| Rock19812 a întrebat:

BUna TPU
Vreau sa ma ajutati urgent sad
Acum ca am intrat la liceu toata lumea isi bate joc de mine si ma striga in toate felurile, daca sar la bataie sau injur pe cine nu trebuie imi sare tot liceul in cap crying, si acum mi-e rusine sa m-ai intru si pe poarta liceului(pentru ca ma pot intalni cu ei si dupa stau posomorat toata ziua sad ), Deci, va rog spuneti-mi cum sa nu isi m-ai bata joc de mine si cum sa nu ma m-ai gandesc injuraturile pe care mi le adreseaza (mereu cand ajung acasa ma plang ce rau a fost azi la scoala...si ma gandesc in ce fel ma striga si chiar nu le pot uita crying )... FUNDA! :*

2 răspunsuri:
| Caro34 a răspuns:

Mananca moderat, dormi mult, straduieste-te sa raspunzi raului cu bine si sa fii propriul tau stapan. De ce te lasi maniat de orice fleac? Cand vei avea sotie si copii, ce te vei face? Vei ucide pe cei care-i vor: jigni, injura, batea etc? In viata noastra avem parte si de oameni care nu-s ca noi si nu au calitati exceptionale, dar ei cu timpul ne devin prieteni din varii motive; ii acceptam asa cum sunt si ne temperam impulsurile de a sari la gatul lor! Daca eu as avea o sabie si as purta-o cu mine si daca nu as fi asa de calma, as scoate-o din teaca in fiecare secunda si as face macel, cand sunt nervoasa insa inainte de a atinge teaca, ma gandesc: "Chiar e nevoie sa scot o bunatate de sabie pentru o asemenea situatie? Hai sa ma calmez si sa vad, daca nu pot face ceva fara sabia mea!". La ceva timp dupa asta, am ajuns la constatarea ca sabia mea imaginara ramanea acasa si eu eram din ce in ce mai calma! Acum, cand ma vad implicata in diferite probleme, ma lupt diplomat! Furia, mania, rautatile nu ne ajuta, ba mai mult: ne iau puterile si placerea de a mai dialoga constructiv cu ceilalti. De ce sa-ti strici zilele cu: batai, certuri, chestii nasoale? Ia-ti casca la tel. si asculta o muzica care te relaxeaza si imagineaza-ti ca aceia care te-au enervat au disparut! Le poti trimite o privire care sa-i ucida si restul nu-si mai are rostul! Tu trebuie sa fii un baiat exceptional fiindca cineva trebuie sa se indragosteasca de tine si daca te vede asa, fuge de nu-si mai vede urma! Te rog, fii rational, calm si special, asa cum este sufletul tau! Mult noroc!

| BBJHHRUGs a răspuns:

In primul rand ar trebui sa schimbi liceul sa te transferi la altul, daca nu vorbeste cu directorul si organizeaza o sedinta cu parintii ca sa ii exmatriculese pe aia, poate asa o sa le intre mintea la cap