| IoanaPuppy31 a întrebat:

Sunt confuza de sentimentele mele si nu stiu daca ar mai trebui sa imi continui relatia..Am o relatie la distanta care dureaza de 8 luni, baiatul la inceput cand nu ne-am vazut si ne-am certat a iesit cu alta si a stat cu ea o zi dar cand ne-am impacat a spus ca e greseala vietii lui. De cand am inceput sa ne vedem, sa merg la el si el la mine avem o relatie pefecta, imi ofera iubire afectiune, niciodata nu m-a jignit sau sa ma injure, strabate un drum lung ca sa ne vedem. Amandoi avem 17 ani. Dar de cateva luni, cam de 4-5 luni simt o plictiseala fata de el, mai exact de cand m-a inselat. Ma simt foarte ranita. Dar il si iubesc! Am incercat sa ma despart de o gramada de ori dar m-am intors pentru ca am suferit mai rau fara el. Relatia asta a devenit un chin pentru mine pentru ca am inceput sa ma enervez pe el, sa ma comport urat sa il fac sa sufere. Nu stiu...am momente cand e ochii mei din cap si momente in care ma enerveaza la culme. Uneori mi-e si rusine cu el gen sa postez poze, etc. Dar il iubesc! Stiu ca suna foarte bipolar ce tocmai am spus.Dar asta simt..Va rog ajutati-ma sa inteleg ce mi se intampla pentru ca e chinuitor sa imi vad partenerul cum sufera din cauza mea si am ajuns sa nu ma mai inteleg eu pe mine.El imi ofera tot.

7 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Eu zic să-l lași, e greu o perioadă dar îți trece. Ai noroc că e la distanță și dac îl blochezi pe toate rețelele nu mai dai de el. E clar că n-o să mai ai niciodată încredere în el și în permanență o să-l privești așa

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Dar stai asa, deci ai o relatie de 8 luni, ai zis ca nu v-ati vazut la inceput si el te-a inselat, dupa v-ati vazut si totul a fost minunat. Dar de cateva luni, cam de 4-5 luni simti ca s-a plictisit, adica de cand te-a inselat. Adica te-a inselat acum 4-5 luni. Si daca atunci a avut loc acel eveniment, apoi v-ati vazut si apoi totul a fost minunat si perfect. Pai si atunci cand s-a plictisit? A fost perfect sau nu a fost dupa? thinking

Trecand la partea mai serioasa, da... asa este intr-o relatie la distanta. In primul rand, sa nu te indoiesti de tine, da? DA? Nu este bipolar, tu de fapt nu stii exact ce vrei, te-ai atasat de el, te-a iubit, tu l-ai iubit si acum iti este greu sa il las. Sa o luam cu un exemplu. Muncesti 10 luni la un proiect, dupa 10 luni aflii ca acel proiect nu iti mai trebuie, ca l-ai facut degeaba, ce faci? Stai suparata atata timp? Te gandesti ca ai investit prea mult timp in asta ca acum sa lasi totul pur si simplu? Sigur nu te regasesti in aceasta situatie si nu vrei sa te desparti de el fix din acest motiv? Multa lume nu renunta la un lucru pentru ca se identifica cu el. Tu te-ai atasat prea mult de el.

Acum, trecand peste asta, te-a inselat? Pai de ce nu ar putea sa o mai faca iar? Intr-o relatie la distanta sau mai bine zis, in una in care nu va vedeti asa des, cele mai importante lucruri sunt increderea, iubirea si comunicarea (cam ca la orice relatie). Daca el iti ofera incredere, vorbeste cu tine, iti arata ca nu te-ar insela niciodata si tu stii asta 100%, adica el te asigura de acest lucru intr-un mod magic si tu stii asta, atunci nu ar trebui sa fie probleme.

Ce poze? Are comportament mai ciudat? Indiferent ce este, vorbeste cu el, vorbeste is iar vorbeste. Voi ar trebui sa va schimbati oarecum comportamentul pentru celalalt (nu in sensul rau, in sensul bun), de exemplu daca tu crezi ca te pune intr-o lumina proasta, spune-i asta si ajungeti la un punct comun. Daca se supara... asta este, este copil. Ar trebui sa dea dovada de maturitate si sa nu se supere. Orice si ABSOLUT orice ar trebui sa discutati si sa va puneti de acord, fara sa luati decizii fara ca celalalat sa inteleaga sau sa se asigure ca a facut tot posibilul sa inteleaga acea persoana.

Iar daca relatia te consuma, crezi ca nu este ok si nu rezolvi nimic cu comunicarea (la care se adauga prima "iesire" de inselat), stii ce ai de facut.

Indiferent ce o sa faci eu iti urez succes si o zi frumoasa in continuare!

| IoanaPuppy31 explică (pentru DoarBogdan):

Nu el s-a plictisit de mine, ci eu de el, mai exact de cand m-a inselat. Am sentimente pentru el si mi-e drag de el dar de cand m-a inselat atunci, dupa ce mi-am pus toata increderea in el, nu stiu, parca ceva nu mai e ca inainte

| DoarBogdan a răspuns (pentru IoanaPuppy31):

Atunci poti sa te desparti de el. Pana la urma acestea sunt cele doua variante. Da sau nu big grin

| alexalx1234 a răspuns:

De când e asta iubire. Ți-e și rușine să pui poze cu el pe net. Dacă eram în locul lui făceam orice să scap de tine. Doar îți bați joc de el.

| NarcisIfrim a răspuns:

De ce te chinui si pe tine si mai chinui si alta persoana? A fost normal sa vada si alta fata, si varsta cere mult. daca acum ti a fost asa, ti s-a urat cu binele?
Nu il mai chinui, lasa-l.Dar tot ce i-ai facut pana acum si ce ii vei mai face, garantat dar garantat se va intoarce impotriva ta!
Iubirea cu sila nu merge.Ori il iubesti ori il lasi.

| stef1290 a răspuns:

Tu trebuie să alegi pentru tine si nu alt cineva părere mea ar fi trebuit să pui punct atunci când te-a înșelat dar asta e acum, dacă nu mai simți nimic pentru el pune punct te va durea un pic dar după vei înțelege ce vrei, o dată cu trecerea anilor devi mult mai înțeleaptă.