| XmimiX a întrebat:

Buna TPU....Sunta fata si am nevoie de un sfat, dupa spalare parul meu se ingrasa foarte repede si am matreata...Ce imi recomandati?

6 răspunsuri:
| Carmen100 a răspuns:

Eu am inceput sa folosesc Clear albastru si am scapat de matreata. Si incearca sa nu iti schimbi samponul prea des, adica sa treci de la unul la altul. Incearca sa'l folosesti pe acelasi mai mereuwinking

| DianaDiaa a răspuns:

Pentru matreata am folosit palmolive.Asta acum cativa ani buni si de atunci n-am mai avut probleme. Ca este gras e partea a doua. Si al meu e, acum mi-am cumparat garnier, e unul nou cu lamaie, sa vad cum va fi.

| Miihaelaaa a răspuns:

Eu tot m-am comfruntat cu astfel de probleme dar acum ma folosesc de l'oreal Paris shampun si balzam iar apoi ma dau cu masca de par, dar depinde foarte mult si de tipul de par pe care-l ai.

| emydaisy a răspuns:

Pai...despinde si cu ce sampon te speli.Eu mereu ma spal cu Garnier Fructis si te scapa de toate griijIle.Si eu pateam la felwinking

| tutu468 a răspuns:

Parul care se ingrasa foarte repede poate fi suparator pentru majoritatea femeilor. Parul gras este dat de o dereglare a glandelor sebacee, care produc prea mult sebum si astfel parul se ingrasa mult mai repede decat este normal. Peste 25% din femei sufera de aceasta problema, insa cu ajutorul produselor speciale pentru par gras si a tratamentelor naturiste, parul tau isi poate recapata stralucirea si naturaletea.
Cauzele secretiei excesive de sebum pot fi atat genetice, cat si de natura alimentatiei prea grase, stres, nervozitate, oboseala sau utilizarea produselor care mai mult accentueaza problema decat sa o rezolve. Trebuie sa stii ca parul are nevoie de hidratare, de hranire si din cand in cand, de tratamente naturiste pentru a fi din nou frumos.
Ce Nu trebuie sa faci atunci cand ai parul gras:
Spalarea parului prin frectionare radacinilor cu unghiile. Nu faci decat sa ajuti glandele sa produca mai mult sebum;
Sa te speli de mai multe ori pe cap, la aceeasi spalare. Vei distruge echilibrul natural care se creaza la nivelul scalpului;
Apa foarte fierbinte. Nu este recomandata indiferent de tipul de par;
Samponul special pentru bebelusi care este prea bland, si chiar are efect de ingrasare;
Uscarea parului cu feonul la temperatura foarte mare.
Ce trebuie sa faci:
Alege un sampon adecvat tipului tau de par, cu un ph neutru;
Utilizeaza cantitati mici de sampon la fiecare spalare, pentru a preveni ingrasarea parului si aparitia matretii;
Inainte de spalare, fa un mic masaj scalpului pentru a activa microcirculatia;
Inainte de uscare tine parul timp de 10-15 min intr-un prosop;
Clatiteste parul la final cu apa rece pentru a-i reda stralucirea;
Varfurile trebuiesc ingrijite cu uleiuri si masti hidratante;
Tratamente naturiste:
Otetul. Acesta este un degresant natural datorita proprietatilor sale astrigente. Clateste-te cu otet la final si vei observa ca sebumul este indepartat, lasand parul matasos si stralucitor. Amesteca o ceasca de otet cu doua cesti de apa calduta cu care te poti clati. Daca mirosul amestecului ti se pare prea intepator adauga si o picatura de ulei esential, insa nu mai mult deoarece anumite uleiuri ingrasa parul.
Ceai de menta. Menta contine teina, iar aceasta stimuleaza sistemul circular. Pune intr-o jumatate de ceasca cu apa fiarta 1-2 pliculete de ceai de menta (daca ai menta uscata cu atat mai bine si poti face ceaiul si mai natural) si 2 linguri de otet de mere. Lasi la racit si scoti pliculetele sau strecori preparatul astfel incat sa nu mai existe impuritati in solutia obtinuta. Maseaza usor scalpul si parul cu acest amestec la final. Daca vrei, poti nici sa nu te clatesti, parul tau va mirosi foarte bine datorita mentei revigorante.
Amidon de porumb. Pune amidonul intr-un recipient de sare si aplica putin la radacina firului de par. Lasa-l 10 minute si apoi periaza usor parul pentru a scapa de excesul de amidon de porumb. Poti repeta tratamentul o daua la doua zile.

| Juliandra a răspuns:

Paiii din cate stiu eu asta se intampla in timpul pubertatii..ar trebui sa folosesti niste masti pentru par hidratante. happy