| Jesko8713 a întrebat:

Buna TPU, sunt clasa a 8 și vreau să aflu mai multe lucruri despre un liceu cu profil sportiv din Vâlcea.
Întrebările sunt următoarele:
1.Ce liceu cu profil sportiv din Vâlcea mi-ați recomanda, dar la care să pot juca fotbal de performanta de preferat, nu mă pricep la licee sportivele.
2.Care este media de admitere la un liceu sportiv?
3. Ce probe sportive pentru un liceu sportiv trebuie sa indeplinesc? (La echipa de fotbal)
4. Trebuie ceva viză medicala?
5. Daca am platfus și viitiligo pot merge la un astfel de liceu?
Ce "probleme de sănătate" m-ar împiedică să merg la un astfel de liceu?
6. Liceul energetic din Vâlcea Profil sportiv are echipă de fotbal?
7. Merita un liceu sportiv in prezent?
8. După ce termin liceul sportiv pot continua ca sportiv, că exemplu footbalist la ceva echipa?
Sau trebuie sa fac vreo facultate după?
9. Cum e programa la un astfel de liceu? Bac, ore pe săptămână, materii, antrenamente etc?
10. Pot ajunge footbalist da joc la liga 1-2 de exemplu sau mai sus urmând un astfel de liceu?
11. Care sunt diferențele dintre un liceu sportiv și unul cu profil normal?
12. Dacă găsesc un liceu sportiv cu o echipa de fotbal, echipamentul și ce mai trebuie de cine este oferit?
13. Pot câștiga banii sau premii ca footbalist la un liceu cu profil sportiv?
Și dacă da c-am cât?
Vor fi campionate in alte orașe/țări sau meciuri mai importante?
14. La un astfel de liceu sunt și fete sau doar băieții?
15. C-am cat îmi ajunge sa ajung un fotbalist de ligă gen 1-2? In ani?
16. Cate antrenamente se fac pe săptămână?
Se fac și pe sezonul rece?
17. Daca eu vreau sa joc la o echipă de fotbal că extremă stânga, pot sau îmi alege cineva pozitia?
18. Un footbalist nu poate juca în ambele reprize nu?
19. Daca nu sunt titular e adevărat că sunt rezevra? Sau cum e cu rezervele?
20. Vor fi și sponsori ca?
Și în cele din urmă să îmi descriu un pic skil-urile la fotbal sa vedem daca am șanse:
( vreau extremă stânga )
Viteza sunt destul de rapid
Forța în șut ( am dat 922/999 la apărat dală de dat cu piciorul cu dreptul și cu stângul 550)
Dribling știu ruleta lui zidane și la croqeta restul improvizări de a trece de adversar ( la capitolul asta cred că stau cel mai prost)
Ca și forța pe picioare/stabilitate am 1.70 și 60 kg, 14 ani și 9 luni și sunt destul de greu de dat jos
Pasele lungi și cele pe jos le dau destul de bine
Ca și forța la pase din OUT cu mingea la spatele capului arunc c-am 12 m
Stamina pot alerga cam 1km la 19km/h și să continui meciul de 90 min, adică rezist nu obosesc repede
Și sar cam 50 cm înălțime poate și mai mult
Că și acuratețea am dat în felul următor, le voi enumera ceva ce mă surprins pe mine.
1. Gol de la 50m ca portar degajarea din mana, precizez că poartă avea portar
2. 2 bare consecutive de la 16 m (transversale)
3. Bara fix unde se unesc cele două bari lângă vinclu de la 30
Și ar mai fi bara gol și altele dar astea sunt cele mai wow după mine.
As vrea sa îmi lăsați și ceva linkuri de la videoclipuri forumuri sau șoferii care m-ar putea ajuta cu decizia mea.
Și nu în ultimul fel cum as putea sa performez mai mult și repedeCe ziceți as avea șanse să îmi îndeplinesc visul cu un astfel de liceu? Și vă rog să îmi răspundeti la tot ce am scris daca se poate.
Precizeze că eu as vrea extremă stânga voi ce poziție ziceți că s-ar potrivi la specificatile mele.
Dau funda!
Mulțumesc că ai citit până aici

1 răspuns:
| Violleta2022 a răspuns:

Imi pare rau sa-ti spun dar tu nu nu te poti califica medical pentru un liceu sportiv, fiindca ai PLATFUS si este imposibil in acest caz sa alergi ori sa dai probe sportive.

Tot din cauza platfusului nu vei putea sa faci armata, sau sa intri in vreo scoala militara ori de politie.

Cauta-ti un liceu mai "pamantean", unde poti invata si termina un liceu decent.

Fotbalul va ramane un hobby pe care il poti juca pe strada sau in curte, fiindca conditia ta fizica cu care te-ai nascut (platfusul) nu-ti permite sa-l practici profesional niciodata.

Sanatate multa si spor la invatat!