| AlexandraV15 a întrebat:

Pur si simplu, dovada imi este martora ca eu traiesc degeaba. Nu imi am rostul in viata, am incercat de nenumarate ori sa ma sinucid, am incercat atat de multe ori incat m-am saturat sa tot incerc, ba pastilele nu isi faceau efectul, ba pur si simplu doar ma zgariam cu cutitul. Va rog sa cititi tot si sa ma ajutati, va rog eu, daca aveti chef de mistocaraie tineti-le pentru voi! Nu vreau sa cititi printre randuri, ca e a 3 a oara cand pun aceasta intrebare si nu mi se raspundr exact la ea. Bun haideti sa va zic povestea mea alcatuita din 2 parti. Prima parte, din generala, adica din clasa a 5-a pana in a 8-a n-am fost agreeata de nimeni datorita aspectului fizic. Exact! Mirati-va pentru ce vreau eu sa ma sinucid, voi o sa ziceti pentru nimic sau probabil dupa ce-mi cititi povestile nu o sa va mai mirati. In clasa a 5-a din insulte nu mai eram scoasa si din batjocoreala celor din alte clase sau a alora mai mari de clasa a 5-a. Clasa a 7-a si a 8-a au fost un calvar pentru mine, in a 7-a mi s-a rupt si mana, atata ura pe colegii mei, dadeau vina pe mine din prostiile lor diriga ii credea, chin ce vreti. In a 8-a cand credeam ca voi fi mai respectata deoarece eu eram cea mare si urmau a veni aia de a 5-a si n-ar fi avut ce sa imi faca. Ei nu? Isi bateau joc de mine mai rau ca aia mari. Din scuipati, gume de mestecat pe haine si par nu mai scapam, din baba cloanta sau mai stiu eu ce. Si cand te gandesti ca eu la varsta lor nici sa ma uit la ei n-aveam tupeul, ca sa vedeti ce generatii ne vor manca, si cand ne gandim la trecut devenim melancolici. In fine. Am intrat la liceu, o noua viata etc. Nu! Asa am crezut eu! Mai rau de fapt nu ca o noua viata. Vad ca (,) ma indrept mai rau spre iad, la facultate cred ca mi se va da foc! crying Haideti sa va zic povestea mea din septembrie pana astazi: In prima zi de liceu m-am dus normal imbracata, camasa alba (nu d-aia larga de parca ar fi fata de masa) mulata frumoasa, pantaloni deschisi si tenesi, putin data cu rimel si glossie de buze (eu am buzele exact ca femeile alea din reclamele de la ruj si faza e ca imi place sa straluceasca de la glossie) ma rog. M-am imbracat decent nu ca o stradistă care doarme pe banci sau de moda veche de pe vremea lu' Eliade. Am luat un buchet de flori, un simplu buchet, nu fite sau trandafiri pana la Dumnezeu. Intamplarea a fost sa pic in liceu cu o "prietena" ( pusa in ghilimele pentru ca nu prea o consider asa, atunci cand ceilalti faceau misto de fizicul meu ea radea, nu ma apara in niciun fel. ) Am picat cu ea chiat in clasa. Noi doua fiind printre primele ajunse in curtea liceului deoarece liceul e departe de noi si am vrut sa vedem daca plecam de la ora X la ce ora vom ajunge in locul Y. Isi fac aparitia cei mari de a 10-a a 11-a naiba stie din ce clase erau. Erau mari, solizi ziceai ca numai prin sala stau, parul in sus ridicat, coafat, de parca au stat 2 ore ca sa arate asa. In fine. Vin spre noi zicand: Fetele astea sunt boboace, hai sa vorbim cu ele, apropiindu-se de noi unul din el imi zice: Auzi fata, n-ai de gand sa particip la emisiunea aia "Frumusete pe muchie de cutit" ai nevoie mai mare de o schimbare la fata decat are nevoie un monstru. Emisiunea aia erau pentru persoanele care se considerau urate si voiau sa isi "repare" fata, apoi aia au inceput sa rada. Dupa m-au facut "Urata, urata ca foamea da-o dr.u" si i-au cerut nr de telefon "prietenei" mele, aceasta l-a dat, si nici nu ii cunostea! Mai si radea dupa ce ma insultau. Extrem de amuzant era! crying Dupa ceva timp incepeau elevii din acel liceu sa isi faca aparitia, asa si colrgii nostri noi. Pe asfalt scria cu creta unde trebuie sa se aseze clasele, adica scria: IX A, IX B...si tot asa. M-am dus unde scria cu creta la clasa mea si acolo observ numai moțate cu moțați. Nu ii puteam numi pitiponce sau cocalari, chiar nu erau, dar erau prea perfecti ca sa ma bage in seama. Frumosi colegii mei in exterior da, ca in interior credeti-ma, si Satana ar arata mi bine. Era o poza"N-ai caracter? Te poti pisa pe ea de frumusete" dar vad ca in ziua de azi e invers. Cand ma indreptam spre ei cei din alte clase ma priveau ceva gen: Uite-o si pe asta, ce cauta aici? Si cand m-am asezat in rand i-am salutat pe colegi si au ras, dar nu stiu de ce. Erau in printre colegii mei de clasa doua tiganci prietene care au zis: Asta e fraiera clasei, desi nu facusem nimic straight face nici nu ma cunosteai ca sa zici ca am dat-o-n bara. Nu cred ca (,) caracterul e de vina pentru ca eu sunt o fire sufletista cu toti, la caracter sunt ceva de genu': imi place sa vorbesc cu toata lumea, sa povestesc o gramada de chestii, ma atasez repede, tin la gluma si sunt serioasa cand trebuie. La corp nu am nimic, probabil va ganditi ca sunt bat sau supraponderala, nu. Am 53 Kg si 1.68 daca nu 1.70 ca acum 3 luni aveam atata, odata in a 8-a s-a organizat un modeling si a trebuit sa ne masoare, aveam 85 la sani, 65 talie, 95 fund, dar n-am putut participa deoarece la sani trebuia sa am cu 5 marimi mai mult adica 90, dar nu-i bye! Nu ma afecteaza, toate la timpul lor. Cand am intrat in clasa, diriga a facut prezenta si eu am fost prima care trebuia sa isi selecteze manualele deoarece eram prima la catalog. Dupa ce am luat manualele cineva mi-a pus piedica si mi-am spart barbia si acum am semn de zici ca am barba nici poze nu pot sa imi fac straight face Diriga s-a socat si dupa morala tinuta elevilor a Inceput sa planga spunand ca daca in prima zi suntem asa in urmatorii ani ce vom face? Vom da foc la liceu? vom omora? M-a luat mama de la liceu si i-am spus plangand ca nu s-a schimbat nimic din generala, la fel bataie de joc. Si pentru ce? Doar pentru un fizic? Din septembrie pana in prezent ma batjocoresc in ultimul hal. Mi-au ars ghiozdanul cu tigara ca aproape toti din clasa fumeaza si s-a apucat si sa zisa prietena odata cu inceperea liceului, anturaje etc. Baietii veneau la mine din alte clase si faceau misto de mine, unul avea un aparat care curenta, ma curenta mereu de simteam ca imi iese inima din mine. Ieseam sa ma duc la baie si si ziceau elevii "Iiiuu cea mai frumoasa din liceu esti" ironici. Sau altii din stramba nu ma mai scot. Ma credeti ca nu mai suport insulte la tot pasul? Vreau si eu prieteni, imi vad viata neagra. Mnu imi spuneti ca vaii sa nu ii bag in seama. Daca imi ziceau unu, doi, trei hai zece copii asta nu ma deranja dar toti insulte la tot pasul? Sa fim seriosi. Si partea a 2-a din povestea mea e ca parintii sunt cam, nu stiu cum sa zic. Stricti din orice. Nu ma lasa sa ies in afara curtii decat cu ei, de pensat nu, m-am pensat odata singura dar au zis ca ma omoara daca ma mai pensez. Cu iubit au zis ca ma lasa de la dupa ce termin facultatea dar oricum nimeni nu se uita la nimeni. Saptamana asta care a fost mi-am luat bataie ora cu moartea de la baietii mari rau. Adica cum sa ai peste 1.85 si peste 80 kg si sa dai intr-o fata de 1.70 mai mica decat tine cu 3 ani? Daca nu 4 straight face crying Doar pentru ca le mazgalisem banca cu pasta corectoare si nu cu intentie. Mi se sparsese borcanelul de pasta si le mazgalisem banca respectivilor, ei fiind a 12-a si invata dimineata, bataia a avut loc dupa-amiaza cand urma sa intram astia mai mici. Si pana la urma nu ei au cumparat banca. Mi-au spus ca daca aratam si eu bine nu mai dadeau in mine dar dupa ce ca sunt sparta mai si fac mizerie, si m-au facut lesinata obosita. Astia din clasa si astia mari fac misto pe seama mea, imi dau cate un cap in gura imitandu-l pe ala din filmul Batalion Disciplinare (cautati pe youtube) un capitan care se comporta urat cu soldatii. Cred ca-s smecheri. M-am saturat de buze umflate sau sa imi dea sangele ca ma lovesc ei. M-am saturat de chin! Ajutati-ma va rog ce sa fac? Ce sa fac sa nu mai fiu torturata asa? Am apelat in generala la politie dar mai rau au facut dupa ce au platit parintii lor amenzile, ca vai doamne nu isi mai pot cumpara haine din cauza mea. crying Haideti sa zicem ca apelez la politie dar reputatia tot aceeasi imi ramane. Ce fac sa ma integrez intre ei? Ce fac sa schimb la fata in afara de pensat ca nu am voie. Ce sa fac sa nu mai fiu tratata ca un gunoi? Nu pomrniti de mutat ca tot aceeasi poveste va fi va spun eu ca in generala am schinbat patru scoli si tot la fel.Ce sa fac pe bune?!?! In situatia asta in afara de apelat de director /politie pentru ca asta pot face dar vreau si sa fac sa nu mai aiba ura pe mine. Vreau sa fac sa ma imprietenesc cu cativa macar sa formez un grup si sa nu mai fiu izolata de toti. Personal ce masuri sa iau? Cea de la.profil sunt eu ma puteti ajuta cu o schimbare nu am editat poza nu nimic. E originala. Help nu vreau sa ma mai duc la liceu de maine! :@ crying P.S: Contul nu este al meu, e imprumutat. Funda! crying

20 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Un om rational sar transfera de la acel liceu sar iar spune la directoare, dar tu te complaci in situatia in care esti si mai rau faci le dai si multe motive sa faca misto de tine, vrei sa te bagi in seama dar o faci nu prea bine, daca aia e poza ta nu inteleg de ce esti numita urata

| AlexandraV15 explică (pentru RAY):

Nu ma bag cu nimeni in seama. N-am apucat sa nici sa ii salut si deja au inceput sa ma insulte. Am mentionat vezi ca n-ai citit... Nu stiu ce am la fizic ei stiu cel mai bine.

| RAY a răspuns (pentru AlexandraV15):

Tu esti frumoasa ce motiv sa fie sa te faca urata? probleme in familie ai? cu mami /tai cum te intelegi? fratii/surorii?

| peperonies a răspuns:

Sunt foarte putine lucruri pe care poti tu sa le faci. daca nu vrei nici optiunea cu transferul nici aia cu politia nici aia cu directorul. poti sa induri inca 4 clase si dupa nu o sa mai trebuiasca sa vezi oamenii aia niciodata. sau poti sa te apuci de un sport de contact si in 2-3 ani o sa poti sa bati 90% din scoala. dar asta inseamna ca trebuie sa te dedici si antrenezi. nu doar sa te duci sa zici ca ai fost.

| pufulescu a răspuns:

Sa nu te superi pe mine, eu te cred in tot ceea ce spui, dar e al naibii de ciudata povestea ta! Normal ca prima solutie ar fi sa schimbi liceul! Cum sa se poarte la fel de urat cu tine colegii de clasa... din scoli diferite? Cum sa nu poti sa iti faci O PRIETENA ADEVARATA? Una, atat... chiar nu se poate?
Eu am impresia ( din experienta personala ) ca sunt lucruri pe care nu le spui, anume ceva cu parintii! Te tin foarte din scurt si nu sunt de partea ta in tot ce ti se intampla si colegii au mai si mirosit faza asta, s-au prins ca parintii nu te sustin!
De aceea repet ceea ce cred ca ti-am mai spus si data trecuta, singura solutie e sa iti aduci parintii de partea ta! Astept intrebari daca ai.

| AlexandraV15 explică (pentru pufulescu):

Dar nu pricep de ce sa fiu tinuta din scurt. Nu am facut niciodata prostii nu m-am drogat nu am fumat...ma iau ca cica nu ma lasa afara ca pot fi violata. Hai nu mai spune...straight face

| pufulescu a răspuns (pentru AlexandraV15):

Pai exact asta trebuie sa discuti cu ei! Stii expresia aia, " rupe pisica " odata!
Explica-le, discuta, cearta-te... tacutul din gura nu o sa-ti aduca nimic bun, daca mai era nevoie sa iti spun eu asta! Sa nu-ti faci iluzii ca vor inceta cu controlul asta cand vei implini 18 ani! Atunci vor zice ca tot e dreptul lor sa te controleze fiindca locuiesti la ei in casa, desi majora! Or sa te frece la melodie la infinit, 1000 de ani daca traiti ei tot vor vrea sa te controleze, daca nu te revolti!
Totusi tu poti umbla exact la sursa problemei daca iti dai seama cum au inteles colegii ca esti tinuta din scurt de catre parinti si iti poti convinge parintii sa nu mai repete acel gest! Poate fac ceva chiar deplasat, nu stiu, vin la scoala dupa tine zilnic, intra in timpul orei sa iti vada notele din catalog, gandeste-te. Ceva cumva au mirosit colegii cu privire la parintii tai si de aia ai belele, gandeste-te ce!

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna!

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.

Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Problema e ca tu nu ai destula incredere in tine. Ar trebui sa intelegi ca nu ai nevoie de aprobarea nimanui si ca poti sa traiesti fara aprobarea altora. Sa intelegui ca poti merge la scoala pentru tine. Nimeni nu merita sa iti iei viata. Trebuie sa fii sigura pe tine si increzatoare si sa transmiti lycrul asta tuturor.
Tocmai am vazut la televizor cazul unei fete care s-a aruncat de la etaj din cauza colegilor. Le-a scris o scrisoare unde a zus"Sper ca acum sunteti multumiti".
Fata a supravietuit dar nu mai e la fel de sanatoasa si frunoasa. Cel mai probabil nu va mai putea merge.
Si-a cauzat suferinta ei si parintilor pentru tot restul vietii. Pentru ce? Din dorinta de afi pe plac unor prosti?

| Morrígu a răspuns:

Recunosc că nu am citit tot.
Intenționam să o fac, dar te repeți și e obositor pentru că dai detalii în plus.
Înțeleg că te deranjează fizicul tău, sau mă rog, mai mult pe ceilalți deranjează fizicul tău.
Încercă să te schimbi și să adopți altă atitudine. Sunt mulți oameni care nu dispun de frumusețe dar asta nu înseamnă că toți sunt batjocoriți. Cred că foarte mult ține și de atitudine, schimbă oamenii și nu mai intra în contact cu ei. Trebuie doar să știi să vorbești.
Fizic te poți schimba oricând.

| AlexandraV15 explică (pentru Morrígu):

Daca citeai tot observai ca eu nici n-apuc sa le zic macar un buna. Nu m-am bagat pana acum cu nimeni in seama, aveam de gand sa o fac dar nu exagerand si vorbind ca morisca. Dar ei la prima tinta cum ma vad ma insulta ce crezi nici sa ma uit spre ei nu apuc. Fata aceea zisa prietena a spus ca liceenilor le plac fetele mature la fata si tatuate la sprancene machiate. Eu nu-s asa si n-am de gand.

| AlexandraV15 explică (pentru Morrígu):

Si hai admitem cazul ca daca ar fi sa vb mult as deveni deveni enervanta. Dar merit bataie de la cei de clasa a12-a pentru asta? Daca ar fi asa? Nici n-am legat o vorba cu aia de a 12a si m-au luat la bataie doar ca le murdarisem putin banca, de parca au dat bani pe ea.

| Morrígu a răspuns (pentru AlexandraV15):

Nici eu nu m-am înțeles cu colegii din generală dar la liceu s-a schimbat situația. Sunt destul de arogant și seriozitatea mea nu permite nimănui să se apropie de mine. Când eram mai micuț eram și mai timid și sperios, reacțiile mele erau satisfăcătoare, degeaba îi ignoram, era destul de vizibil că sunt afectat. Dar cum am spus, totul s-a schimbat după ce m-am schimbat și eu. Sunt oameni care și-au bătut joc de mine și acum mă salută pe stradă. Ipocriți. Ei au uitat dar eu nu. Încercă să urmezi sfatul celorlalți și schimbă liceul iar apoi lucrează la dezvoltarea personală, mai multă încredere în tine, până la urmă ăia sunt tot oameni. Nu tuturor ne plac femeile cu sprâncene desenate.
Nu cred că ești chiar atât de urâtă.

| AlexandraV15 explică (pentru Morrígu):

O sa incerc sa ma schimb... poate functioneaza.

| Jimtheghost a răspuns:

Well kid, daca tu esti cea din poza de profil atunci nu esti urata deloc. Cat despre povestea ta, sigur nu exagerezi? Pentru ca mi se pare foarte greu de crezut ca niste copii ar face asa ceva unui alt copil. :/

| DulceLup a răspuns:

Din ce ai povestit pana acum, pare ca esti cu o inteligenta peste media celor de varsta ta, drept urmare, sfatul meu este sa te muti la un alt liceu, alt colectiv, undeva unde nu te stie prea multa lume, astfel incat sa o poti lua de la zero.
Daca nu este posibila aceasta varianta, atunci incearca sa-ti infrunti temerile, fii tu cea rea, fii tu cea care ii pune la respect pe ceilalti mai ales ca ai si un atu: esti fata! Un baiat care se leaga de o fata e un nesimtit, insa o fata care se leaga de un baiat sau chiar il loveste, se spune ca si-a luat-o pentru ca a suparat-o pe fata! laughing Asa ca profita de varsta care iti permite sa faci orice, apoi profita de inteligenta pe care o ai si incearca sa te afirmi, sa te integrezi, sa ai succes, sa te dezvolti.
Cat despre sinucidere... Prostii! Baga-ti mintile in cap!

| Anonimm30 a răspuns:

De curiozitate, mai traiesti? Daca da, poate vrei sa vorbim, si eu sunt ca tine

| aAlexB a răspuns:

Asa sunt toti, injura, scuipa ...etc. toti sunt smecheri...dar incearca sa-i eviti.

| aAlexB a răspuns:

Sinucidere? nu are rost.

| aAlexB a răspuns:

Au trecut 3 ani, cum esti?