| DianaElena1967 a întrebat:

Vreau sa va povestesc ceva, si sa cer parerea voastra.

Mentionez ca eu stau cam la 15-20 de km de oras, si trec clasa a saptea. invat la scoala din comuna mea.
Ok, toata povestea asta a inceput in august cand parintii mei s-au hotarat sa ma mute la un liceu "de elita".
Am trimis un e-mail la liceul respectiv, primind raspuns ca ar fi mandri sa aiba un copil cu mediile mele.
Mama si tata au spus sa ma gandesc si daca sunt de acord, fac transferul. Posibilitati am destule, dar.
am o mare teama. Mi-a intrat in cap chestia asta si nu stiu cum sa mi-o scot >.<
Mi-e frica de reactia colegilor. adica gen sa ma duc acolo si nimeni sa nu ma bage in seama..sau sa zica " ce cauta si taranca asta aici? "
sau alte chestii. sad
M-am hotarat sa nu merg, pana ieri cand am sicutat cu matusa mea care sta in oras si mi-a zis sa nu fac prostia sa nu ma mut. pentru ca o sa stau si pe la ea in oras, ma voi duce si acasa + nu ar trebui sa dau cu piciorul la o oportunitate ca asta.
Mentionez ca eu din clasa a noua, oricum trebuie sa ma duc la liceu in oras deci. mai devreme sau mai tarziu tot va trebui sa imi " infrunt " teama asta.
Cateva sfaturi? Ce ati face in locul meu?

Răspuns Câştigător
| valerikaa a răspuns:

Ar trebui sa te duci. ca sa nu dai impresia ca esti o "taranca" incerca sa te imbraci mai scump, numai de la inceput, si sa te comporti ca o fata educata, dar daca oricum te numesc asa, si isi bat joc de tine, spune'le adevarul in fata, lasa'i pe toti cu gura deschisa de exemplu " intai invata a scrie, apoi spune'mi pe nume".Sau daca iti spun " de ce ai venit aici taranco" tu spune-le "am venit sa pasc oile ca tine" gasesti tu multe moduri sa le raspunzi la atac big grin.Cat despre prieteni daca in prima zi nimeni nu incearca sa se apropie de tine, apropie-te tu, te vei descurca cu siguranta.Nu lasa in urma asa o opurtunitate

| DianaElena1967 explică (pentru valerikaa):

Heii laughing Pai, chiar daca sunt de la tara, nu sunt genul taranca. vorbesc frumos, sunt educata cat despre haine ma imbrac numai din mall. asta nu e o problema laughing

4 răspunsuri:
| zurick a răspuns:

Hei happy
Nu renunța la șansa asta.În 30 de copii vei găsi cel puțin un prieten. Dacă vei găsi și copii cu cei șapte ani de acasă pierduți de mult lasă-i în prostia lor, dar sper să nu.
Gândește-te la tine, ți-ar fi mai bine la un liceu 'de elită'.

| Northern a răspuns:

Nu merita sa vorbesti cu persoane care te jignesc fara un motiv anume.
Asa ca daca vei intalni astfel de elevi, ii ignori sau le raspunzi cu aceeasi moneda.
Simplu.
Daca nu o sa-ti gasesti prieteni, asta e, nu ai de ce sa suferi, pana la urma nu asta e scopul principal al scolii.
Succes!

| Rebeka88 a răspuns:

Cand am inceput liceul din piatra neamt ne-am mutat la constanta ca sa merg la liceul, cum ai spus tu "de elita"al mamei. daca nu ai obiceiul sa vorbesti taraneste, cred ca vei fii foarte bine pentru ca eu m-am acomodat din prima zii.si daca cineva te enerveaza repetati in gand ca nu merita nervii tai.