| Animeforlifee9921 a întrebat:

Salut. De ce mereu in perioada sarbatorilor ma simt trista si deprimata? De vreo 2-3 ani nu mai simt spiritul Craciunului mai deloc, nu mai am feeling-urile alea si parca nu imi mai place nici sa mai sarbatoresc. Sora mea a plecat si la facultate, deci abia vine acasa la cam 2 luni si poate si asta influenteaza. Ai mei sunt destul de batrani deja si sunt mai mereu plecati la munca,nu mai au chef de nimeni si de nimic,facem aceleasi lucruri plictisitoare an de an. Mama se plange in fiecare an,ca gateste toata ziua si ca nu isi mai vede capul de pregatiri,iar in ziua de Craciun se dovedeste ca toata munca a fost in zadar si ca nu mananca nimeni toata mancarea. Tata cat de cat mai e cu Craciunul, desi si el de la an la an a obosit si nu mai are chef.Nu ma mai simt si eu ca inainte,cand eram toti acasa si sarbatoream in familie,ne uitam la filme etc. Imi vine sa plang cand imi aduc aminte,nostalgia nu imi da pace. Urasc Revelionul,pentru ca simt mereu ca nu mi-am indeplinit scopul,ca a trecut anul prea repede si plang de fiecare data ca o lasa,iar tristetea se mai si accentueaza cateodata daca plange si bunica mea,pentru ca de Revelion vine la noi,iar bunicul meu,adica sotul ei,a murit si de asta se simte weird si ea. Nu ma pot impaca cu gandul ca nu voi mai avea acele clipe frumoase, iar cand voi fi adult, nici atunci nu voi avea viata aia perfecta ca din filmele de Craciun.
Se mai simte cineva ca si mine? Cum as putea sa simt din nou spiritul Craciunului? Cum as putea sa ii conving pe ai mei sa mai lase si ei unele treburi inutile pentru momentele noastre?

9 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Buna.Cred ca ti-ai format tu niste asteptari irealiste, mai ales ca filmele de Craciun sunt fake, mai mult in spiritul consumerismului decat orice altceva.In viata reala sarbatorile sunt diferite si realitatea crunta este ca un procent enorm de oameni se sinucid in aceste perioade. Asta nu inseamna ca trebuie as ajungi la disperare, ci inseamna ca te maturizezi si privesti lucrurile mai complex decat din perspectiva cadourilor, a bradului si altor lucruri triviale pentru care asteptai Craciunul in copilarie. Sfatul meu e sa pretuiesti amintirile pe care le ai, nu sa plangi dupa ele si sa le dai un gust amar. Datoria fiecarui om este sa isi croiasca singur amintiri fericite cu cei dragi, deci fie continui sa plangi, fie faci ceva care sa te ajute in acest sens, sa te scoata din starile negative.De exemplu, poti s-o ajuti pe mama ta si sa ii aduci la cunostinta ca mereu irositi mancarea, de aceea cantitatile trebuie reduse.La curatenie ajuti? Chestia e ca daca parintii sunt obositi, evident ca nu mai au chef de nimic, nici macar de un film.

Sarbatorile ar trebui sa fie despre liniste, relaxare si familie, nu cum face majoritatea romanilor care se da peste cap. Zici ca parintii au imbatranit dar le poti prezenta tu perspectiva asta mai relaxata si vezi cum reactioneaza.

| Hyperion7 a răspuns:

Oricât de clișeic ar suna,bucuria ți-o mai faci și tu cu mana ta.
Vezi tu,chestia asta e normalitate in majoritatea familiilor,tocmai pentru că acum au de toate și nu știu să le aprecieze însă în trecut lucrurile erau fix invers, pentru că,deși nu aveau multe,erau fericiți când venea vreo sărbătoare precum Crăciunul, Paștele sau alte sărbători.
Acum lumea merge pe principiul,ii ofer totul copilului sa nu duca lipsa și ajung la concluzia că nu ii ofer totul,ci doar lucruri materiale,iar cum generația noastră e puternic afectată de social media,îți dai seama că un gram de afecțiune e mult mai important decât niște lucruri.
Păcat că mulți înțeleg asta,dar merg pe premisa că "daca eu nu am avut,nu cred că voi putea oferi la rândul meu", ceea ce e iar greșit.
In ziua de azi se pune accent mai mult pe "uite cat de bine o duc eu" "sa facem niste poze,sa își pună vecina unghia in gat"
Adevărul e că degeaba ai tot,daca nu ai empatie,iubire,înțelegere.
Doar pentru că îl faci pe x sa se simtă prost,nu înseamnă că tu o duci mai bine.
Dar na,aparențele contează mai mult decât esența și de asta spiritul sărbătorilor nu se simte în aer, pentru că nici oamenii nu apreciază sărbătorile,ci cauta numai să impresioneze,sa iasă în evidență.

Cum ziceam și mai sus,bucuriile se mai fac și cu mana ta.
Poate mediul exterior pare un coșmar,dar încearcă și tu să privești lucrurile care sunt frumoase, indiferent de ce vezi, pentru că doar așa poți vedea binele din rău.
Eu,spre exemplu, mă bucur de prima zăpadă, când împodobesc bradul, când ascult colinde etc, cu toate că uneori pot fi tensiuni și reproșuri, eu prefer sa stau in bula mea și să simt spiritul sărbătorilor in limita posibilităților

| VoidEternal a răspuns:

It's just a normal part of growing up, kid.

Se vor mai schimba lucrurile când o să ai și tu familia ta, când te muți de acasă.

Până la urmă secretul unei vieți fericite e să găsești fericirea in lucrurile simple.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu va recomand o mica vacanță de Crăciun sau de a Revelion, undeva la munte, nu cred ca s-au ocupat toate locurile și încă mai puteți sa faceți rezervări! Va veți simți mai bine când veți ieși din monotonie! Da nici mie nu îmi mai place nici Crăciunul, nici Revelionul, consider ca mai demult era mai bine, acum sunt oameni extrem de superficiali! Dacă veți merge intr-o vacanță eu cred ca va veți simți din nou ca o familie măcar câteva zile! Numai bine!

| Sekim a răspuns:

Creierul e atât de complex și interesant, încât nici nu vreau sa descopăr capacitatea lui maxima. Cu cât crești mai mult, cu atât realizezi mai multe lucruri din viață de zi cu zi, care Intr un fel sau altul îți schimbă percepția fata de lucrurile uzuale. Părerea mea e că ești o jumătate incompletă. Daca vrei sa aprinzi din nou scânteia, găsește ți jumătatea potrivită și cu siguranță totul va fi minunat. Acum, e o poveste frumoasa când o spui, spor happy.

| Xox0 a răspuns:

Vai de mine, cata depresie... Bine ca aveti ce manca si bine ca nu au invadat rusii Romania. Scuze, dar trebuie o gluma.
E ciclul vietii... Inainte erai fericita deoarece erai copil si aveai multa serotonina, iar creierul nu iti era dezvoltat. De erai suparata, in doua ore erai super fericita. De asta tanjeste toata lumea dupa copilarie... Deoarece atunci au avut parte de cea mai multa fericire.
Ce ar trebui sa faci e sa exprimi recunostinta vietii pentru ceea ce ai. Bine ca parintii nu iti sunt toxici, bine ca traiti cum traiti. Da, e gri atmosfera in casa voastra, dar tu poti incerca sa o schimbi. Spune-i bunicii tale ca intr-o zi se va intalni cu sotul ei si ca Dumnezeu ia oamenii buni mai intai. Pe mama ta o poti ajuta in bucatarie si ii poti propune sa gateasca mai putin, iar tatal tau ii poti impartasesti bucuria venirii Craciunului.
Bucura-te de zilele acestea alaturi de ei deoarece, crezi sau nu, sunt cele mai frumoase si imbratiseaza schimbarea. Iti poti arata iubirea fata de ei printr-o atitudine pozitiva. In curand vei pleca si tu si... etc. Poate acum e momentul cand trebuie sa procesezi cursul vietii.

Răspuns utilizator avertizat
| ZappyTv69 a răspuns:

Ai crescut. happy. sad

Nu va mai fi totul la fel niciodată, te schimbi de la an la an, ceea ce este normal.

Când erai mai mica nu aveai atâtea griji. Este greu să vezi ca totul în jurul tau este diferit de cum era. Dar nu ai ce sa faci.

Încearcă să discuti cu ai tăi despre asta, poate organizați ceva pentru seara de Crăciun. Nimic fancy, voi între voi. Gândește te la o amintire placuta din trecut, ceva ce faceati voi și va plăcea.

Ai spus că mama ta se plânge deoarece îi este greu cu toate pregătirile. Ajut-o. Mai glumiți, petreceti timp împreună, creați amintiri.

Bunicii tale îi este greu fără bunicul tău. Cum am spus, faceți tot felul de chestii micute, pentru a crea amintiri noi.

Știu și știi că nu va ma fi totul ca înainte. Lucrurile se schimbă, o dată cu vârsta ta.

Sărbătorile de iarnă erau atât de "exciting"deoarece petreceai timp alături de familia ta, făceau chestii diferite de restul anului etc. Încearcă să gasesti genul asta de activități potrivite pentru vârsta voastra de acum.

Încearcă să nu mai invidiezi trecutul și ocupă te de prezent. Iti este dor de momentele în care erai fericită. Niciodată nu este prea târziu să te mai bucuri din ceva.

Sărbători fericite! (i hope so happy :3 )

| Animeforlifee9921 explică:

Va mulțumesc tuturor!