| Diaconu_Alexandra_1997 a întrebat:

TPU!
Sunt in clasa a VIII-a si as dori sa aleg profilul pedagogic ca optiune de viitor. Doar ca as avea un imperiment: sunt nascuta cu parapareza spastica ( defect de mers) si nu cred ca voi trece de proba sportiva eliminatorie.
Ce solutii exista?

Răspuns Câştigător
| Andreea_Mihaella_1998 a răspuns:

Iti iei certificat de la medic cum ca nu poti da proba, ar trebui sa fie obligati sa te treaca. oricum ei trec pe toata lumea pentru ca nu mai vine aproape nimeni la pedagogie

4 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU te mai lua după toţi COPILAŞII de 10-18 anişori ( ce reprezintă cam 90 % dintre useri ) care-şi dau cu părerea FĂRĂ să aibă habar despre ce vorbesc!
http://www.tpu.ro/......ad-aceasi/

Din păcate, NU ai nici o şansă să treci proba sportivă :(

Iar afirmaţiile de genul "nu mai vine aproape nimeni la pedagogie" NU sunt adevărate!
În Cluj, spre exemplu, în acest an s-au înscris la probe peste 2 candidaţi/loc!

Oricum, NU ai şanse să profesezi în acest domeniu deoarece, ca educatoare/învăţătoare, ai de efectuat diverse activităţi fizice/sportive cu copiii - tocmai de aceea este NECESAR Avizul medical că "eşti apt pentru Educaţie fizică şi sport" + se susţin probele sportive!

Prin urmare, NU există nici o soluţie :(

Toate cele bune!

| Diaconu_Alexandra_1997 explică (pentru bursuc001):

Multumesc foarte mult pentru raspunsul dumneavoastra! Trebuie sa admit faptul ca la inceput m-am simtit extrem de dezamagita de ceea ce ati spus. Totusi, am observat faptul ca in ultima vreme copii din clasele primare practica si ei ora de educatie fizica cu un profesor, nu cu un invatator. Ma gandeam sa termin un liceu teoretic iar mai apoi sa urmez facultatea de pedagogie primara si prescolara din cadrul Facultatii de Stiinte ale educatiei. Daca as alege aceasta ruta, dizabilitatea m-ar impiedica cu ceva?

| bursuc001 a răspuns (pentru Diaconu_Alexandra_1997):

Cu plăcere :)

Îmi pare rău că nu am putut să-ţi dau un răspuns pozitiv, dar, din PĂCATE, acestea sunt condiţiile actuale :(
Mda, poţi face ORICE alt liceu - eventual, ca să-ţi fie mai uşor, poţi face un liceu cu specializarea de Filologie sau Ştiinţe Sociale - după care poţi să te înscrii la ORICE facultate doreşti!

În plus, dacă doreşti să predai o anumită disciplină, fiecare facultate are un "Modul psihopedagogic" - vezi detalii la linkul :
http://admitere.ubbcluj.ro/ro/licenta/modul_pedagogic/

http://www.utcluj.ro/dspp/modul-psihopedagogic/
Dacă faci şi acest "Modul psihopedagogic" Nivelul I, atunci poţi preda la ciclurile primar şi gimnazial - iar cu Nivelul II poţi preda la liceu.

Sau, aşa cum ai zis şi tu, poţi face P.I.P.P. ( Pedagogia Invatamantului Primar si Prescolar ).
Dacă termini specializarea P.I.P.P. ( Pedagogia Invatamantului Primar si Prescolar ) poţi fi "Profesor pentru invatamantul primar si prescolar" - vezi detalii la linkul :
http://psiedu.ubbcluj.ro/......scolar.php

Dacă termini specializarea Pedagogie poţi fi "Profesor discipline psiho-pedagogice (cu conditia absolvirii si a masteratului de specialitate), profesor de „Cultura civica/Educatie civica" la nivel gimnaziu, profesor de sprijin, consilier scolar, referent de specialitate in invatamant, coordonator programe educationale, profesor documentarist, animator socio-educativ" - vezi detalii la linkul :
http://psiedu.ubbcluj.ro/psihologie-pedagogie/specializari/pedagogie.php

Exceptând studiile pe domeniul Sport/Educaţie Fizică, la restul specializărilor/domeniilor NU are de ce să te împiedice cu nimic dizabilitatea pe care o ai :)

Multă sănătate!

| cristi10grei a răspuns:

Aranjamente happy cauti unde trebuie altfel nai sanse sau daca esti destepta rau si meriti postu sunt uni care trec cu vederea, sa nu fi complexata in fata copilor te va iubi pe vitor baftaaaa