| Wă_Larii_1996 a întrebat:

Va rog sa imi raspundeti doar daca sunteti siguri...
Am 15 ani si sunt insarcinata, tatal copilului are 19 si imi e alaturi.( voi pastra sarcina )
Parintii mei sunt divortati, iar eu stau cu mama mea.
Ea nu accepta aceasta relatie de cand a aflat ca am facut dragoste(suntem impreuna de app un an jumatate)
Acum cateva zile a aflat tatal meu ca sunt insarcinata... mama mea nu stie
Tatal meu imi e alaturi, la fel si viitoarea sa sotie si probabil asta ne-a apropiat.
Vrea sa ii spuna si mamei mele, dar nu stiu cum va reactiona.
Iubitul meu poate pati ceva? ( nu m-a obligat si nu ma hartuit niciodata )

Răspuns Câştigător
| Juiceee a răspuns:

Buna.

Esti intr-o situatie extrem de complicata, iar din felul in care vorbesti, este clar ca decizia luata cu ea vei ramane.

Mamei tale trebuie sa ii spui, cat mai repede posibil. Mai bine sa afle de la tine decat din alta parte.

Prietenul tau poate pati ceva, da. Mama ta daca se va impotrivi la maxim, poate merge la politie si sa spuna ca prietenul tau a profitat de tine. Esti minora iar el este adult deja. Orice ai spune politiei nu ajuta cu nimic, vei fi privita ca un copil care i-a cazut unuia de 19 ani in plasa. Prin urmare, prietenul tau poate merge la inchisoare, relatiile sexuale dintre un adult si un minor sunt ilegale in tara noastra.

Mai departe as vrea sa te previn. Nu iti stiu mama, tatal sau prietenul. dar: cu el esti de aproape un an jumate, cu tatal nu ai fost prea apropiata. dar mama ta, a fost acolo mereu.

Sa ai un copil la varsta asta este o responsabilitate mai mare decat iti poti inchipui. Ia-ti adio de la scoala pentru urmatorii 2-3 ani. De la libertate, si mai si. Mama ta, pe buna drepate, te va pedepsi in toate felurile posibile.

Tatal tau poate se foloseste de intamplarea asta sa se apropie de tine, cu gandul ca daca nu se impotriveste, castiga, sa spun asa, in ochii tai.

Sfatul meu este sa renunti la copil acum, cat mai poti. O sa iti pierzi toata imaginea pe care o ai legata de viata, din experienta iti spun!

Un avort se face scurt si la obiect, poti incerca sa faci bebe cu iubitul tau cand mai cresteti, dar nu la o varsta asa de frageda. Poate ce am spus nu te intereseaza prea tare ca te crezi matura sa ai copil, dar ce spun acum o sa te intereseze: chiar daca mama ta merge la politie sau nu, iubitul taure sanse uriase sa mearga la inchisoare! Atata lume o sa afle de isprava voastra si oricine isi foloseste putin mintea, o sa se impotriveasca ideii, si o sa afle toti ca burtica mare ai din cauza unui pusti matur, pe cand tu nici 8 clase nu cred ca ai terminat. O sa se afle imediat, iar politia va fi, mai devreme sau mai tarziu, informata. Sa nu te trezesti chiar la spital, dupa 9 luni, cand o sa nasti, ca o sa vina politia dupa tatic. La spital acolo se dau informatii legate si de mamica si de tatic, iar medicii si asistentele sunt obligate sa anunte orice suna suspect. Iar un copil de 14 ani sa fie mamica cu un tatic cu un sfert mai mare decat ea, e cam aiurea.

Gandeste te bine la ce vrei sa faci. Un avort e cea mai buna solutie, cel putin pebtru iubitul tau, sa nu impuste puscaria.

Succes si iti doresc numai bine, prelegerile pe alta data.

| Wă_Larii_1996 explică (pentru Juiceee):

Am deja app 6 luni, nimeni nu se risca pentru mine.
Eu cu mama mea nu am avut niciodata o relatie prea buna, iar de tatal meu am fost mereu ft apropiata.
Sufeream mereu cand mama mea il facea in toate felurile etc.
Si inainte ca tatal meu sa divorteze eram mereu cu el, chiar si la lucru il insoteam.
Chiar nu imi e usor fara el, iar acum mi-a demonstrat ca imi va fi alaturi indiferent de situatie.
Tatal meu era mereu impotriva relatiilor, dar pentru el eu contez mult, sa-mi fie bine.
Nu stiu cum va reactiona mama mea, dar din moment ce ea este tutorele meu legal si ea va avea de suferit.

| Juiceee a răspuns (pentru Wă_Larii_1996):

Esti extrem de egoista, asta iti spun!

Estin in sase luni- deci vin doua intrebari. Prima, motivul pentru care esti egoista e ca nu i ai spus mamei tale pana acum, de ce nu i ai spus?!

A doua. Cum sa nu vada ca esti insarcinata?

| Wă_Larii_1996 explică (pentru Juiceee):

Nici eu nu imi dau seama cum de nu vede, adevarul e ca nu mi-a crescut prea mult burta.
Cand esti in situatie e greu, am vrut sa ii spun dar imi era frica de reactiile el...
Acum regret, dar asta este. Trebuie sa mergem inainte...

11 răspunsuri:
| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna,

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Romtelecom si Cosmote, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

| Juiceee a răspuns:

Iti urez succes mare in viata si sa ai grija mare de tine.

S-a intamplat, asta este. Ai grija doar ca bebelusul sa aiba parte si de tatic.

Capul sus, noroc!

| Wă_Larii_1996 explică (pentru Juiceee):

Multumesc din suflet!

| FazzaNica a răspuns:

Poate la inceput sa fii vreo 2-3 zile o fiica ideala sa aci ca mama ta sa se mindreasca si sa fie multumita de tine si atunci cind vei simti asta ii poti spune dar fii foarte atenta, despre iubitul tau ce pot spune el depinde acum mult de ceea ce va face mama ta dar ce tine legea este pedepsit faptul ca el a intretinut relatii cu o minora.P.s. Bafta, sa va fie pruncul sanatos cu tatal si mama fericiti.Sucese)

| valeriu1900 a răspuns:

Vai de tine fetito!

| Wă_Larii_1996 explică (pentru valeriu1900):

Care e problema ta?
Imi asum ceea ce se intampla, asa ca nu vreau critici din partea celor in necunostiinta de cauza happy

| Alicia98 a răspuns:

Eu zic sa ii spui mamei tale, dar asigura-te ca e intr-o dispozitie buna! laughing
Daca nu ai 18 ani sunt sanse ca iubitul tau sa pateasca ceva.
Bafta! happy