| anonim_4396 a întrebat:

Sunt in clasa a VIII-a si am 3 colege in clasa care nu ma suporta nu stiu de ce. Tot timpul fac glume proaste pe seama mea, arunca cu hartie si mancare in mine, nu stiu ce sa fac. Am crezut ca daca nu le bag in seama ma vor lasa in pace dar situatia se inrautateste. Ieri una dintre ele in timpul orei a mers la cos sa arunce ceva, a trecut pe langa mine, s-a prefacut ca s-a impiedicat si i-a spus profei ca i-am pus piedica. Si pe langa asta imi pun porecle, ies in pauza pe hol si striga in gura mare ca eu sunt... Mi-e rusine si sa mai ies din clasa. Va rog ajutati-ma! Tot timpul am incercat sa rezolv problemele intelectual, nu vreau sa ma bat.

Răspuns Câştigător
| Lexiiii a răspuns:

Inseamna ca sunt niste oameni fara caracter. Ar trebui sa vorbesti cu dirigintele daca situatia este asa grava. Aceste fete sunt niste pitipoance, care se cred bucricul pamantului. Daca zici ca nu esti genul cu bataia singura problema este sa vorbesti cu dirigintele. Si in cel mai rau caz, sa vorbesti cu ai tai si sa le spui. Daca nu poti sa rezolvi singura situatia, sa ceri ajutor! Alfel poate sa se inrautateasca.

2 răspunsuri:
| Leptosome a răspuns:

Idioate... da, idioate. Poate raspunsul meu are ca si cauza faptul ca ma aflu intr-o situatie extrem de asemanatoare, dar ele chiar cred ca sunt idioate. La clasa a VIII-a ele arunca cu mancare in oameni? Scuza-ma, dar sunt cam retarde. Si la mine fac la fel, dar ele inca sunt la stadiul de aruncat cu hartii. Si eu incerc sa le ocolesc si ignor, dar sunt ca un fel de capuse. Desi le smulgi de pe tine, raman tot acolo. Nu stiu ce ai putea face... ele se inteleg bine cu restul lumii? Dar tu? Poti sa te folosesti de asta si sa le umilesti impreuna cu un grup de colegi care nu le suporta. Sau incearca sa afli ceva neplacut despre ele, sa le faci de ras fata de alte clase. Daca tie iti este rusine, trebuie sa gasesti pe cineva mai tupeista care nu le suporta. Persoanele de genul asta au multi 'prieteni' care le pupa in fund, si pe la spate le barfesc. Bafta si incearca cat de multi poti sa nu ei nimic la suflet!

| A2895 a răspuns:

Si unii se mai intreaba de ce tara asta merge cum merge. Uite raspunsul... colegele tale sunt sigur niste persoane foarte 'rationale'...
Cuvintele intotdeauna o sa ajunga sa loveasca intr-un punct sensibil si o sa doara mai tare decat gesturile. Ai zis ca iti place sa rezolvi problemele in mod civilizat, ei bine e timpul sa scoti un pic coltii (dar cu diplomatie). Sigur o sa stii ce sa le spui ca sa le inchizi gurile. Genul acesta de oameni nu trebuie mult studiat ca sa-ti dai seama ce pot.
Bafta la 'atac'