| Boboc_Alexia_1990 a întrebat:

Buna TPU
Vă rog sa ma ajutați cumva crying
Am o viață oribilă si nimeni nu ma mai poate ajuta dar am încredere în voi

1. Am inceput sa îmi neglijez camera, nu mai am chef să fac curat si chiar dacă fac in cateva minute o aduc iar la starea inițială
2. Imi este FOARTE FOARTE FOARTE rusine si sunt FOARTE FOARTE FOARTE FOARTE FOARTE FOARTE timida
Când ies cu niste fete si din întâmplare ma întâlnesc cu un coleg de liceu, simt că explodez si mă fac toată rosie... am ajuns să imi fie rusine si de mine crying
3. Sunt plină de cosuri si mai ales de pete făcute de cosuri
Va rog sa imi spuneți cum sa scap de cosuri si mai ales de petele făcute de la ele
Si sa nu imi spuneți sa ma duc la dermatolog (problemă personală)
3.imi este foarte rusine ca sunt rr-ita, nu mai vb cu nimeni din cauza asta
4. Nu mă mai ingrijesc deloc de la un timp..cum sa fac sa arăt super frumos si sa nu mai am părul ars?(s-a ars de la uscatorul de păr)
5. Nu mai învăț deloc
Pur si simplu mi.am pirdut interesul.ce să fac?
6.vă rog sa imi mai dați niste sfaturi despre viața
7. imi spuneți va rog cum trebuie sa fie garderoba unei fete de 11 ani si ce părere aveți despre fetele de 11 ani care au iubiti? (Nu intrebati de ce )
P.S. Am 17 ani si vorbesc de pe contul verisoarei mele deoarece telefonul meu e stricat
P.S.2 va rog sa scuzați greșelile gramaticale (dacă sunt) si scuzați dacă am ales categoria gresită.
Dau cea mai mare FUNDA si va rog sa ma ajutați
❤❤❤

Răspuns Câştigător
| Aasdfghj a răspuns:

1. Trebuie sa inveti sa fii ordonata. Cred ca fiecare persoana, cand era mica, facea dezastru in camera. Esti mare acum si trebuie sa inveti sa faci curatenie si sa o si pastrezi. Alege o zi in care sa faci curatenie generala in toata camera apoi la 2 zile fa lucrurile elementare cum ar fi sa stergi praful, sa dai cu aspiratorul, sa stergi pe jos. Pune toate hainele in ordine in dulap, fara sa le arunci. Atunci cand stii ca iesi afara, alege hainele cu o seara inainte, asa nu vei mai sta in acea zi sa cauti printre haine si sa le arunci peste tot fiind grabita. Pune in camera un cuier micut si pune pe el hainele cum ar fi geaca sau un tricou. Stiu ca multe persoane au tendinta de a arunca hainele pe scaun asa ca un cuier ar fi o alegere mai buna. Daca incerci sa mentii curatenia o sa iti fie muult mai usor.

2. Si eu sunt o persoana timida. Trebuie sa te accepti asa cum esti. Fiecare persoana e unica in felul ei. Nu prea ai ce face, doar sa incerci sa socializezi cu persoane.

3. Si eu ma mai confrunt cu problema acneei. Trebuie sa mergi la dermatolog sau ginecolog, depinde de caz. Doar asa poti scapa. Eu folosesc La Roche Posay gel de curatare de 2 ori pe zi, de la aceeasi firma folosesc Duo+ dimineata si dermatologul mi-a recomandat si Acne Out crema activa seara. Pe langa astea mi s-au facut analize si mi s-a dat antibiotic. Fiecare acnee e diferita si trebuie tratata diferit. Poti sa incerci creme daca vrei sa vezi daca iti sunt bune. Te sfatuiesc sa nu iti storci sub nicio forma cosurile si sa nu iti pui mainile murdare pe fata, nici telefonul. Trebuie sa ti-l dezinfectezi. Eu folosesc Sanitol. Pun pe un servetel si il sterg. Alt sfat ar fi sa iti schimb fata de perna mai des. Si in niciun caz sa nu folosesti remedii impotriva acneei luate de pe internet sau auzite din batrani.

3. Nu e nimic rau in a fi rr-ita :p eu consider ca e ceva misto laughing)

4. In primul rand mergi sa te tunzi. Asta iti va ajuta parul deteriorat. Trebuie sa iti tunzi varfurile la 2 luni pentru a avea un par frumos. Urmatorul pas este sa folosesti un sampon, balsam si masca. Inafara de astea, folosind usacatorul sau placa, parul se deterioreaza asa ca trebuie sa folosesti un spray cu protectie termica. Eu folosesc unul de la syoss.
Ca sa fii frumoasa trebuie sa te simti frumoasa. Fa-o pentru tine, nu pentru cineva anume.

5. Trebuie sa te aduni putin si sa pui mana pe carte. Stiu ce simti in perioasa asta. E stresant totul si obositor. Mai ai putin pana la bac si trebuie sa te pregatesti de pe acum.

6. Ce sfaturi vrei? Vrei sa auzi citatul ala cu "Viata e scurta."? laughing Da, viata e scurta dar fa ceea ce vrei tu cu ea. E viata ta, si mai ai putin pana cand poti spune ca iei viata in propriile maini. Fa doar ceea ce vrei in viata asta. Munceste ceea ce iti place, distreaza-te cat poti, viziteaza locuri si traieste din plin fiecare clipa.

7. O fata de 11 ani este un copil. Sa aiba lucruri de copii, nu blugi rupti, tricouri decoltate, geaca cu tinte si botine cu toc.
Un iubit la 11 ani nu exista. Un prieten, da. Atata timp cat se concentreaza pe scoala si nu incep discutiile despre sarut, sex, nopti pierdute pe la el pe acasa, mi se pare ok. Adica e ca si cum ai avea un prieten. Atat. La 11 ani nu se poate mai mult decat sa iesi cu el la joaca in fata blocului si sa desenati cu creta pe jos. Sunt copilarii. :p

4 răspunsuri:
| 1234567890qwertyuiopasdfghjklzxcvbnm a răspuns:

Bună. Si eu eram candva foarte timida. Poate din cauza ca imi era frica sa nu spun vreo prostie sau ceva. Dar de vreo 2 ani, am imceput sa fiu mai nebuna. Am realizat ca nu cpnteaza ce spun sau ce fac. Important e sa fii tu insati. Cine te va placea, te va placea pentru ceea ce esti. Razi la glumele prietenilor. Baga-te in seama. Cred ca esti la liceu. Ei bine, odata in viata il faci. Profita de el. Fa-ti prieteni mai multi. Si nu te rusina cand esti in oras cu fetele si te intalnesti cu un coleg. Doar si el are prieteni, nu? Important e ca iesi in oras. Decat sa stai inchisa in casa...
Si nu conteaza ca est raraita. Si fratele meu e. Si cunosc mai multe persoane asa. Uneori e chiar dragut. Si fetele mai mari il ciupeau pe frate-mi-a cand il auzeau cum vorbeste. Li se pare dragut. Legat de cosuri, cauta pe internet niste creme bune. Cumpara-le chiar daca sunt scumpe. Sau poti sa te duci la o cosmeticiana. O prietena de-a mea a fost si i s-au vindecat vizibil cosurile. Desi a fost o lrocedura mai dureroasa. In legatura cu parul tau... taie varfurile si cumpara-ti niste uleiuri de par. Eu am doua. Unul cu ulei de argan pentru varfuri si unul cu keratina pentru scalp. Poti sa te dai cu ele pe par si inainte sa te usuci aplica o protectie termica. Stii tu, protectia aia cu care te dai inainte sa iti intinzi parul cu placa. E buna si in cazul uscatorului de par. La mine a functionat. Si uleiurile au inceput sa isi faca efectul de la a treia spalare. Legat de invatat, eu sunt pe a 9-a si am inceput sa invat mai putin. Adica in semestrul 1 am fost praf. Nu mai aveam chef. Dar in semestrul 2 tata mi-a zis ca voi merge din nou in Italia daca voi avea medie mai mare. Asta m-a motivat. Si fetele de 11 ani nu ar trebui sa aiba iubit. Au destul timp pentru asta. Trebuie sa se bucure de copilarie cat mai pot.

| Boboc_Alexia_1990 explică (pentru 1234567890qwertyuiopasdfghjklzxcvbnm):

Mulțumesc mult.
Mai astept răspunsuri
Dar cred că ție îți voi da funda ❤❤❤

| 1234567890qwertyuiopasdfghjklzxcvbnm a răspuns (pentru Boboc_Alexia_1990):

Multumesc. Dar de fapt, ce ma interesesza pe mine e sa te fac sa te simti mai bine. Daca vrei sa mai vorbim sau vrei sa te descarci cuiva, spune-mi. Iti voi da adresa de e-mail sau contul de Instagram.( daca ai)