| anonim_4396 a întrebat:

Mi-am cumparat si eu iarna asta niste casti audio la 150lei. Zilele trecute când am mai mers cu ele la scoala sa ascult muzica m-am certat cu un tip de la mine din clasa si acesta mi-a rupt castile. Parintii mei nu vor sa imi cumpere altele/sa ii ceara parintilor acestui tip banii.M-am rugat de ei in toate felurile doar pe mine ma pune. Asa am patit si cu un mouse stricat de varamea si tot asa.CUm as putea face.Un sfat ceva?

4 răspunsuri:
| christall a răspuns:

Acest coleg trebuie sa ti le plateasca. Vorbeste cu diriginta, sa-ti spuna ea ce sa faci.

| 393Dan a răspuns:

Banii nu ti-i mai intorci. I-ati ceva casti simple pana ce si un job vara sa-ti faci banii tai, sa nu mai fii dependent de parinti asa mult.

| GeorgeBerbec a răspuns (pentru 393Dan):

Da stiu. Dar faza e ca tot ce mi-a fost stricat a fost cumparat din banii mei. Si singur nu puteam sa ma impun ca sa imi pleateasca acel obiect. Parintii nu au vrut nici sa cumpere ei altul nici sa ceara banii la cine a stricat

| 393Dan a răspuns (pentru GeorgeBerbec):

Vezi ca chiar daca vor vorbi cu parintii acelui baiat, ei vor zice ca nu-i vina copilului lor sau ca ti-i vor da si de fiecare data cand vei intreba de bani, ei o vor amana. Vor zice - maine. Doar in cazul care are parinti de treaba care sa-ti dea banii. Insa daca au asa copil, cam ma indoiesc. Dar poti sa incerci. Intreaba dirigintele numarul de telefon a parintilor acelui baiat, zicandu-i de ce intrebi. Si suna-i tu.