| anonim_4396 a întrebat:

Sunt fata, clasa a9-a si in clasa cu mine este o fata pe care o cunosc de 5 ani (adica am fost si in genereala, din clasa a5-a cu ea in clasa). Fata asta a fost prietena mea cea mai buna la inceput (in clasa a5-a), dupa relatiile noastre n-au mai fost asa stranse, dar totusi ne spuneam orice, ne vedeam in fiecare vacanta si aveam incredere una in alta sad In toamna, cand am inceput liceul eu n-am vrut sa stau in banca cu ea, deoarece vroiam sa cunosc noi colegi etc. si ea nu mi se parea asa interesanta... Am inceput sa ma schimb, sa fumez, sa intru in anturaje groaznice, imaginea mea s-a schimbat. Cu aceasta fata eram foarte distanta, deoarece ea este mai "cuminte" si credeam ca ma fac de ras daca stau cu ea. Ea intre timp si-a facut 2 prietene. Sta cu ele mereu etc. De cateva saptamani incoace am vrut sa ma schimb, sa fiu din nou un copil cuminte, sa ma apropii din nou de ea, deoarece mi-am dat seama ca nu sunt facuta ca sa stau cu "smecherii" liceului. Cand au vazut asta, celelalte doua fete au inceput sa bage fitile intre mine si prietena mea si sa-i reproseze ca sta prea mult cu mine sad Ea se lasa influentata si m-am suparat rau de tot pe ea. Le urasc pe fetele alea doua!

Am gresit, si-mi vreau din nou prietena. Vreau sa mergem din nou cu rolele in parc, sa radem... Constientizez ca este o persoana la care tin foarte mult, deoarece sunt foarte trista si regret tot ce am facut. Nu stiu ce sa fac ca sa fim din nou aceleasi, si sa nu se mai bage fetele alea doua. Ma cunoaste totusi de 5 ani, vreau sa stea si cu mine mai mult decat cu ele logic! sad Ce este de facut?

5 răspunsuri:
| Deny1333 a răspuns:

Cel mai bine ar fi să îi zici ei toate astea şi situaţia se va remedia de la sine. Dar cu siguranţă ai rănit-o cu superficialitatea de care ai dat dovadă, aşa că străduieşte-te să îi arăţi că tu chiar o vrei înapoi ca prietenă.
Baftă!
P.S.: Să fii popular şi "şmecher" nu e totul. Şi-ţi zic asta pentru că eu stau cu "şmecherii" şcolii happy

| Barbiiiiie a răspuns:

Buna.:p eu zic sa vorbesti cu ea intre 4 ochi. Ii spui ca mai vrei sa mai fiti aceleasi prietene ca la inceput, ca iti este dor de ea, si ca o vrei innapoi, sa faceti aceleasi lucruri pe care le faceati si acu 5 ani.Ftele alea doua se baga deaorece le este ciuda dar tu fa-o pe prietena ta sa deschida ochii bine si fa-o asa cum sa iti recapete increderea in ea.Vorbeste cu ea este cel mai bine, da-i timp de gandire, nu o grabi si iti va zice daca vrea sa ramana langa tine sau langa aceste doua fete. daca va vrea langa tine inseamna ca si tu pentru ea esti o prietena buna daca alege sa stea cu fetele alea doua inseamna ca le prefera mai mult pe ele. Vorbeste cu ea este cel mai important. Fundaa:*puppy dog eyes?

| PinkSky a răspuns:

Buna.
Pai si eu sunt in clasa a 9 si stiu cum e mii de anturaje si vrei sa devii si tu ceva de apreciat dar niciodata sa nu renunti la prieteni pentru ele.Ca sa te impaci cu prietena ta te duci la ea ii spui " te rog iarta-ma ca am facut chestiile astea tin la tine ca la o sora si nu-mi doresc sa te pierd" daca tine si ea la tine va accepta scuzele si veti fi iar prietene dar trebuie sai recastigi din nou increderea. Dar daca nu accepta inseamna ca nu merita si iti vei gasi alti prieteni si pe cat posibil nu golani happy Ai grija deoarece daca vrei sa fii "smechera" inseamna sa te bucuri pe moment si sa regreti o viatahappy! Sperca te, am ajutat ai grija de tine si bafta.

| Airam99 a răspuns:

Sa vorbesti cu ea.Sa nu fie si celelalte fete prin preajma. Explica-i tot si cere-ti scuzewinkingEu asa am procedat si a mers

| MurderousBeauty a răspuns:

Pai uite, spune.i tot ceea ce simti (si ai grija sa nu ii spui de fata celelalte 2) uita.te in ochii ei si fii cati poti tu de sincera cu ea, dar in primul rand cu tine. spune.i tot ceea ce simti. ^.~ funda? big grin