| Lex21pov a întrebat:

Sunt Radu am 15 ani și sunt foarte timid și mă bâlbâi și mă fac de Rușine foarte des,as vrea să îmi dați niste sfaturi cum îmi pot face mai mulți prieteni (în special băieți pentru ca majoritatea prietenilor mei sunt fete, pentru ca simt ca mă înțeleg mai bine cu ele )și cum mă pot băga un seama cu cineva cu care nu vorbesc dar ne cunoaștem...și cum as putea să scap de timiditate și de bâlbâiala?

2 răspunsuri:
| cristimihailov a răspuns:

Incearca sa practici niste sporturi, gen arte martiale sau tenis, etc, intr-un cadru organizat.

Problema ta este ca increderea de sine vine incetisor, nu deodata. Si cand reusesti sa te bagi la un sport, vine mai accelerat. Deoarece incepi sa iti gasesti limitele si stii pana unde sa te intinzi.

Daca balbaiala este pe fond emotiv, atunci, acelasi lucru, sport. Daca este pe alt fond... ar trebui sa mergi totusi la un doctor.

| onceuponatime77 a răspuns:

Buna Radu, te sfatuiesc sa dai la o parte rusinea si sa fii tu insuti, eu sunt mai mult prietena cu baieti decat cu fete, fa cunostinta cu niste baieti de pe joucurile care le joci, poate iti vei pierde rusinea