| Ioanamees a întrebat:

Buna dimineata! Ce parere aveti? Nu inteleg de ce sunt asa geloasa! Pot sa zic ca sunt foarte frumoasa, am tot ce trebuie, se uita oamenii la mine pe strada dar nu inteleg de ce, uneori ma gandesc ca, da, frumosul place oricarui si mai sunt o gramada de femei
frumoase i-ar barbatilor n-are cum sa nu le placa. Cand sunt cu iubitul meu si sunt femei in jur... simt ca o iau razna si cand vorbeste cu una sau orice semn. El deja aproape ca ma iubeste, se comporta de nota 10, ar face orice pentru mine.Toata problema e ca acum 2 ani am avut un iubit, am locuit impreuna i-ar apoi din diferite probleme la distanta 8 luni. Cand am locuit cu el tot asa am facut pana a luat-o razna, cu fiecare fata noua etc. Iar apoi am suferit enorm si mi-am spus cu urmatorul n-o sa mai fac asa ca am invatat din greseli. De o luna am prieten si din nou, gandurile astea. sad. E posibil de la prima iubire cand m-a inselat sa-mi fi pierdut increderea si de atunci sa se instaleze adanc gandurile astea?

19 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Gelozia apare din nesigurana si neincredere in propria-ti persoana.
Degeaba te consideri tu foarte frumoasa, daca el nu te vede chiar atat de frumoasa, atata vreme cat se mai uita dupa altele, cand esti prezenta langa el.
Nu baga mana in foc ca frumusetea ta il va tine langa tine, ca majoritatea barbatilor vor ca femeia sa aiba si ceva creier si muai, gurita mica.
Ori tu, fiind geloasa, se pare ca ai gurita cam mare. Asa-i?

| corbulalbrosu a răspuns:

Daca NU ai aflat pana acum, in acel caz este in folosul tau sa stii, sa fii informata ca gelozia reprezinta cea mai grava BOALA PSIHICA fiindca este INCURABILA, DEGENERATIVA si de regula se termina in institutia numita OSPICIU... pentru ''glumeti''. Pana nu este inca prea tarziu prezinta-te la psihiatrie pentru a fi evaluata de catre un medicul psihiatru specializat in bolile comportamentale. Multa sanatate!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Gelozia este omenească, dorești să fie numai al tău.
Dar nu este un - el- de vină, oricare ar fi acel - el-.
Dacă cineva te place, adică ține la tine, te iubește, asta înseamnă că vrea să fie cu tine, să stea cu tine. Să dorești și tu asta, este normal. omenește, dorești să fie al tău, la tine acasă, în casa ta, în căminul tău.
Ce se întâmplă cu tine în plus.
Teama de a-l pierde. Da, poți să îl ai pentru toată viața, poți să îl pierzi mâine sau poimâine.
Ce vizualizezi dta tot timpul? Groapa, prăpastia, dezastrul.
De asta nu este de vină el ci modul în care vezi lumea, ochelarii care ți s-au format, sau ți i-ai format. Dacă nu a dioptriile potrivite nu vezi bine.
Eu numesc asta Iubirea Materială Posesivă, iubirea de obiect, parcă ar fi un obiect al tău.
Alta este Iubirea Parteneră, îl vezi ca partener, liber să stea cu tine de bunăvoie și liber să plece când vrea, căci nu este cățel să îl poți ține legat, și nici obiect să îl inchizi în cameră în dulap.
Cum se trece de la o iubire la alta? Cu gândul.
Orice emoție este însoțită de u gând orice gând este însoțit de o emoție. Astfel când simți iubirea pentru el, adaugă în mintea ta asta, el este partenerul meu, iar nu obiectul meu. Să zici că este colegul tău de cameră, în glumă.
Cum simți iubirea pentru el? El este viața ta, dacă îl pierzi pe el îți pierzi viața. Dar nu ți-l poate lua nimeni dacă și el gândește la fel, dacă și el ține la tine.

| mihai69 a răspuns:

„... Pot sa zic ca sunt foarte frumoasa, am tot ce trebuie, se uita oamenii la mine pe strada..."
===
Dacă aveai TOT ce trebuie, nu ai fi fost înșelată. Nu numai frumusețea leagă un cuplu.
Mai trebuie și caracter, IQ, pasiuni comune, chimie etc.
Deci e clar că unele chestii ori lipsesc, ori sunt în cantitate prea mică.
Oamenii se uită la tot felul de chestii pe stradă... nu neapărat pentru frumusețea lor! altfel de pildă ar risca să calce în vreo „surpriză" lăsată pe trotuar de un câine. rolling on the floor

| Adry05 a răspuns (pentru mihai69):

Hai scuteste-ma, sunt destule femei foarte ok care ajung sa fie inselate ca pur si simplu se trezeste omu ca vrea ceva nou. Sau avand in vedere ce zice, cred ca e destul de tanara, deci prima iubire posibil sa fi fost la o varsta destul de mica cand oricum baietii nu vor stabilitate si doar cauta cat mai multe experiente, repede blamarea pe ea.

| mihai69 a răspuns (pentru Adry05):

Tu ai citit atent întrebarea de mai sus? Ai văzut cum e scrisă, formulată și așternută pe „hârtie"?!? ți se pare „foarte ok"?!? mie nu. Despre restul, ce să mai vorbim.
Și oricum, nu despre TINE era vorba, așa că... te scutesc! tongue

| Hammurabi a răspuns (pentru Adry05):

Să știi că tendința de a înșela apare numai atunci când se instalează obișnuința, rutina și pictiseala.
Dar sunt femei (și bărbați) cu care chestia asta nu se întâmplă. Nu știu dacă e vorba de o potrivire perfectă, de suflet pereche sau cine știe ce altă tâmpenie. Habar n-am.
Dar știu din propria experiență că poți avea un partener de care să nu te plictisești, să nu apară acea obișnuință, rutină distrugătoare.
Ține de felul omului, de caracter, de inteligență, de sensibilitate, de naiba știe ce... dar e o chestie total reală.

| Adry05 a răspuns (pentru mihai69):

Dar nu vorbeam de ea efectiv, ma refeream la alte femei. Femeia nu pare chiar de vis, trebuie sa recunosc, dar totusi nu cred ca merita ea blamata ca a fost inselata. Daca n-o mai voia, se saturase de ea, trebuie sa se desparta, nu sa stea cu ea s-o insele. Inselatul nu e vina partenerului, e a aluia care o face. Nu mai esti fericit, pleci, nu stai sa-ti bati joc de persoana de langa tine si sa ajunga, cum aparent e cazu aici, sa-i provoci traume de genul. E traumatizant inselatul pentru unele persoane si poate sa ramana mereu sa ii bantuie mai ales daca vine d ela cineva pentru care te implici foarte mult emotional si in care aveai incredere.

| Adry05 a răspuns (pentru Hammurabi):

Uite ca am patit-o singura data sa fiu inselata cand aveam vreo 16 ani de un baiat cu care eram de 2 saptamani impreuna la o petrecere. Ce obisnuinta si plictiseala sa se instaleze atunci? Si iti spun 100% ca nu era plictisit de mine ca se vedea din cat ma cauta, cat timp voia sa petrecem impreuna, etc. Si nici nu era genul de om care sa se bage in relatii sa insele. Si dubios, chiar tinea la mine. Deci da, poate in majoritatea cazurilor ala e motivul, dar uite ca sunt si destui baieti care insala fara niciun motiv.

| Hammurabi a răspuns (pentru Adry05):

Păi la 16 ani... ce pretenții să ai?
Sunt bezmetici și la 20, dar la 16.

| Adry05 a răspuns (pentru Hammurabi):

Pai da, si de aia am si zis in cazul fetei ca prima ei dragoste cel mai probabil sa fii fost tot in jurul varsei asteia, deci nu e neaparat vina ei ca a fost inselata, asa-s majoritatea baietilor pe la varstele alea.

| Hammurabi a răspuns (pentru Adry05):

Da. Corect.

| mihai69 a răspuns (pentru Adry05):

Ea a întrebat, EI i-am răspuns. Chiar nu pricep de ce te iei atât de acel răspuns. Ba că nu e bine că generalizez, ba că nu știu ce... în fine. Poate nu ai înțeles nici la a doua citire - nu am blamat-o pe ea. Și nici pe altcineva, de altfel. Am spus doar că pentru o relație de durată e nevoie de multe lucruri care să se îmbine. Altfel, mai devreme sau mai târziu, se produce o fisură. Sau o ruptură bruscă. Oricum ar fi, de obicei se termină acolo.
Și, apropo de „Auzi, superficiala la greu pentru simplul fapt ca stie ca e frumoasa. laughing) vai de capu vostru." Știu că nu mie mi-ai spus asta, dar aș avea și aici de făcut o remarcă: am avut în clasa a 8-a o colegă urâtă... cu spume. Fără glumă - deșirată, fără forme, față plină de unghiuri, păr sârmos, nas borcănat. Și ce crezi? era convinsă că e cea mai mișto tipă din clasă pentru că mama ei așa îi spunea în fiecare zi. Așadar, frumusețea e nu numai o chestie de aspect, ci și o stare de spirit. Ca să nu mai vorbim că e mereu în ochii privitorului. De aia nici nu am comentat asupra realității acelei afirmații.

| Adry05 a răspuns (pentru mihai69):

Bineinteles ca e nevoie de multe lucruri, dar nu o cunoastem pe tipa ca sa ajungem sa zicem de ea ca n-are nu stiu ce si nu stiu ce, si sa judecam atat dupa 5 propozitii cum a facut aia careia i-am raspuns mi se pare absurd. Buna completare btw, ce conteaza ce zic si cum o vad altii? conta ca ea se vede frumoasa. LA finalu zilei trebuie sa te simti bine tu cu tine, indiferent de ce zic sau cum te vad altii.

| Plato a răspuns:

Wow, si foarte modesta, femeia perfecta csmz.
Degeaba ai fi frumoasa daca ai un caracter infect. Oricine sta cu tine, sta doar pentru aspect, asa ca nu-i pasa prea mult de tine, te suporta pentru beneficii. Din acest motiv, e foarte usor pentru cineva sa te insele, ca nu-l leaga nimic de tine, nu te iubeste, doar te place si esti buna "de o statie", cum se zice.
Uite, iti zic eu ca nu ai tot ce trebuie. E suficient din ce ai scris, sa-mi dau seama.winking Lucreaza si la caracter, nu doar la aspect.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai te-a rainit prea tare la orgoliul tau feminin. Ai fost imprintatã, adicã, daca cu primul ai facut anumite chestii, o sa cauti cam aceleasi rahaturi si la al 2-lea si va fi un circ pe masurã.
De frumoasa esti frumoasa acum. Dar ai grija ca asta trece si trece ca vântul, vezi de unde vin geloziile alea si crizele alea.

| Lizuca1234 a răspuns:

Donsoara,stai fata cuminte, ca iti pica laudatorii din pat :/ nu te supara dar caracterul tau lasa de dorit. Esti extrem de narcisista, nu prea ai stima de sine si esti superficiala la greu.
Pe romaneste: esti plina de figuri!
Pana intr-o zi cand o sa intalnesti un prost care o sa iti cam taie aripile happy
Ca momentan ii invarti tu pe degete pana se satura si te lasa, dar nu uita ca, karma exista!

| Adry05 a răspuns (pentru Lizuca1234):

Ce te-ai aprins tu repede laughing)) Ce-ai cu fata? nu e vorba de lauda, pur si simplu zice chestiile astea pentru ca ce sa vezi N-O PUTEM VEDEA CA SA STIM DACA E FRUMOASA SAU NU, asa ca precizeaza ca sa nu sara desteptii dupa sa zica "pai tu esti urata si de aia se uita la femei frumoase si la tine nu". Mare lucru, fata constientizeaza ca e frumoasa, foarte bine, toate ar trebui sa stie si sa poata zice asta despre ea. Daca a trecut asta in descriere inseamna ca se duce si zice asta pe strada? Daca o vede constientizeaza si-si expune niste atuu-uri, gata, lasa caracterul de dorit. Mai degraba lasa la tine ca judeci un om dupa asa ceva. Auzi, superficiala la greu pentru simplul fapt ca stie ca e frumoasa. laughing) vai de capu vostru.

| Swetlly122 a răspuns:

Eu cred că nu suporți sa se uite la alta fata din motiv sa nu o creadă mai frumoasă decât tine.