| rtrazvan a întrebat:

vreau sa dau de permis da nu am bani, ai mei mi-au zis ca nu ma sustin financiar (cu toate acestea amandoi au banii, castiga in medie fiecare peste 2500 lei), mentionez ca am 18 ani jumate, am fost sa caut un job insa nu am gasit nimica. Mai sunt unele scoli de soferi unde plata se face la sfarsit.
As dori si eu sa stiu plata se face la sfarsit (dupa ce termin orele de condus? sau dupa dau si orasul?). Ma gandesc sa urmez o asemenea scoala si sa nu achit la sfarsit banii
Vooi ce imi sugerati?

5 răspunsuri:
| corina000 a răspuns:

Nici sa nu te gandesti la asa ceva ca poti sa ai probleme cu politia. Incearca sa iti strangi bani iar scoala o poti plati si in rate. Vara asta iti iei un job si o scoti si tu la capat. Ai putea sa vorbesti serios cu parintii tai despre asta, ce naiba, ai 18 ani si nu muriti de foame. Altii au 1000 de lei salariul si tot isi dau copii la scoala de soferi. Asa a fost si taicamio : ce? nu iti dau bani de scoala si cand a vazut ca amaratul meu de vecin a facut-o a spus ca doar noi nu suntem mai sarantoci ca aia. Si acuma ii de acord sa o plateasca.

| rtrazvan explică (pentru corina000):

Mama mi-a spus ca nu considera utila scoala de soferi, ca si daca aveam permis acuma, ce faceam? Ai mei nu sunt impreuna, amandoi detin permise de conducere de la 18 ani, eu locuiesc cu mama, iar masina are numai tata.
Nu prea am ce bani sa strang ca tata imi da 2-3 lei pe zi, iar mama in medie 10 lei pe saptamana.
Daca as face o asemenea ilegalitate, sa dau teapa la vreun instructor, mizez pe faptul ca o sa ma scoata mai mult ca sigur unu din parinti din asta...

| corina000 a răspuns (pentru rtrazvan):

Tot nu te sfatuiesc sa faci o asemenea prostie. Nu stii niciodata ce se poate intampla. Daca oricum maicata nu are masina mai asteapta si tu pana o sa fii pe banii tai.

| rtrazvan explică (pentru corina000):

Asta ar insemna sa mai astept inca 5 ani ceea ce ar fi imposibil. Oricum am gasit la mine in oras o scoala de soferi unde faci acuma scoala si platesti peste 2 ani...Cel mai probabil o sa iau decizia sa fac scoala aceasta...

| rtrazvan explică:

Aha