| PyScHoTeLRoOz a întrebat:

Buna TPU sunt colega lui piscotel.cea cu intrebarile legate de acel baiat.m-am int cu el..si bunica mea ma urmarit..eu m-am dus cu el pana la mega image sau cum se scrie...si bunica mea a facut crize ca de ce m-am dus.cu el eu am 15 ani.el are 21. dar nu inteleg ..de ce sunt toti impotriva relatiei noastre, el e un baiat ok.
I-am spus mamei si tatei de el. tata a spus ca daca mai ma prinde ca vorbesc cu el sau ca ma mai int cu el ma inchide in casa imi vinde si calculatoru si telefonul.
mama a spus ca nu ii place ca eu sa umblu cu vagabonti..si ca nu stiu ce imi face.
Bunica mea a spus ca sunt prea frumoasa pentru el
Verisoara mea a spus ca sunt prea mica pentru el...
Sa nu imi spuna ei mie ca la viata lor nu au umblat cu baieti mai mari.m-am saturat de familia asta pana in gat.
Ma obliga sa ma combin cu cine nu imi place. daca am adus un baiat de care mi-a placut acasa. dupa ce a plecat a spus ca cine ai e si spurcaiunea asta.lor nu le convine cu cine umblu eu..ar trebui sa umblu numai cu cine le place lor.m-am saturat..imi vine sa il sun pe baiatu acela de 21 de ani..si sa ii spun sa ma tina la el cateva zile..nu mai suportsad.Ce sa facsad?

7 răspunsuri:
| LoveForShania a răspuns:

Bunăă.
Tu ar trebui să-ți vezi de treburile tale.

Indiferent de cât de mult îl iubești sau așa, tu ești doar o copiliță de 15 ani care abia a intrat la liceu iar el e un bărbat care acum își caută job/ sau e la facultate dar nu prea cred că un om în toată firea și la facultate ar umblă după niște fetițe.
Sau în cel mai rău caz e un șomer plictisit care n-are prietenă și na', astea mai mici sunt mai naivehappy

Măcar dacă veneai și tu cu unu' de 17-18 ani, dar nu, tu l-ai ales pe ăla cu 6 ani mai mare că tinehappy

Gândește-te dacă ai fi în locul părinților tăi, să vină fică-ta acasă de 15 ani cu un bărbat de 21 ani, ce te-ai gândi că ar vrea bărbatul ăla de la fata ta?
Acum nu o da în d-astea, că el te iubește și că nu vrea asta, poate așa e, dar dacă ai fi un părinte nu chestia asta ți-ar veni prima oară în minte? Te-ai gândi la iubire și chestii de genu', nu frate, ți-ar veni în minte că tipu' ăla are 21 ani iar fata ta are doar 15 ani și deja o arde cu bărbați happy

Să-i spui să te țină la el câteva zile?
Perfect. Fă așa, și o să-l bagi în pușcărielaughing
Tu gândești puțin cu capul ăla mai fată?
Măcar dacă erai vreuna cu capul pe umeri și îți trebuiau relații, da' așa, e vai și amar.

Gândește-te că dacă tu mergi la ăla, părinții tăi pot merge la poliție și pot reclama că tipul ăla te-a răpit sau te ține la el în casă cu forță, tu fiind minoră!
Ești întreagă la cap mai fată?

Păi da, bunicata și părinții tăi te urmăresc și fac faze de genu' pentru că știu că nu pot avea încredere în tine.
Pentru că uită-te și tu puțin la tine, ai 15 ani și vrei să ai o relație în ascuns cu bărbatul ăla de 21 ani, și pe lângă asta,mai vrei și să stai la el câteva zile așa, tot pe ascuns.

Fără să te gândești puțin la consecințe. Tu crezi că totul e așa, să fii cu persoană iubită? Asta-i iubire? E o abureală.

Iar dacă tipul respectiv era întreg la cap și chiar ținea măcar puțin la tine, ar fi zis, ok fată, înțeleg, dar totuși, dacă părinții tăi nu sunt de acord nu putem face asta.
Dacă tu ești așa cu capul în nori măcar el un bărbat în toată firea să fie.
Dar nu, nici așa nu se poate.

| Accero a răspuns (pentru LoveForShania):

Prietene eu stiu cupluri cu fete de 15-16 ani si barbati de 28-30 deci nu mai ma surprinde nimic laughing, sunt de acord cu ce zici dar...6 ani e putin bine ca nu sunt 10 sau 16 laughing

| 2AN7 a răspuns:

Esti la liceu si chiuleste de la 1 ora sau invoieste-te de la 2 3 si stai q el ca asa o sa stea linistiti stiind ca esti la ora! eu asa procedam la clasele 5-8 laughing :X! si ador momentele alea. eu nu-s tratat asa doar mama punea intrebari acum vreo 3 ani 4 d mine! dar totusi si imi pare rau ca iti zic dar e o diferenta cam marisoara dintre voi si se gandesc la viata voastra sexuala 99, 9% si ai si rabda si tu macar 1 an fara sa te duci dupa el sa te intalnesti cu el etc... vb cu el la tel pe messenger si pe facebook! asa parintii tai vor avea mai multa incredere in tine! Crede-ma! Funda te rog!

| 2AN7 a răspuns:

Numai fiti rautaciosi cu fata aceasta :*! Am un BFF care e cu un baiat de 23 la 15; x dragostea nu conteaza de varsta! Si nici pe ea nu o lasa cu el si tot se intalneau si se iubeau din ce in ce mai mult! dar pacatul e ca ea nu mai era domnisoara deja la 16! totusi ai grija! Se intalneau prin boscheti laughing prin scari de bloc etc... si acum sunt un cuplu de pus in rama; x chiar daca a fost batjocorita de el intr-un fel la inceput [ dragostea era prea mare si nu judeca la varsta ei ]

| DanielaGabriela a răspuns:

Hey! Stiu cum e si stiu si ce simtiwinking! Am trecut si eu prin asemenea "momente", avand parintii mult prea stricti. Dar uite ce am facut eu ..si daca ti se pare bine, incearca si tu, pentru ca vb aia "Incercarea moarte n-are!". Eu am vorbit cu ei, le-am explicat ca daca ma vor "inchide" nu vor rezolva lucrurile. Iar daca nu ma lasa acum cat sunt tanara sa ma distrez atunci cand? Iar cu baiatul o sa am grija sa nu patesc cv, k ei de fapt de asta se si tem, sa nu se rada de tine.(in sensul ala...happy. ). Spune-le sa incerce sa aiba putina incredere in tine, sa incerce sa cunoasca baiatul respectiv mai bine si sa nu arunce vb asa aiurea despre el. zile ca daca vor sa fi fericita sa te lase sa fi cu acel baiat(daca tu crezi ca e bine pentru tinewinking.) asa fericita nu o sa fi niciodata cu un baiat ales de ei, pe placul lor. Ce naiba suntem in 2012 nu in 1900toamna laughing. eu dupa ce am vbt cu ei, l-au acceptat. si uite k si acum sunt cu baiatul resptectivwinking si se inteleg foarte bine happy. eu te-as sfatuii sa vbesti cu ei daca vrei sa fi fericita alaturi de baiatul pe care il iubesti. Si cu "chestia" sa stai la el cateva zile, nu vei face nimic decat sa inrautatesti situatiawinking si apoi vezi sa nu iti para rau si tie. straight face. Sper ca te-am ajutat oarecum kiss. Bafta scumpa! kiss

| DoraFarascortisoara a răspuns:

Explica-le ca prietenii tai nu sunt teroristi si ca ar trebui sa nu isi mai faca atat de multe griji. Ca tu le-ai adus acel baiat in casa, tocmai ca sa stie cu cine umblii si sa nu isi mai faca griji. Iar tu, nu ai mai trebuii sa iti faci atatea griji si sa asculti ce spun altii care poate, sunt doar invidiosi. Diferenta dintre mine si prietenul e de 6 ani jumate si suntem de 10 luni impreuna. Parintii mei sunt de acord cu el, deci? Ajutai pe ai tai sa te inteleaga. Explica-le.

| Ionut_Ardelean_1985 a răspuns:

Ai încercat sa discuti deschis despre acest subiect cu parinti tai? nu cred ca ar trebui sati interzica sau sa se puna înpotriva dar sfaturi sa-ti dea pentru ca sunt mai mari si înteleg cum stau lucrurile ce vîrsta ai? esti majora? daca da cu atît mai mult ar trebui mama ta sa vb si sa te sfatuiasca în privinta unei relatii nici decum sati interzica pentru ca si ei sasi aduca aminte de tineretea lor ca nici lor nu lear fi placut ca cineva sati inpuna sa faci altfel de cum doresti tu, daca doresti sa mai discutam id ionutardelean709 vb cu ei cu calm asa sper sa rezolvi problema fara cearta