| AnonimuS1312 a întrebat:

trec in clasa a 6-a si sunt fata. As vrea sa imi spuneti:
-toate rechizitele ce mi-ar trebui, sa stiti ca nu cumpar de pe site-uri
-ce haine sa imi iau, aici e foarte bine daca mi-ati da site-uri si poze
-ce lucruri sa imi duc la scoala, adica, servetele(umede*), stiti voi, fetelor.
Mersi anticipat! :*

3 răspunsuri:
| foreverunicorn a răspuns:

Rechizite:
Ok, deci aici depinde de cerintele profesorilor si de preferintele tale. Tot ce pot sa iti spun e lista pe care am avut-o eu. Asa, eu sunt genul care prefera sa isi cumpere mai multe caiete de la inceput, cam cate cred eu ca mi-ar trebui pentru tot anul. Cel putin in orasul meu, pe parcursul anului nu prea gasesti rechizite in hipermarketuri.
Deci:
Caiete:
- romana: 2-3 caiete (materia de clasa a 6-a nu este foarte densa. nu se compara cu cea din a 5-a) de aproximativ 70 de pagini, studentesti (poti folosi 2 in acelasi timp, unul pentru clasa si unul pentru teme, sau poti folosi unul singur *lectie-tema*; depinde de cerintele profesorului)
- matematica: aici intervine geometria; e probabil ca profesorul sa separe geometria de algebra, deci iti va trebui cel putin un caiet (gros) pentru fiecare. poti avea nevoie si de caiet separat de teme; de asemenea, daca vei combina sau nu temele la algebra cu temele la geometrie tine de cerintele profesorului; daca nu spune nimic, ti-as recomanda sa le scrii in acelasi caiet, dar algebra, spre exemplu, de la inceput, iar geometria de la mijlocul caietului, ca sa te pastrezi organizata;
- fizica: anul asta incepe fizica. Depinde de cat de mult preda profesorul. Iti trebuie tot caiet de matematica, tot studentesc. Ti-as recomanda sa iti iei astfel incat sa ai aproximativ 120 – 140 de pagini in total.
- educatie tehnologica: un caiet mic, dictando, de vreo 60 de pagini; ma indoiesc ca vei scrie mai mult.
- geografie: vreo doua caiete din acelea, speciale. Majoritatea au in jur de 24 de pagini. E putin probabil sa desenati ceva, deci cel mai bine este sa scrii si pe pagina alba.
- biologie: cel putin doua caiete speciale, este multa materie. Aici e posibil sa trebuiasca sa faceti si desene, dar nu prea multe. Daca poti, incearca sa scrii cat mai mult si pe pagina alba.
- limbi straine: pentru ambele ai nevoie de un caiet studentesc, dictando, de vreo 60 de pagini.
- informatica (daca faci): un caiet mic/mare de matematica
- religie: caiet mic, dicatando, vreo 60 de pagini (maxim)
- istorie: pe mine, istoria m-a dat gata anul trecut. Materia din manual este pentru vreo 3 ore pe saptamana, insa se face doar una. Mdeci... ti-as recomanda un caiet studentesc, dictando, de vreo 60 de pagini. Nu doar ca vei scrie mult, dar este si mai usor sa asezi totul in pagina si sa descifrezi mai bine tot ce ai scris acolo.
- muzica: si materia de zici este destul de multa, deci sa nu te mire daca o sa umpli un caiet de mic de muzica.

Instrumente de scris:
- macar doua stilouri (depinde si ce ti-a mai ramas de anul trecut)
- doua – trei pixuri (cu gel; de preferat este sa scrii cu stiloul, pentru ca pixul iti deformeaza scrisul)
- cateva creioane normale
- creion mecanic (eu, cel putin, scriu tot timpul cu creionul mecanic)
- niste creioane colorate (doar culorile elementare: rosu, portocaliu, galben, verde, albastru, maro, negru)
- pixuri colorate. Eu am maaaare nevoie de ele. Poti scrie diferite cuvinte cu ele, poti sublinia ce ti se pare important.
- highlight-ere. La fel ca si pixurile, poti sa evidentiezi unele parti din texte.
Altele:
- post it-uri. (colorate)
- eu una am nevoie de flash-card-uri. Sunt bucati de hartie mai groase, liniate; pe o parte poti sa notezi un cuvant iar pe cealalta definitia; chiar te pot ajuta.
- trusa de geometrie (linie, 2 echere *normal si isoscel*, raportor, compas)
- radiera, ascutitoare
- agenda (carnetel) sa notezi temele
- etichete
- coperta (daca vrei)
- bloc de desen (in mod normal mare)
- vopsea acrilica si pensule

Haine:
La scoala mea, nu avem uniforma. Cu toate astea, avem un cod vestimentar de respectat. Trebuie sa venim cu camasa alba/bleu si sa purtam mereu cravata cu emblema scolii.
Acum depinde de ce restrictii are scoala, de care este stilul tau. Eu una sunt mare fan camasa larga, blugi mulati si intotdeauna pulover (mereu deschis) peste camasa.
Deci nu pot decat sa-ti recomand haine cat mai comode si decente, dar care sa respecte codul vestimentar al scolii si stilul tau.
Ti-as recomanda sa ai in jur de 4 camasi, 2 perechi de blugi si vreo 3 pulovere. In rest, totul depinde de tine.
Pentru sport, ai putea sa ai niste colanti lungi si negri si un tricou larg si lung.

Asa zisele *lucruri*:
- sevetele uscate si umede
- gel de-ala de curatat mainile
- absorbante (chiar daca ai sau nu menstruatie, e mai bine sa ai mereu macar doua la tine)
- poti lua un mini-deodorant cu tine, pentru orice eventualitate
- o perie mica de par, doua – trei elastice, agrafe

In rest, nu mai stiu nimic thinking Daca imi voi aminti ceva, voi da alte raspunsuri.

Mult succes anul acesta :3

| CatutzaDragutza2002 a răspuns:

Hey! Si eu trec in clasa a sasea, iar eu mi am luat un ghiozdan dragut cu steagul angliei de la lee cooper, un penar la fel ca ghiozdanul, un stilou cu robotei de la autograf, cateva pixuri, un pic, creioane, tot echipamentul pentru pictura(ceva de pus pe masa, pahar, acuarele, pensule), trusa de geometrie..si cam atat
Eu imi iau mereu servetele umede si uscate, si un absorbant pentru orice eventualitate
Ca si haine...eu am o pereche de blugi de la zara, basketi de la un magazin donna...nu cred ca il stii, tricouri de la zara si h&m, fuste si camasi mai fancy, o geaca de blugi de la h&m pentru toamna, cateva bijuterii de la meli melo si moa...si cam atat cred...
FUNDA?!?

| xara27 a răspuns:

Legat de partea cu fetelor probabil ar trebui sa ti iei si servetele umede si uscate si daca e cazul mereu sa ai la tine un... de schimb si nu trebuie sa.ti iei mare lucru la partea cu rachizite si eu sugerez sa nu.ti iei de pe net ca eu mi.am luat si nu sunt asa bune sper sa.ti fiu de ajutor. FUNDA?