| Geo766 a întrebat:

Buna,TPU. Vreau sa ma schimb.
1. Vreau sa nu mai fiu fata aia timida care primeste mereu "complimentul" 'nici nu te-am vazut '. Vreau sa ma machiez, sa ma aranjez, sa ma imbrac mai elegant si mai stilat. Dar nu ma schimb pentru ca sigur colegele mele ( trec a 10 a eu ) o sa faca misto de mine si chestii de genul, iar eu nu stiu ce sa le raspund ( pentru ca eu nu am tupeu sa jignesc pe cineva ).
2. Vreau sa nu mai fiu timida si sa nu imi mai fie frica sa vorbesc in public de teama de a gresi si a rade ceilalti de mine.
3. Vreau sa le dau tuturor peste nas si sa le raspund cu aceeasi moneda. ( poate nu e bine asa ) dar indiferenta nu ii opreste pe ei asa ca vreau sa pot sa ma "cert" cu ei si sa le dau peste nas.

Dar nu stiu cum sa fac toate astea...

Va rog mult sa ma ajutati.

Cum scap de lene? laughing am o mare problema cu ea. Si cum adica sa invat logic?

10 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Vb cu mine ca scapi de toate

| seth2016 a răspuns:

>> Cum scap de lene?

Daca si maine ai aceiasi motivatie sa te schimbi da-mi un semn si iti spun cum sa incepi.

| Geo766 explică (pentru seth2016):

Sunt foarte motivata sa ma schimb. Lenea e la învățătură, treburi chestii de genul

| Zaygon a răspuns:

Initial nu am vrut sa iti raspund dar m-am razgandit.
Sa luam pe rand fiecare punct:
1)crezi ca daca te machezi schimbi ceva? Poate dar de cele mai multe ori machiajul ajunge excesiv(am vazut destule individe la care le crapa machiaju pe fata). Treci abia intra 10-a asa ca machiaju o sa te maturizeze, fizic ca psihic tot copil ramai. Daca vrei sa te schimbi nu ar trebui sa iti pese de colege. Esti singura tu pe drumul tau, nu ai treaba cu nimeni si nimeni nu are treaba cu tine.
2)Cu timiditatea am avut si eu probleme pana in clasa 10-a cand profa mea de romana a zis o chestie si am inceput sa imi dau drumul si sa vorbesc in public si sa imi spun punctul de vedere. Nu imi e frica sa gresesc si daca gresesc asta e suntem oameni si imi accept greseala. Am ajuns la facultate si am vazut cum e sa nu poti scoate un cuvant in fata unui amfiteatru intreg(unii din colegii mei nu pot sa scoata o vorba dar cand sunt in banca comenteaza si chestii de genu). Eu am inceput sa vorbesc liber dupa ce mi-am deschis un blog si scriu acolo tot ce ma suapra si ce ar trebui schimbat in societatea actuala. Cum am zis cu profa de romana intra 10-a sa ne exprimam punctul de vedere legat de o chestie si toti au avut un punct de vedere numai al meu era diferit si mi s-a cerut sa argumentez si am inceput sa imi dau drumul. In prezent pot purta o discutie cu cineva, pot sa argumentez cand afirm ceva si pot vorbi in public doar pentru ca stiu ca sunt important si cine vrea ma asculta, cine nu se cara si chiar nu imi pasa.
3) Sa te certi ii aiurea. Am urat si eu o persoana aproape 2 ani si nu m-am ales cu nimic si in timp mi-am dat seama ca nu merita. Mai bine cresti gaini pe beton(asta e un citat de la mine). Nu le dai indiferenta ci le dai o atentie de care nu au nevoie sau in sensul in care nu si-o doresc. Sa iti dau un exemplu: te jigneste cineva. Primul lucru care il faci il iei pe un ton ironic: bai domnu'doamna perfectiune, esti cumva model pentru societate si nu stiu eu? Te-o facut mama ta urat/a si esti complexat/a de asta? nu ai de lucru? Uita-te in oglinda speritoare de ciori si discutam dupa. -- Atat ii zici si el/ea o sa comenteze si ramane cu asta. Data viitoare cand iar comenteaza il iei cu ceva de genu: vrei sa te fac de ras si nu stii cum?
Foloseste psihologia inversa si da-i atentie dar mai putin decat ar avea nevoie.

4) De lene scapi daca iti faci niste planuri binedeterminate. Multi zic ca nu e bine sa iti faci planuri. Ba din contra. Daca esti o persoana care isi planifica timpul nu are timp sa leneveasca.

Bafta si scrie-mi daca ai nevoie de detalii.

| Geo766 explică (pentru Zaygon):

Si daca imi zic ca de cand am prins tupeu... Eu ce fac?

| Zaygon a răspuns (pentru Geo766):

Conteaza? Vezi, acesta e primul semn de slabiciune. Nu dai explicatii nimanui pentru ceea ce faci sau gandesti cu mici exceptii(familia si prietenii foarte foarte foarte apropiati). Nu o sa zic acum sa omori oameni sau de astea doar ca fiecare om trebuie sa aiba tupeu si sa isi spuna punctul de vedere dar la fel de bine poate fii de acord sau nu cu alt punct de vedere. Daca ajungi ignorant inseamna ca nu esti mai mult decat un om de 2 lei. Concluzie:
- Ai tupeu?
- Da. Te oftici? Ma suporti? Bine. Nu? Mars.
Le tai direct macaroana.

| Metalheadforever666 a răspuns:

Schimbarea de caracter va dura ceva timp in functie de ambitia pe care o ai, de mentalitate dar si de persoanele din jur.
1. Orice persoana este timida in anumite situatii sau in anumite perioade ale vietii asa ca nu esti singura persoana care sufera de timiditate.Nu ar trebui sa-ti pese de parerile altor oameni pentru ca parerile nu sunt aceleasi la toate persoanele(unele persoane nu o sa te placa indiferent de ceea ce faci, cum esti sau cum arati), nu poti controla in totalitate aceste pareri pentru ca fiecare om va gasi ceva neplacut la tine asa ca nimeni nu e perfect.Si ce daca lumea face misto de tine doar pentru ca ti-ai schimbat aspectul? Ura si mistourile apar din cauza invidiei, prostiei, fricii sau a orgoliului.Cei mai multi dintre oameni au cel putin un asemenea defect asa ca trebuie sa te obisnuiesti si cel mai probabil o vei face fie ca vrei sau nu.
2.Nu esti singura persoana care ii este frica sa vorbeasca in public, din 30 de persoane doar maxim 5 sau 6 sunt capabile sa se descurce foarte bine.Trebuie exersare pentru vorbirea in public(dictie, subiect interesant, incredere in sine etc.).
3.De regula persoanele vulgare sau cele ce se enerveaza repede se pricep la cearta sau la replici murdare. Apropie-te de asemenea persoane sau urmareste-le atent cand sunt "in actiune" si asa o sa inveti cateva replici murdare si un pic de atitudine. Daca unele persoane o sa te urasca datorita succesului sau atitudinii pe care ai capatat-o tine minte ca: "Ai dusmani? Bravo! Inseamna ca ai facut ceva, candva in viata." - Winston Churchill
Cat despre partea cu lenea, gandeste-te ca daca faci un anumit lucru complicat sau de durata o sa ai rezultate frumoase si o sa fii foarte multumita de ceea ce ai realizat.Niciun lucru de succes nu se intampla fara munca grea.

| Geo766 explică (pentru Metalheadforever666):

Mulțumesc,m-ai ajutat foarte mult ❤

| Metalheadforever666 a răspuns (pentru Geo766):

Funda,maybe? happy

| Jolie27 a răspuns:

Buna. De cele mai multe ori schimbarile sunt foarte bune. Esti timida pentru ca asa iti este firea. Nu este neaparat un lucru rau. Il privesti asa doar pentru ca nu ti-a adus tie nimic de castigat. Nu trebuie sa te machiezi si sa te imbraci stilat. Chiar nu. Trebuie doar sa fi tu exact asa cum esti. Te poti duce si in pijamale la scoala daca vrei atat timp cat stii ca nu te intereseaza ce au ceilalti de spus. Nu stiu daca ma fac inteleasa. Parerea ta, mai ales despre tine, trebuie sa fie cea mai importanta. Oamenii nu vor mai face misto de tine cand vor vedea ca nu te mai afecteaza toate insultele lor. Nu trebuie sa jgnesti oamenii la randul tau, ci doar sa fii indiferenta. Ca sa nu iti mai fie frica sa gresesti, nu te pot ajuta. Cu asta nu te poate ajuta nimeni. Asta depinde doar de tine. Si nici cu lenea nu te pot ajuta laughing asta depinde doar de motivatia ta de a face un lucru. Nimeni nu te poate ajuta sa inveti logic happy asta depinde de fiecare, unii chiar nu pot invata altfe decat mecanic. Este vorba de organismul fiecaruia. Sper ca te-am ajutat cat de cat. Sunt noua pe aici si nu prea stiu ce este aceea o funda dar vreau laughing o seara frumoasa.