| anonim_4396 a întrebat:

Bunicul meu,pe care il iubeam foarte mult a decedat,iar inainte sa l ia din Biserica,eu si majoritatea persoanelor l am pupat pe obraz,si ma intrebam daca este bine sau nu,si ma mai intrebam daca chiar exista viata dupa moarte, adica ma gandesc intruna...

25 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Dragul meu daca asa ai simtit tu nu este nimic.A fost un gest de iubire.

| Urzi23 a răspuns:

Raspunsul la viata dupa moarte il gasesti in Dumnezeiestile Scripturi.Cit despre pupatul pe obraz stai ca o sa apara lumea buna sa insire liota de bacterii si alte minuni dar uita iepurasii sa spuna cite E-uri sunt prin toate posircile si citi hormoni inghitim mincind pui care in 33 de zile ajung la 2 kg asta de cind ies din ou pina ii casapesc.Pai mai omule puiul din curtea bunicii in 30 de zile era de 300 grame dar era sportiv si minca ecologic adica ce ii rinduise Bunul Dumnezeu.Nu beam apa minerala musai Dorna sau Zizin beam apa din fintina si eram sanatosi tun chit ca toti bagam "botul in ac galeata sau beam cu ac cana "
Cit despre viata dupa moarte citez din memorie "Eu sunt Dumnezeul lu Israel al lui Avram al lui Isac si al lui Iacov " si unii erau de mult lut oale si ulcele deci Dumnezeul Nostru este al celor vii chit ca sunt mutati la Domnul dar tot vii sunt deci ai raspunsul

Răspuns utilizator avertizat
| 6DuckMeJesus a răspuns:

Si eu care credeam ca-s ciudat...

| 6DuckMeJesus a răspuns:

Data viitoare nu te limita doar la un pupic...da-i si limbricul smug

| sebysebyca a răspuns:

Exista viata dupa moarte! numai ca e un pic de plictiseala acolo.stai toata ziua, te scarpini in c...si faci politica!

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Din ce zonă esti? Da, am observat, in unele zone se sărută, crucea, dar nu...decedatul! Unii, am vazut, sărută mortul pe obraz, pe frunte, dar de obicei, se sărută crucea care o ține pe piept. Am fost si eu la o înmormântare asemănătoare in zona Hunedoarei... Obiceiuri total diferite vis-a-vis de orasul meu, cu toate că e vorba tot de Ardeal.

| anonim_4396 explică (pentru floresdemayo):

Dintr un oras de langa Bucuresti

| floresdemayo a răspuns (pentru anonim_4396):

N-ai facut nimic rău. Este considerat "sărutul cel din urmă".

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Cum adica Dumnezeu nu acceptă sa te rogi pentru cei decedati, cand ei atunci au mai multă nevoie de rugaciune?

| reihiuke a răspuns:

Daca vrei sa aflii lucruri noi, primul pas este sa-ti dai seama de ceea ce poti sti momentan.

| Silviuloan a răspuns:

Roaga-te pentru el si vei vede ce o sa ti se intample.

| doctorandus a răspuns (pentru Silviuloan):

Te dai drept prooroc?

| Silviuloan a răspuns (pentru doctorandus):

Nu,da de ce?

| doctorandus a răspuns (pentru Silviuloan):

Deoarece ai inceput sa-i prezici viitorul.

| anonim_4396 explică (pentru Silviuloan):

Cum adica?

| Silviuloan a răspuns (pentru doctorandus):

Stai linistit...

| Silviuloan a răspuns (pentru anonim_4396):

Ai sa vezi.

| anonim_4396 explică (pentru Silviuloan):

E de bine sau de rau

| Silviuloan a răspuns (pentru anonim_4396):

De bine... eu as vrea sa iti spun, dar... cand o sa ti se intample imi dai un mesaj.

| doctorandus a răspuns (pentru Silviuloan):

Ai scris " si vei vede ce o sa ti se intample." Chiar asa, de unde stii dumneata ce o sa i se intample lui daca se roaga pentru morti? Te cheama cumva Nostradamus?

| Silviuloan a răspuns:

Pai atunci de ce sunt toate slujbele cum ar fi parastasele, inmormantarea? Preotul se roaga, dar si noi putem sa ne rugam pentru odihna sufletului adormitului X. Exista in Cartea de rugaciuni ectenii pentru credinciosi care pot sa le spuna...

| valentinemernic a răspuns:

Bine sau nu din ce punct de vedere?