| LOVETOKNOWTHINGS45 a întrebat:

Buna TPU! Sunt baiat si din pacate scund de statura. In ultimul timp am inceput sa accept ideea ca a fi scund nu te face mai putin valoros, am inceput sa ma imbrac bine sa ma parfumez/aranjez si tot ce se poate. Insa faptul asta pare sa nu mi dea complet pace! Candva plangeam des pe faptul ca sunt mic de statura dar acum cat de cat nu ma mai simt asa prost insa cand sunt intr-un grup larg de baieti si fete, tot ma simt cam inutil si mi-e rusine sa vorbesc doar din cauza asta. Inca ma vad oarecum neimportant si ma simt de parca toti barbatii au un avantaj pe care eu nu-l am! Cum as putea sa imi accept complet statura? Orice sfat e bine primit!

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Inteligenta poate compensa lipsa de centimetri!

Un om inteligent nu se va crampona niciodata ca are 1.50m sau 2 m, fiindca nu conteaza acest aspect, atata vreme cat exceleaza si atrage prin inteligenta.
Evident trebuie sa iti cauti companie printre oamenii de statura ta, ca sa nu te simti niciodata in inferioritate si fete la fel, mai micute de statura ca tine.

| dullcat a răspuns:

Buna.Eu zic sa iti amintesti ca ai ajuns in cercul de prieteni nu datorita inaltimii, ci personalitatii tale.Asta va fi valabil si mai incolo cand iti cauti pe cineva.Nu da nimeni doi bani pe inaltime.Persoanele care o fac sunt cat se poate de superficiale si nu ai nevoie de ele in jurul tau.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Știi, concentrandu-te numai pe acest defect, nu vei căpăta încredere de sine și nu te vei simți bine în pielea ta.
In loc să fii atât de complexat de statura, mai bine ai pune accent pe celelalte calități care te definesc, atuurile tale cele mai de preț de care sunt sigură că le ai. happy

| Sapersters a răspuns:

Hey,nu-ți face griji, eu sunt fată, dar ador băieții cu trăsături feminine, sincer îmi plac băieții scunzi, deoarece par mai vulnerabili, inocenți și feminini, sunt sigura ca vei găsi o fata, care să te accepte așa, a fii scund nu este un defect, eu am 1, 58cm și nu m-ar deranja să am un iubit de 1, 58 sau de 1, 60.

| Loliloloiii a răspuns:

Buna! Daca nu te poti împaca cu această idee eu spun sa faci niste "mici" eforturi.
Aceste "mici" eforturi ar consta în alimentația ta si bineînțeles de stilul tau de viață.
Eu îți recomand sa faci sport de preferat un sport in care sa sari sau ceva de genul (baschet) eu sunt fata si am o colega care vrea sa crească în înălțime iar profesoara mea de educație fizica i-a dat aceste sfaturi! Sper sa ți fie si ție de folos!