| anonim_4396 a întrebat:

Sunt fată și am 15 ani. Nu știu nimic, nu știu nimic la școală și cultura mea generală este la pământ. Nu știu să socotesc cum trebuie, limba engleză nu o știu și tot ce trebuie să știu, ce știe toată lumea eu nu știu. Rușine să îmi fie. Știu că e vina mea că nu le știu. Dar e și vina părinților, niciodată nu au avut timp pentru mine, stăteam mereu singură acasă..nu a fost acolo să mă învețe aceste lucruri, să mă ajute. Și acum mă simt prost când mă întreabă cineva ceva și eu nu știu. Astea trebuia să le învăț de mică dar de la cine? De unde? Eram fericită când eram mică dar și tristă, mereu copiIi din clasă erau mult mai presus ca mine. De ce? Pentru că aveau părinții cu ei, îi ajutau și îi învățau tot, pe când eu stăteam și mă chinuiam să îmi fac temele singură, vedeam că nu îmi iese, mă lăsam bătută. Plângeam că ei sunt fericiți. Părinții numa bani, bani, bani, atât știau. Mă săturasem de bani. Voiam doar să fiu fericită alături de ei, nu bani. Aveam tot ce îmi doresc, haine, excursii, bunuri materiale, totul, dar ceva îmi lipsea enorm de mult timpul petrecut împreună cu familia, un la mulți ani și să nu se mai certe pe bani, avem bani atât, fericire deloc banii mi-au distrus viața și viitorul. La școală copiii se luau de mine spunadu-mi că familia mea nu mă iubește, mereu îmi suna dirigintele părinții spunându-le că nu îmi fac temele, dar cu cine să mi le fac? Eram deprimată la fel ca acum. Sunt doar un copil cu foarte mulți bani și atât de trist încât dacă m-ar vedea cineva ar zice că sunt săracă. Acum îmi e rușine de mine că nu știu nimic, nu știu absolut nimic. Vă rog un sfat, vă rog mult, îmi cer scuze că am scris atât, vă mulțumesc mult pentru că ați citit până aici. Mulțumesc!

Răspuns Câştigător
| XxKAMELIAxX a răspuns:

Buna! Eu am 15 ani si o sora geamana.Si eu trec in clasa a 9. a. Pot spune ca părinții mei au 60 de ani. Tata pleaca sa muncească în străinătate pentru ca nu avem bani.Cand avem bani ii irosim si nu stim cum s-a chinuit tata sa-i faca.Ne.a dat la pregătire la mate..alți bani..mereu sunt certuri in familie pe tema cu banii..probabil că daca am avea bani din cer totul ar fi oke.Dar tot ce ai spus mai sus a demonstrat că nu e oke.Sora mea stie limba engleză si te poate ajuta daca vrei.(ea a invatat in eng stand la tv si uitându.se la seriale americane)Eu am invatat limba turca uitându.ma la seriale turcesti.
Tie ce iti place sa faci in viitor? Dacă vrei, te ajut la matematica.Sunt o iubitoare a matematicii. rolling on the floor De ex. Dacă treci la liceu inseamna ca sapt asta ai examenul ca si mine.La romana invata definițiile si trăsăturile la genuri si specii.Am eu mai pe scurt daca vrei.E usor.Trebuie să le legi cu ceva ca sa poti retine.(depinde cum poti sa retii; eu asa fac). Vrei sa te ajut? Ai carte de teste la romana cu o carte de răspunsuri la ea? De ex uita.te la ce nu stii in cartea de răspunsuri(Dacă ai)
Cum spuneam..trimite un msj si te ajut(dupa intrarea la liceu o sa ai mai mult timp liber pentru a invata si pentru a practica ce vr tu)

| Catrice a răspuns (pentru XxKAMELIAxX):

Nu, n-o sa ai. Programul de la liceu e mult mai încărcat decât cel din clasele V-VIII.

| anonim_4396 explică (pentru XxKAMELIAxX):

Îți mulțumesc enorm!
Accept ajutorul tău, îl accept cu cea mai mare bucurie ❤️
Te rog să mă ajuți!

| XxKAMELIAxX a răspuns (pentru Catrice):

Depinde ce profil.

| XxKAMELIAxX a răspuns (pentru anonim_4396):

Te.ai pregatit pentru examen sau vrei sa te ajut? La romana te pot ridica la nota 8? dar și tu trebuie sa fii dornică să înveți.Inca ai timp.Mereu am avut vorba asta in cap:,, Nimic nu e imposibil.,,
La matematica trebuie sa faci multa teste si de exemplu imi spui ce exercițiu nu stiu iar eu iti explic cum se face si tu retii.

| XxKAMELIAxX a răspuns (pentru anonim_4396):

Apropo...Si eu eram odata la fel ca tine.Vad prin mesajele date de tine ca vrei sa înveți.Si asta e un început.Cateodata pare greu sa continui, dar mentionez ca,, Nimic nu e imposibil.,,.Ca daca intri la liceul dorit, pe vara poti sa te străduiești si sa inveti.Cum vrea sora mea sa faca.(vrea pe profil filologie)

| Catrice a răspuns (pentru XxKAMELIAxX):

La liceele teoretice, programul e încărcat. La real sunt materii de tocit, la uman e mult de citit.

| XxKAMELIAxX a răspuns (pentru XxKAMELIAxX):

M.am uitat la msj trimise si am autocorector:
7-8'
Multe'
Stii'

14 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Inseamna ca ai tai au o afacere daca esti de bani gata, o sa le urmezi pasii si te vei integra in afacere nu e problema cu studiile. Multi cu 4 clase au ajuns sa fie dezvoltatori imobiliari cu miliarde de euro in contul bancar, ceasca a fost presedintele tarii, dancila la fel ajunga cine stie cum la parlament.

| anonim_4396 explică (pentru mgtow):

NU VREAU BANI!
Vreau să fiu ca toți ceilanți, nu vreau faimă, vreau doar o meserie frumoasă și să fac ce îmi place mie. Nu afacerea părinților!

| mgtow a răspuns (pentru anonim_4396):

Atunci orienteazate la ceva care te atrage, nu tine musai de studii. Omul poate sa faca un curs care il atrage pentru a munci intr-o categorie anume ca muncitor

| Andreeush a răspuns:

Și la școală mergi degeaba?
De ce nu te pui pe învățat?
Măcar să ai liceul terminat.

| anonim_4396 explică (pentru Andreeush):

La școală nu mă descurc pentru că nu se ocupă nimeni de mine. Dar le voi spune părinților să fac ore acasă. Măcar atât sa facă dacă iubire pa. Dar trebuie să mă ocup de cultura mea generală. Nu vreau bani, vreau să știu ceva, vreau să învăț. Mai bine aș fii săracă probabil aș fii mai fericită. Acum intru la liceu. Și îți mulțumesc, măcar să fiu certată de cineva dacă nu are cine!

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna!

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.

Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.116111.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Acum poti primi consiliere gratuita si direct de pe telefonul mobil, descarcand aplicatia noastra http://www.116111.ro/descarca-aplicatia

Asteptam sa te ajutam!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

E clar. Dacă părinții tăi umbla doar după bani, nu o sa fie o problema. În zilele noastre banii rezolva tot.