| anonim_4396 a întrebat:

Sunt foarte timid, EXTREM de timid.Nu pot sa merg pe strada ca ma vede lumea,nu pot sa merg pana la magazin pentru ca ma vede lumea de la bloc si mi-e rusine, de fete nici numai vorbesc ca daca vad una rad fara motiv si efectiv ma fac de ras.La scoala e si mai rau,colegii mei nu stiu cum sunt eu de fapt ma judeca dupa aparente, iar eu ma prefac ca sunt un prost ca sa le fac pe plac pentru ca asa sunt eu bun cu totii.Toti ma cred ca nu stiu sa fac nimic si ca nu stiu sa umblu pe un computer, si ca nu stiu sa fac absolut nimica. Vreau sa stau in casa ca sa nu ma vada colegi de ai mei pe afara dar parintii ma obliga sa ies afara sa socializez iar eu nu vreau si incepe o cearta cu parintii mei pe tema asta.Simt ca numai suport mereu m-am prefacut un prost cu toti ca eu sa vad daca ma parasesc dupa aparente sau raman prieteni cu mine chiar daca sunt un prostwinking iar la un momendat voi renunta la prostime daca chiar vad ca e un prieten adevarat.Colegii mei ma batjocoresc mereu,si chiar imi iau bataie daca nu fac ce spun ei, iar eu ca de obicei stau ca prostul si fac ce spun ei nu ripostez nu fac nimica din cauza ca imi e frica de diriginta sa nu ii zica ca i-am injurat ca eu de fel am si niste colegi paraciosi.Ce as putea sa fac sa revin la normal? Sunt asa de ani buni si vreau sa revin la normal.

3 răspunsuri:
| LoveSleep a răspuns:

Îți dai tricoul jos, îți iei o pereche de pantalon scurți și te duci în oraș la o pizza.
Când o să termini cu asta, o să fii ca nou.

| pufulescu a răspuns:

Daca parintii tai te imping sa socializezi, sa stii ca fac foarte bine, asta e solutia! Dar, in ceea ce ii priveste tot pe ei, trebuie sa faci asa. Sa le explici ce se intampla, sa iti recunosti timiditatea si sa le spui ca ai tai colegi profita de tine. Parintii trebuie sa inteleaga asta, pe ei sa ii convingi sa iti ia apararea in fata dirigintei cand te certi cu colegii. Doar ei te pot ajuta in situatia asta, fiindca esti la o varsta mica si depinzi de ei!

| sinziana14 a răspuns:

Si eu am trecut prin acelasi lucru...am reusit sa imi mai rezolv cat de cat problema asta punand mana pe carte si dandu-mi tare silinta... te incurajez sa faci si tu asta si sa iti vezi mai mult de scoala si sa nu dai importanta la nimeni si problemele se vor rezolva de la sine...winking