| Cristina828 a întrebat:

Buna TPU, va cer sa imi veniti putin in ajut, va rog din suflet chiar
In ultimul timp am avut o perioada stresanta bunicul meu care m-a crescut, a decedat din cauza cancerului pancreatic tin sa mentionez ca a locuit in aceeasi casa cu mine si am vazut toate chinuirile prin care a trecut si modul induiesator din punctul meu de vedere in care a murit, a doua zi dupa moartea lui am ajuns la spital in urgente pentru a ma opera de apendicita, intr-un final au trecut toate insa de cateva zile, am inceput sa am o teama de boli incurabile, si de fiecare data cand n am activitate ma gandesc la asta, simt ca am obosit vreau sa scap de gandurile astea, maine o sa consult si un psiholog pentru a i cere ajutorul, ma gandesc ca toate astea se intampla din cauza ultimelor evenimente, insa sunt constienta ca nu e bine ce fac, sunt super disperata daca aveti vreun sfat pentru mine il astept cu mare drag.
Multumesc mult

3 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Citește Noul Testament, Psalmii și pe net dacă nu ai în scris cu rugămintea către Creatorul Vieții sa îți vorbească și sa te încurajeze.

| Violleta2022 a răspuns:

Imi pare rau de pierderea bunicului si te inteleg ca-ti este greu fara el dar mai ales frica pentru boli incurabile.
Uite ce poti face:
invata sa manaic foarte sanatos, fara dulciuri si fara carbohidrati.
cancerul pancreatic se face de la obsezitate si diabet, care nereversat duce la imbolnavirea pancreasului si cancer.

Deci: ca sa nu iti imbolanvesti niciodata pancreasul trebuie sa fii foarte atenta ce mananci si sa nu ajungi niciodata sa fii surpaponderala, fiindca atunci se declanseaza diabetul si de la diabet este un pas mic pana la imbolnavirae pancreasului si moarte.

Manaca sanatos zilnic: fructe proaspete si mancare gatita in casa cu legume, salate si cate o bucatica de carne.
NU MANCA: salamuri, carnati, semipreparate, conserve, dulciuri in cantitati foarte-foarte mici, fara bomboane, fara paine, fara paste fainoase si fara orez.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Si de fiecare data cand n am activitate. Soluția este să ai activitate tot timpul.