| aaccddd a întrebat:

Buna TPU! Sunt in clasa a 9a si din a 10a vreau sa ma transfer la Colegiul National Spiru Haret. Media de intrare acolo este in jur de 9.70 si eu am in jur de 9.50, dar, din cate am inteles, se da un examen de admitere, indiferent daca eleven schimba profiles sau nu (in cazul meu nu). Ce cuprind subiectele de test de transfer? Ce nota trebuie sa iau pentru a intra? Sunt Mate-info si nu stiu daca difera de subiectele de la Filologie sau stiinte.

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

La transferul de dupa cl. a IX-a se ia in considerare media de promovare a clasei si nu media de admitere in liceu.
In cazul tau media de promovare a cl. a IX-a trebuie sa fie cel putin egala cu a ultimului promovat din clasa de transfer.
Se sustin examene de diferente doar daca schimbi profilul, daca nu-l schimbi nu se sustine nici un examen.

| aaccddd explică (pentru Ioandelasal):

Am vorbit cu un profesor din Spiru. Mi.a spus ca se dau examene chiar daca nu schimbi profilul. La fel este si la Lazăr...

| Ioandelasal a răspuns (pentru aaccddd):

Probabil au un regulament diferit de Regulamentul-cadru.