| DulceataDeCapsuni a întrebat:

Subiectul din aceasta intrebare nu vreau sa o pun in aplicare ( am facut rima =]) este pentru a ma informa, deci, de exemplu daca te duci intr-o tara, nu stiu, de ex SUA daca nu stii deloc engleza ce poti sa traiesti in SUA? Eu cred ca nu, voi ce parere aveti?

8 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Nu cred ca e cineva care sa nu stie o boaba de engleza. Cel mai usor inveti o limba locuind printre oamenii care o vorbesc. Si daca ai nevoie sa faci cumparaturi e plina SUA de supermarket uri si hipermarket uri, nu trebuie sa vorbesti cu nimeni. Poate doar la fast food daca vrei sa iti iei mancare. Dar mare lucru sa intri pe google translate si sa traduci o propozitie, chiar traduce destul de bine.

| DulceataDeCapsuni explică (pentru Bondarel99):

Da, dar google translate are foarte multe greseli din cauza gramatici

| Bondarel99 a răspuns (pentru DulceataDeCapsuni):

Nu e adevarat. Stiu ca inainte era varza dar acum l-au imbunatatit. Am tradus texte foarte lungi cu el si multe articole stiintifice chiat, nu a trebuit sa modific decat maxim 2-3 cuvinte la un text de 20 randuri in Word. E bun si la gramatica si la topica. La unele expresii care nu au corespondent in romana poate sa nu fie corect, e si normal, dar per total e ok, mai ales la conversatii de baza, ceea ce cauti tu.

| Eireann a răspuns:

Locuiesc in Uk de cativa ani si lucrez in domeniul medical. Eu vorbesc engleza bine dar am intalnit asistente medicale romance venite aici inainte de testele de limba engleza care habar nu aveau in afara de cateva cuvinte. Nu e ideal dar se poate.

| Rd79 a răspuns:

Sunt multe milioane de imigranti ilegali care nu stiu de loc engleza si traiesc super OK in USA.

Am auzit cazuri de romani in Germania care nu stiu germana, si faze de genul. Da, se poate.

| DulceataDeCapsuni explică (pentru Rd79):

Pai da, dar totusi cum poti de exemplu sa te duci la un magazin care trebuie sa spui in engleza ce vrei sa cumperi?

| Rd79 a răspuns (pentru DulceataDeCapsuni):

Foarte simplu. Exista comunitati de cei de nationalitatea ta, si te duci intr-o comunitate din aia. Acolo sunt magazine, restaurante, etc.

Daca nu poti face asta, tot nu e o problema. Am fost odata la un Metro din Bulgaria cu un prieten sa luam niste tigari, si ne-am inteles prin semne.

| suntserios a răspuns (pentru DulceataDeCapsuni):

Te duci la supermarket cu autoservire si iei ce vrei