| VisezCuOchiiDeschisi a întrebat:

Varul meu in varsta de 13 ani este complexat de faptul ca este mult prea inalt.Adevarul este ca inaltimea lui o depaseste pana si pe cea a tatalui sau, cred ca are intre 1.80-1.90.Vreau sa il impc cu chestia ca a fi inalt nu este ceva rau.Credeti ca va mai creste?

2 răspunsuri:
| mixxjim a răspuns:

La un medic a fost? daca chiar are ce inaltime spui tu e foarte mult pentru varsta lui, sa nu aiba gigantism - este o boala hormonala http://www.netmedic.ro/boli-endocrine/gigantismul. la baieti cresterea se opreste pe la 18-20 de ani, deci daca la 13 ani are asa de mult nu stiu daca e cazul sa-l impaci, sa mearga la un doctor mai bine.

| andreigreen a răspuns:

Sa stii ca nu va mai creste o sa stagneze apoi vor incepe sa creasca oasele in grosime.