| Andrusk2 a întrebat:

Buna, TPU!
Sunt foarte dezamagita de tatal meu…
In 2018, mama l-a prins pe tata ca o înșela cu o colega de munca. Mereu vedea numărul ei in lista de apeluri. S-au certat ei cat s-au certat, tata părea sa fi inteles. Din 2020 in suspectez făcând aceeasi chestie. Dar in ultimul timp o face prea evident. Pe telefonul de serviciu, mereu e conectat pe whatsapp. Stateam cu el azi ne uitam la televizor si la fiecare 2-3 min se uita pe telefon, pe whatssap, întorcând telefonul încât sa nu vad. Dar oricum eu vad, sa nu creadă ca nu.
Mi se pare un gest de nesimțire curată. Cu mine si cu mama e foarte distant, nu petrece timp. Tot ce face este manaca, sta la televizor si pe telefon. Nu vine niciodata la mine macar sa ma întrebe cum ma simt. Cand ii spun sa ne uitam la un film, DAR MEREU, ca nu are chef, ca are meci si nu stiu ce. Nu mai pot. Imi vine sa răbufnesc dar dupa nu vreau sa se certe din nou. Pur si simplu nu il inteleg. Mama il iubește foarte mult. Eu sunt sigura ca iar o Înșeală fiindca nu ar fi fost atat de preocupat de telefon. Mereu activ pe whatsapp. nu i-am luat telefonul sa il verific pentru ca nu am ocazia. Ma simt foarte dezamagita si sunt in fiecare zi deprimata din aceasta cauza. Nu il credeam in stare. Eu vreau sa fiu cat mai rece cu el, sa simtă. daca o sa simtă. Dar pe mine m-a pierdut. Acum va intreb pe voi. Este acesta (intoarce telefonul către el încât sa nu vad, activitatea de pe whatsapp, distanțarea fata de noi, irascibilitatea) semne ca are pe altcineva? Multumesc!

4 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Da, semn ca ascunde ceva. Lui nu-i pasa de familie daca nu face nimic si nici nu demonstreaza interes

| mihai69 a răspuns:

Posibil. Dar ar trebui să știi un lucru: rareori un părinte, chiar dacă nu mai e credincios partenerului / partenerei, își va iubi mai puțin copiii. Faptul că acum e distant cu tine e probabil provocat de faptul că trebuie să se ascundă. Dacă se decide să fie bărbat adevărat și să recunoască că nu mai merge căsnicia și se desparte de mama ta, probabil că va reveni la felul cum era mai demult față de tine. Dar trebuie ca tu să nu ții partea nici unuia dintre ei - caută să fii înțeleaptă și să îi lași să-și rezolve problemele ca între adulți.

| gogugogugogu a răspuns:

Da, este un semn ca ascunde ceva. Povestea poate fi mai lunga, de ce a ajuns aici, ce ii lipseste acasa, ce ii ofera alta etc. dar nu cred ca isi va iubi copiii mai putin, mereu iti va fi tata, indiferent daca divorteaza sau nu de mama ta. De obicei, frecventa redusa a sexului sau caracterul incompatibil duc la asemenea urmari.

| prietenaingrijorată a răspuns:

Indiferent ca este vorba de înșelat sau nu, acest comportament nu este normal si nu trebuie tolerat, ar trebui sa se găsească o soluție cat mai repede pentru ca toti sa va înțelegeți si sa treceți peste toate neînțelegerile, terapia poate fi o varianta dar daca nici asa nu se poate eu zic ca divorțul ar fi o ultima necesitate si varianta. Mult succes