| Anonimaaaaa5781 a întrebat:

Sunt în clasa a vlll-a, dar nu știu la ce liceu sa merg.
Am unul la care ma gândesc sa merg, Constantin Noica din Sibiu, pe bilingv engleza sau științe ale naturii.
Acum, va rog sa îmi explicați cei ce se pricep în acest domeniu, ce materii se fac la fiecare profil, modul de predare, adică limba, si pe ce profil sa merg la facultate, ce pot ieși din aceste profile, după ce fac o facultate, desigur...

2 răspunsuri:
| adryang78 a răspuns:

Cele două opțiuni enumerate sunt oarecum diametral opuse. La un profil de bilingvi, implicit filologic, se pune accent pe limbile străine, limba și literatura română, logică și psihologie, mai puțin pe biologie, chimie, matematică, fizică etc. La un profil de științe ale naturii, care ține de secția de real a liceului, se va pune accent pe matematică, bio, chimie etc., adică vor fi mai multe ore de profil și mai puține de limbi străine și română.
Depinde foarte mult de înclinațiile tale. Ești mai mult pe filologie sau mai mult pe real?
La facultate poți da oriunde, indiferent de profilul liceal ales, dar e bine să-ți consolidezi bagajul de cunoștințe încă din liceu, de aceea este indicat să urmezi un profil de liceu pe care să-l continui în mod firesc la facultatea aleasă.
Dacă ai înclinații spre filologie, poți alege dintre facultăți ca: drept, litere, teatru etc. - după care poți alege să profesezi ca avocat, procuror, grefier, profesor (îți trebuie modulul psihopedagogic, traducător (aici îți trebuie un examen aparte), psiholog etc., cam tot ce se înscrie în domeniul "uman".
Dacă ai înclinații către real, poți alege o facultate de științe economice, mecanică și robotică, informatică, marketing, management etc., apoi poți profesa ca programator, profesor, manager, etc. etc. Posibilități sunt multe, dar, repet, depinde foarte mult de înclinațiile tale.
Succes!

| Anonimaaaaa5781 explică (pentru adryang78):

Sincer, mai mult pe uman... Adică eu am auzit ca la științe ale naturii e mai ok deoarece fac câte puțin din fiecare materie și apoi am de unde alege ce vreau sa devin...
Mulțumesc pentru răspuns! happy