fi nu si-ar putea salva copii, gandeste-te la prietenul tau si la mama ta. Eu cred ca daca o pui pe bunica in fata faptului implinit s-ar putea sa o castigi si pe ea dar daca astepti sa o convingi nu vei reusi.

22 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Stii ca, decizia ta iti va afecta si relatia cu prietenul tau, fiind doar o chestiune de timp, pana se va despartii de tine?
Tocmai pentru ca el este ortodox si nu va accepta sa devina adventist, doar ca sa-ti faca tie placere.

Eu spun sa te gandesti bine cand alegi o religie, daca asta te face pe tine fericita si daca nu cumva te indeparteaza de familie si de cei dragi.

| plantezridichi explică (pentru Violleta2022):

Nici prietenul meu nu este fericit in biserica ortodoxă și se bucură de alegerea mea. Suntem de 4 ani împreună și plănuiam să ne căsătorim după ce unul din noi macar termina facultatea. Îi place stilul de viață pe care îl promovează biserica adventistă și își dorește să ne întemeiem o familia pe baza acestora.

| Violleta2022 a răspuns (pentru plantezridichi):

Daca vrei sa fii fericita si sa te casatoresti cu acest baiat, faceti amandoi pasul cu biserica, in acelasi timp.
Eu spun sa ridici problema in familia ta, inainte sa faci pasul cel mare cu botezul, sa aflii concret daca nu te dezmostenesc, sau daca nu te dau afara din casa.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ai dat din lac in put. Macar cruț o pe bunica ta sa ii mai zici. Nu iti cere nimeni dovada despre religia in care crezi tu.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Așa cum prezinți problema, religia este importantă în viața dtale.
Să îți inchipui în continuare așa viața dtale.
Apreciez faptul că frecventezi biserica baptistă, am auzit multe lucruri bune despre ei.
Vei avea familia dtale, asta înseamnă tu și prietenul, viitorul soț, conviețuind într-un apartament.
Frecventezi biserica adventistă. Asta înseamnă că accepți și comunitatea și stilul lor de viață și îl implementezi și în viața ta, de exemplu mâncarea vegetariană.
Dar în plus, mergi frecventezi biserica, participi la slujbele religoase. Participare înseamnă a face parte. A face parte înseamnă a împărți viața. A împărți viața înseamnă a avea prieteni acolo, a avea persoane în jurul tău la care te poți adresa să te ajute, persoane pe care și tu le vei ajuta la nevoie. Acest suport moral și nu numai, este extraordinar în viață atunci când îl ai. Cei ce au o comunitate de prieteni în jurul lor, trăiesc mai mult, se îmbolnăvesc mai puțin, sunt mai fericiți, viața lor este mai împlinită, copii lor se simt securizați, este acea atmosferă din familia care ai simțit-o la prietena ta. Acasă e familia mică, la biserică e familia mai mare.
Astfel, eu sunt liber cugetător, deocamdată nu frecventez nici o biserică. Astfel nu pledez pentru biserica baptistă ci mă gândesc cum să îți explic că îți organizezi mai bine viitorul, apropiindu-te mia tare de acea biserică prin actul de a te boteza.
Înțeleg că afecțiunea ta față de bunica te împiedecă deocamdată.
Dar să te gândești așa. Dta când faci acel botez, nu îl faci numai pentuu tine, organizezi astfel și viața viitorei tale familii în jurul acestei comunități care te apără, ajungi la esența religiei, religie însemnând re-ligie, ceea ce îi leagă pe oameni, nu îi dezbină, nu îi catalogheză în buni și răi, ca preotul ortodox de la biserica frecventată de bunica ta.
Astfel, dacă totuși ești decisă, asta trebuie să faci, să mergi la bunica ta să îi spui, să îi explici toate astea. Nu ai cum să nu o superi.
Sunt persoane care dacă faci asta, nu mai vor să stea de vorbă cu tine. Sper că asta nu se va întâmpla. Ea rămâne tot bunica ta, tu tot nepoata ei ești, sentimentele de iubire care vă leagă, nu se vor schimba. Ea e bătrână și acceptă mai greu ceea ce este nou, căci adaptarea la nou, necesită energie sufletească pe care unii bătrâni nu o mai au.
Așa că, cu sufletul curat care îl ai, cu intențiile bune de viitor care le ai, mergi și vorbește cu bunica ta și anunță-o de această schimbare din viața ta, și nu te abate din drumul tău. Succes!

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Hai sa iti zic altceva despre biserica ortodoxa despre care vorbesti. Daca nu vrei sa citesti, poti sa sari peste prima jumatate si sa treci la final happy
Nu este asa. Asa o percepti tu, asa percepi aceast lucru. Daca un lup creste la casa omului, te asigur ca nu il mananca pe om.

In primul rand uita orice stii despre aceste lucruri. Uita de dezamagirea bunicii si a bisericii si gandeste-te ca toate acestea sunt perceptii. Conteaza enorm mediul care te formeaza, nu crede tot ce se aude. Nu toti suntem la fel. Exista preoti pedofili, lume credincioasa care face rau si fel de fel de lucruri. Dar asta nu inseamna credinta ortodoxa.

La un moment dat am inceput sa fiu fascinat de cunoastere, mai mult ca de obicei. Asa ca am inceput sa citesc carti si diferite lucruri, din alte religii, sa vad asta si din perspectiva ateilor. Am citit si cateva carti penticostale si da... felul in care vorbesc este mai diferit. Apoi m-am dus la un preot, preotul din satul bunicii. I-am spus daca nu fac ceva gresit ca citesc si vreau sa cunosc aceste lucruri. Si mi-a spus ca nu fac, pot sa citesc orice, si reviste erotice chiar (era o gluma), atat timp cat iau doar ce conteaza din aceste informatii, cat nu ma abat de la trebuie.

Aceste "catalogari" de religii si toate lucrurile, nu sunt altceva decat o categorie pentru a ne diferentia si in alt fel. Trebuie sa stii ca poti sa fii fericita indiferent de religie. Acele persoane de la biserica iti atenueaza doar dorinta de a fi inconjurata de astfel de oameni. Dar asta poti sa o faci oriunde. Nu crede ca sunt niste extreme, niste limite.

Ai auzit despre Dumnezeu ca este o prezenta razbunatoare si aspra. Ei bine, asta pentru ca asa ai auzit si stii asta. Pentru ca familia ta (scuza-mi expresia) nu a stiut sa iti explice. Nu este nici o problema, nici mie nu mi-au explicat perfect, nici la altcineva. Lumea face ce este invatata sa faca. Daca vrei sa schimbi ceva, fii tu acea persoana din religia ortodoxa care da definitia corecta a lui Dumnezeu. Sau pana la urma de ce vrei sa mergi la cealalta biserica? Pentru oameni sau pentru Dumnezeu? Dar in cea mai mare parte ma refer.

Acum, partea cu bunica, nu poti sa o convingi. Nu ii spune si gata. Nu se aplica acele principii cum ca "te lepezi de nu stiu cine" si apoi te simti vinovata. Poti sa zici de exemplu si ca nu crezi in El si de fapt crezi sau invers. Poti face tot ce vrei tu in lumea asta. Nu ii spune, pentru ca nu o sa isi schimbe parerea si nu o sa fie nici o problema. Este viata ta, bunica ta o sa se duca (sper sa nu vina acea zi), apoi copiii, rudele si asa mai departe. Toti ne ducem. Este pacat sa stai in anumite limite de care absolut nimeni nu o sa isi mai aduca aminte peste multi ani happy

Succes!

| sadrian46 a răspuns (pentru DoarBogdan):

Apreciez în mod deosebit răspunsul dtale, modul tău de a gândi.

| DoarBogdan a răspuns (pentru sadrian46):

Multumesc frumos Dle S. Uneori simt ca pot sa explic chiar mai bine si mai pe inteles. Dar din pacate, inca am multe goluri si posibil sa fie mereu altele noi.

| sadrian46 a răspuns (pentru DoarBogdan):

Te-am pus pe lista mea neagră ( glumă dură ca să mă ții minte).
O să te contactez cu mesaj privat, când ajung cu agenda de lucru la tine.

| DoarBogdan a răspuns (pentru sadrian46):

A... ok. Dar nu cumpar nimic, sa stii.

| sadrian46 a răspuns (pentru DoarBogdan):

Eu vreau să fac o donație.

| milan9 a răspuns:

Bunica ta are dreptate... Mantuirea sufletului este atat de importanta in eternitate incat celelalte prioritati par si raman simple capricii!
Bunica ta are dreptate pentru ca face parte din unica Biserica despre care vorbeste Hristos ca si-a varsat sangele pentru ea (tu nu stiu ce ai varsa pentru ea, dar., macar ai datoria sa-i cunosti invataturile... )

Asemănător şi altor grupări ce s-au despărţit de Biserica apostolică secta adventista a pierdut invăţături de bază ale Bisericii Noului Testament: PREOTIA si rolul acesteia în realizarea lucrarilor harice ale Bisericii, transmiterea harului iertării, "Predania" ca al doilea izvor al Revelatiei divine, etc..., păstrarea modului de viaţă al primelor comunităţi apostolice, inlocuirea lui cu "obiceiurile" sectante lutherane sau neoprotestante, etc...

Spre deosebire de cele peste 10000 de secte care descind din "miscarea protestantã", Biserica Ortodoxă este Biserica Apostolică, cea care a rămas neschimbată, (având "obsesia" păstrării neschimbate a învăţăturilor şi a interpretărilor lor pe linia în care primele comunităţi apostolice le-au păstrat).

Biserica Ortodoxă a continuat fãrã nici o deosebire învăţăturile Bisericii apostolice. Ea a insistat ca esenţa de bază a ei să fie "neschimbabilitatea" pentru că doar aşa s-ar fi păstrat şi autoritatea acestor învăţături (provenind fidel de la Hristos şi de la apostoli...

Ce valoare poate avea secta adventista in care Ellen White cu de la sine putere (acuzata de frauda si fals in declaratii) le promite oamenilor ceva în contradictie cu Însuşi Fiul lui Dumnezeu, Cel Care Şi-a întemeiat o singură dată Biserica, acum 2000 de ani?
Nu chiar adventista Ellen White oare este cea care nu stia sa scrie, dar care in schimb s-a dedat la interpretarea Scripturii? Nu ea a fost oare chiar cea acuzată de plagiat, de furt, de faptul că alte persoane scriau sub "pseudonimul" ei?

Pe langa ruperea fata de Biserica intemeiata de Fiul lui Dumnezeu, la adventisti mai este intalnita o practica specifica: profetiile gresite despre sfarsitul lumii, lucruri ce de fapt nu s-au implinit si nu se vor implini. S-a intamplat cel putin in trecut de foarte multe ori, schimbandu-si treptat si doctrina...

În mod logic, Dumnezeu a păstrat în raport cu umanitatea o singură cale de transmitere a învăţăturilor, sfaturilor, legilor, DOAR O SINGURĂ CALE.

Deoarece altfel, ar trebui să luăm în considerare o contradicţie flagrantă în însăşi esenţa divinităţii, dat fiind faptul că numai creştinismul are vreo 39000 de versiuni TOATE CONTRADICTORII...

Dar această contradicţie este de neconceput, iar Hristos Fiul lui Dumnezeu a insistat şi subliniat în tot Noul Testament că Biserica Sa este una singură!

| danut a răspuns (pentru milan9):

Iertare milan dar daca ai fi citit si tu Biblia ai vedea ca tot ce spui tu tine de traditii, domul Hristos a vorbit in mod clar impotriva traditilor iar Biserica Ortodoxa NU este o biserica crestina ci una traditionala promovand obiceiuri pagane (cerceteaza cartile "studiate" in seminarele voastre, mai sunt si altii care le citesc). Nu vreau sa ne certam dar tie iti lipseste STUDIUL Biblic. Biblia spune ca de la UNSUL (Hristos) si pana la REVENIREA SA vor fi SAPTE biserici dealungul istoriei, daca voi ati fost printre primii cum va laudati (fals dar acceptam) pana acum sunt SAPTE Biserici care s-au succedat istoric, deci voi oricum NU mai sunteti in "lista".

| plantezridichi explică (pentru milan9):

Atunci de ce bicerica ortodoxă încalcă cu nesimțire porunca a doua "sa nu îți faci chip cioplit și să nu te închini la idoli"? Iar calendarul nostru e plin de "zile de sărbătoare" numite după toți preoții și oameni care nu neg, au făcut fapte bune, dar asta înseamnă că fiecare om bun care își dedică viața lui Dumnezeu trebuie să ajungă în calendar, iar eu sa nu am voie sa spăl rufe in ziua aia pentru că așa au hotărât niste oameni? Și icoanele...pe bune? Chip cioplit. Să nu mai zic de 90% din preoți care șterg pe jos cu porunca a 8-a "sa nu furi".

| pacatosulBogdan a răspuns (pentru plantezridichi):

Nu o sa te întrebe Hristos pe tine la judecata de paiul din ochii preoților, ci de bârna din ochii tăi! De ce vezi păcatele altora dar pe ale tale nu le vezi?
De când este închinarea la Hristos închinare la idoli? Ne închinăm lui Hristos care este Dumnezeu și cei care nu I se inchina sunt doar păgâni sectanți și atei.
Dumnezeu s-a întrupat și are un chip - Hristos - icoana vie a lui Dumnezeu conform Coloseni 1, 15, prin care toate s-au facut: lumea văzută și cea nevăzută.
N-ai citit în Biblie ce scrie că Dumnezeu îi cinstește pe cei care îi slujesc? Daca Dumnezeu îi cinstește pe aleșii săi sfinți, și noi îi cinstim!

| milan9 a răspuns (pentru plantezridichi):

Pui in discutie chestiunea aceasta cu idolii, dar daca ai sti cu adevarat cine sunt idolii cu siguranta nu ai mai fi atat de intrigat/a. thinking Se vede clar ca este la mijloc ceva influenta neoprotestanta. Valabil si in cazul altor subiecte care iata, isca controverse, foarte paguboasa este calea de a te lasa condus/a de euforia descoperirii unei... interpretari controversate. Chiar daca aceasta pare seducatoare. CAuta te rog sa-ti intelegi mai intai propria invatatura de credinta. Altfel nu poti iesi din nelamurire decat sifonata de o revolta si o ura pe care risti sa o ridici fata de propria ta identitate spirituala culturala. Nu este demn, nu este corect. Miza eterna ne este sufletul.

| milan9 a răspuns (pentru plantezridichi):

Referitor la icoane, happy Ce spui de urmatorul fapt...
La porunca lui Dumnezeu (!) chiar deasupra Chivotului Legii şi DEASUPRA CELOR ZECE PORUNCI se aflau STATUILE (sau "chipurile cioplite") HERUVIMILOR.

Asta ce înseamnă? Că trebuie să renunţăm la confuzie şi să vedem că porunca a II-a a fost dată doar într-un anumit context, un context care a ţinut de O ANUMITĂ RELIGIE (poruncă dată doar evreilor!), contexte care au ţinut de UN ANUMIT timp istoric (dată acum 3800 de ani!).

UNICUL SCOP pentru care a fost data aceasta porunca a fost doar ELIMINAREA CONCURENŢEI (a falselor zeităţi păgâne care Îl concurau pe Dumnezeu), si nicidecum eliminarea obiectelor de cult, din moment ce evreii insisi aveau SUTE de obiecte de cult…

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

TOATE CULTELE FOLOSESC IMAGINEA! happy

Toate cultele (lăsând la o parte învăţăturile greşite) au în mod ascuns (disimulat) cultul icoanelor (a imaginilor folosite ca "simbol").

Fiecare cult creştin exploatează excesiv functia de REPREZENTARE pe care o are IMAGINEA!

Astfel, „imagini" ale lui Hristos şi ale sfinţilor, apar în cărţi, reviste, biblii cu imagini, pliante, filme, postere, etc., iar aceste "imagini" sunt însoţite cel puţin de un "gând" de respect! Ei când le reprezintă peste tot, reprezintă idoli?

Cu atât mai mult în Biserica lasata de Fiul lui Dumnezeu, icoanele sunt însoţite doar de un "gând" de cinstire, respect, şi legătură cu persoana reală (dupa modelul altor obiecte de cult recomandate in Vechiul Testament)...

| milan9 a răspuns (pentru danut):

Interpretari eretice scoase din context si nimic mai mult, Danut! sad Cele "sapte biserici" sunt reliefate va fiind contemporane cu Ap. Ioan si nu desfasurate in istorie cum sustii. Ele corespund unor ARII GEOGRAFICE CONCRETE

"Ioan, celor şapte Biserici, care sunt în Asia: Har vouă şi pace de la Cel ce este şi Cel ce era şi Cel ce vine şi de la cele şapte duhuri, care sunt înaintea scaunului Lui,"... Versetele ulterioare detaliaza pe fiecare din cele sapte COMUNITATI de crestini contemporani apostolului.

Cat de departe merge fabulatia voastra atunci cand se angajeaza sa loveasca in Biserica lui Hristos, singura confirmata ca si... confesiune/religie in Noul Testament! sad (cele sapte mentionate de tine nu sunt altceva decat comunitati ale aceleiasi Biserici pentru care S-a rastignit Hristos)

| danut a răspuns (pentru milan9):

Cartea Descoperirilor este o revelatie a lui Dumnezeu catre Ioan privind VIIORUL, nu prezentul respectiv sau trecutul. DE aceia se numeste CARTEA Revelatiei sau Apocalipsul. Nu mai comentez deoarece nu are sens, vei vedea in curand FINALUL.

| Digikey a răspuns:

Religia adventistilor este aceeasi Marie, dar cu alta palarie.In general practicantii religiei respective sunt ceva mai avansati din toate punctele de vedere decat turma ortodocsilor.
Dar au si ei bubele lor.Acum iti arata doar partea frumoasa.

| leo59 a răspuns:

Stimata intrebatoare! As vrea sa ma refer la ultima ta mentiune "preotul vorbeste f. urat despre protestanti": n-as crede ca are ceva s-au uraste pe protestantii actuali (pacate avem toti) si nu tr. sa uram pacatosii ci pacatul. Preotul bunici tale probabil vorbeste urat de capul protestantilor ( Luther) care la 1517 a fugit din Biserica unde era ( Catolica) separandu-se si formandu-se astfel a treia confesiune crestina - Protestantismul iar din acesta iesind miile de secte, care numai biserici nu sunt. Biserica este aceea intemeiata de Mant. Iisus Hristos, este una, sfanta, soborniceasca si apostoleasca de care s-au despartit romano- catolicii la 1054, protestantii la 1517 si din acestia in secolele urmatoare, toti neoprotestantii inclusiv adventistii, care nu accepta sa fie numiti secte sau eretici. Or, Evanghelia vorbeste despre eretici si ne indeamna sa ne ferim de ei. Cred ca de aceea pr. bunicii vorbeste urat... nu despre unii oameni care poate asa au apucat in familia lor si sunt inradacinati in ac. traditie si nu vor sa sa se dezbine asa cum ai vrea tu acum sa faci dezbinare in familie si pentru ce? cum spunea cineva mai sus. sa sari din lac in put... altfel spus sa renunti la Biserica si credinta adevarata pentru. o denominatiune iesita din protestul unui om (Luther) care spre sfarsitul vietii avea si el remuscari iar acum cred ca se incruceste vazand puzderia de secte datorate miscarii lui. Ai avut o mare sansa sa te nasti intr-o Biserica Ortodoxa adica pastratoare a credintei drepte. Foloseste aceasta sansa si ramai in Biserica Ortodoxa careea nu-i lipseste nimic decat ca Ortodoxia sa fie cunoscuta, traita, iubita si marturisita. Sa fim noi mai buni si vom schimba si pe ceilalti decat sa parasim corabia din cauza unor calatori care n-au ajuns sa cunoasca si sa respecte regulele calatoriei. Asa sa ne ajute Dumnezeu.