| BiancaOana a întrebat:

vreau sa va intreb cv...am o prietena care s-a mutat in chirie cu 2 colege de-a ei.in chirie erau lucrurile unei persoane care a stat acolo inainte. ele s-au mutat, femeia aceea a mers la proprietara si le-a acuzat pe cele 3 ca i-au furat lacuri de unghii, pahare si farfurii. ceea ce nu este adevarat. si vrea sa le dea la politie. ce se poate intampla?

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

F bine sa le declare la politie, daca nu sunt vinovate nu au de ce sa se teama.

| pietrean a răspuns:

Nu se poate dovedi nimic,nu au ce sa pateasca! Doar persoana(proprietara),de la care au inchiriat,poate sa le dea afara din apartament,daca vrea.
Femeia care si-a uitat lucrurile,nu are nimic scris,ca le-a predat cuiva,sau ca altcineva i le-a predat ei.
proprietare, cat si politistul de proximitate(care raspunde de cartierul respectiv), poate sa le intrebe, sa le sperie cu vreo amenintare.Dar legal, nu are ce sa le faca.In cazul ca vine cineva de la Politie, sa refuze sa dea orice declaratie si sa-si cheme parintiica doar in prezenta lor, sa se discute.
Cele trei fete, trebuie sa-si faca mutatia la acea adresa, ca sa fie in regula.

| amelicika a răspuns:

Pai nu trebuia sa fie cascata