| unuoarecare a întrebat:

Buna TPU sunt nou pe aici si am o problema care ma macina tare...
Deci la inceputu anului am facut cunostinta cu sora celui mai bun prieten al meu (adica i-am cerut numarul de telefon, eu am 19 ani ea are 16) dupa o saptamana am ajuns sa fim impreuna ne intalneam ne sarutam imi spunea ca e fericita cu mine, ii spuneam s eu de asemenea, si am ajuns sa ma indragostesc de ea... crezand ca si ea simte pentru mine acelasi lucru, vorbeam cu ea la tel si prin mesaje foarte mult (chiar si pana la 5 dim o data) toate bune vreo luna. Asta pana cand a sunat-o fostul ei prieten care era plecat in afara si i-a spus ca a venit in tara, de atunci am observat ca a inceput sa o lase mai moale cu mine, si am intrebat-o de cateva ori ce se intampla cu ea, da nu vroia sa imi spuna.
Pana la urma ieri am intrebat-o serios ce se intampla si mi-a spus ca vrea sa stea un timp sigura ca nu se poate concentra la scoala ca sta cu gandul numai la mine si la fostul ei (ceea ce m-a cam dezamagit ) Si mi-a spus ca a vorbit cu mama ei si i-a spus sa aleaga intre noi doi, mie mi-a spus ca a ales sa nu mai fie cu mine dar nu va sta nici cu fostul ei, vrea doar o vreme sa se linisteasca. Eu i-am spus ca ma face sa sufar pentru ca m-am indragostit de ea si a spus ca ii pare rau ca imi face asta... am mai intrebat-o daca nu vrea sa mai aiba deaface cu mine si mi-a spus ca am inteles gresit si ca vom mai tine legatura.
Eu nu stiu ce sa mai inteleg, si ce sa mai fac pentru ca o iubesc tare mult si nu pot renunta la ea sad
DATI-MI VA ROG NISTE SFATURI, SAU CE CREDETI VOI CA SE VA INTAMPLA.

Răspuns Câştigător
| AdyBlackCat a răspuns:

Din cate imi dau eu seama din ce ai scris tu fata se afla intr-o stare conflictuala cu sentimele pe care le are. Ea tine la tine, din moment ce nu a vrut sa rupa legatura de tot cu tine, dar e posibil sa aiba niste sentimente "neincheiate" ca sa zic asa pentru fostul ei si din cauza lor a devenit confuza. Faptul ca mama ei i-a zis sa aleaga intre voi doi a fost cel mai prost sfat pe care l-a primit pentru ca atunci cand esti pus in situatia asta tinzi sa nu alegi nimic de frica si atunci renunti la amandoi. Eu ti-as sugera sa o cauti, sa vorbesti cu ea, sa-i spui sincer ce simti (dar nu-i lasa impresia ca asta vrei sa auzi si de la ea pentru ca in momentul asta ea nu stie ce simte si nu iti poate da niciun raspuns). Spune-i ca-i vei acorda o perioada de pauza (stiu ca va fi greu pentru tine dar e mai bine pentru amandoi asa) si ca o vei cauta mai tarziu dar nu-i spune cand (sa fie cam peste vreo 2-3 saptamani, poate chiar o luna). In timpul asta, daca ea chiar tine la tine si realizeaza lucrul asta, te va cauta ea mult mai repede pentru ca iti va simti lipsa. Daca nu, atunci cand vei lua tu legatura cu ea intreab-o daca si-a pus in ordine sentimentele si ce a ales. Daca nu a facut asta atunci treci mai departe pentru ca altfel tu vei avea de suferit foarte mult de pe urma unei fete care nu e in stare sa ia o decizie finala. Am uitat sa mentionez ca in perioada in care o lasi in pace tu sa nu iei legatura absolut deloc cu ea. Stiu ca va fi greu dar incearca sa o faci pentru ca e spre binele tau. Daca mai ai nevoie de alte sfaturi iti stau la dispozitie. Sper ca am fost de ajutor.

| unuoarecare explică (pentru AdyBlackCat):

Inseamna k deja am facut o greseala... sad
Ea ieri mi-a spus ca vrea sa stea un timp sungura ca sa se linisteasca k nu se poate concentra nici la scoala, iar eu i-am spus exact ce sfat mi-ai dat tu (k o las o perioada sa se linisteasca, si sa isi puna gandurile in ordine) dar azi dimineata i-am dat un sms ca nu ma pot impaca cu gandul k nu mai sunteam impreuna si ca nu am putut dormi toata noaptea si am stat si m-am gandit. La care ea mia supus iar k ii pare rau k imi face tocmai mie asta. Si imi spune ca spera ca nu sunt suparat. La care eu i-am spus ca nu sunt suparat si k o inteleg, iar daca voi afla k ea este cu celalalt cred ca nu stiu ce o sa fac. ( si aici cred ca am gresit)
Acum ce sa fac sa ma mai intalnesc cu ea sa ii spun iar ce simt? sau sa nu o mai stresez, si sa o las o perioada de timp?
MS frumos de sfaturi AdyBlackCat.

| AdyBlackCat a răspuns (pentru unuoarecare):

Intr-adevar, ai gresit aici. Dar se poate remedia, sper eu. Daca poti, caut-o maine sau poimaine sa vorbiti fata in fata pentru ca prin sms-uri nu puteti discuta liber si se poate interpreta aiurea doar citind o fraza. Vorbeste deschis cu ea, spune-i ca iti pare rau de mesajul pe care i l-ai trimis pentru ca l-ai trimis la suferinta si in graba, fara sa te gandesti. Promite-i ca ii vei acorda perioada de pauza de care are nevoie si respecta-ti promisiunea. In rest fa ce ti-am zis mai sus. Spune-i si faptul ca intr-adevar ce ai zis in mesaj (fac referire la faptul ca vei suferi daca il alege pe celalalt) e adevarat dar ca orice alegere va face o vei respecta daca asta o va face pe ea fericita pentru ca mai presus de toate vrei ca ea sa fie fericita pentru ca ea e pe primul plan pentru tine. Stiu, daca s-ar intampla asa ar fi foarte dureros pentru tine, dar crede-ma ca e mai bine sa afli un raspuns final decat sa suferi incontinuu in asteptarea unei decizii. Sper sa mearga si astept vesti sa-mi spui cum a decurs intalnirea cu ea. Daca vrei sa impartasesti.

4 răspunsuri:
| florin8284 a răspuns:

Las o frate vrea sa mearga cu doi si nu tine la tine se gindeste la primul!

| unuoarecare explică (pentru florin8284):

Ms de sfat, sa ma gandesc la sta pretenash.